Festival komorní hudby Český Krumlov uvede operu, jež soupeřila s Figarovou svatbou

Dramaturgie Festivalu komorní hudby se i v letošním roce cíleně zaměřuje na uvádění skladeb s prokazatelnými vazbami k českokrumlovskému regionu a k hudebnímu životu někdejších majitelů krumlovského panství. 37. ročník, probíhající mezi 23. červnem a 9. červencem, bude navíc akcentovat hudební vlivy španělské a latinskoamerické kultury. Tento programový prvek se odvíjí od opery, jejíž zkrácenou verzi provede ansámbl Capella Regia Praha v rámci úvodního programu Barokní noci.

Petr Popelka byl jmenován novým šéfdirigentem Vídeňských symfoniků

Petr Popelka byl dnes, na základě drtivé většiny hlasů členů orchestru, jmenován novým šéfdirigentem Vídeňských symfoniků. Již v nadcházející sezoně stane v čele orchestru během více než dvaceti koncertů ve Vídni i v zahraničí, na pětiletý post pak nastoupí od sezony 2024/25.

Pianino Petrof Gemini: Když se dva umělecké světy spojí v jeden vesmír

Petrof, světoznámý výrobce klavírů a pianin, představil 6. 6. 2023 v Kabelovna Studios projekt, který propojuje dlouholetou tradici s moderními technologiemi a výtvarným uměním. Výsledkem je zcela nová dimenze požitku z hudby. Petrof Gemini není jen hudební nástroj, je to mistrovské dílo, které překračuje běžné hranice.

Straussova Salome v režii Davida Radoka uzavře brněnskou operní sezonu

Na závěr letošní sezony se na brněnské jeviště vrací po třiadvaceti letech Salome, opera, která rozbouřila hladinu operního žánru již při své světové premiéře. Expresivní, krátké a šokující, tak by se dalo ve stručnosti popsat dílo založené na stejnojmenné hře britského dramatika Oscara Wilda.

Klarinetistka Anna Paulová vydává album se skladbami Karla Husy a Bohuslava Martinů

Bohuslav Martinů i Karel Husa byli čeští skladatelé, kteří většinu života prožili v zahraničí, především v Paříži a Americe. Oba studovali v Paříži u významných osobností (jako byli Arthur Honegger a Nadia Boulanger pro Husu, respektive Albert Roussel a Charles Koechlin pro Martinů). Oba měli francouzské manželky. Oba byli ovlivněni lidovou hudbou a moravským folklórem, což je slyšet především v jejich tvorbě pro klarinet. Oba za své skladby obdrželi prestižní ocenění. Mladá klarinetistka Anna Paulová (1993), která vyhrála soutěž Nadace Bohuslava Martinů se Třemi studiemi pro sólový klarinet Karla Husy, se rozhodla, že věnuje své debutové album právě Husovi a Martinů a přizvala si do nahrávacího studia celou řadu špičkových instrumentalistů, jako například klavíristu Ivo Kahánka či houslistu Jana Fišera. Album vychází u Supraphonu v pátek 9. června 2023 na CD i v digitálních formátech.

Collegium 1704 spolu s německým kontratenoristou Benno Schachtnerem navštíví bachovský ráj

Jarní část komorní koncertní série Hudební cesty Evropou vyvrcholí ve středu 14. června od 19:30 v pražském Vzletu bachovským večerem s jedním z nejvyhledávanějších kontratenoristů současnosti, Benno Schachtnerem. Na koncertě zazní ochutnávka části repertoáru, který Collegium 1704 natočilo společně s německým vokalistou v druhé půli dubna v lipském Thomaskirche, Kostele sv. Tomáše, někdejším působišti Johanna Sebastiana Bacha. Nové CD vyjde na přelomu letošního a příštího roku.

Připomínka zlaté doby českého divadla

Někteří historici a politici mají skon označovat léta 1948 až 1989 dobou temna. V každé době nesvobody jsou však semínka volného myšlení, odporu, naděje a tvůrčího vzmachu. Jejich ohniskem je většinou umění. Kolik silných, inspirujících osobností nabídla v této těžké době hudba, divadlo, film, literatura, svět výtvarného umění. Zcela jistě k nim patřili manželé Marie Glázrová a Eduard Haken, mistrovsky ovládající herectví a zpěv.

Rakousko včera a dnes aneb finále Cyklu soudobé hudby PKF — Prague Philharmonia v Divadle NoD

Závěrečný, v pořadí šestý koncert Cyklu soudobé hudby PKF — Prague Philharmonia vyvrcholí v úterý 20. června 2023 v pražském Divadle NoD. Letošní sezonu, která nese podtitul „Cyklus S – světový!“, zakončí umělci rakouskou hudbou Arnolda Schönberga, Albana Berga, Olgy Neuwirth a Johannese Marii Stauda.

Závěr sezony SOČRu s Musorgského Kartinkami

Předehra ke Glinkově opeře Ruslan a Ludmila, Šostakovičův Druhý violoncellový koncert s Danielem Müllerem‑Schottem a Obrázky z výstavy Modesta Petro­viče Musorgského v nadčasové instrumentaci Maurice Ravela zazní v Rudolfinu v pondělí 12. června, kdy rozhlasoví symfonikové a jejich šéfdirigent Petr Popelka završí první společnou sezonu. Večer velkolepých hudebních děl  začíná ve Dvořákově síni v 19.30 hodin a jeho přímý přenos vysílá ČRo Vltava. Záznam nabídne ČRo D-dur.

Mluvit s novináři o umění se nedoporučuje... Leo Slezak (1873–1946)

Narodil se v témže roce jako Enrico Caruso, téměř ve stejném roce se oba poprvé objevili na jevišti – Caruso v Neapoli, Slezak v Brně. Téměř shodně také nastoupili mezinárodní kariéru, oba v Londýně, Slezak roku 1900, Caruso o dva roky později. Jimi začala éra mezinárodně proslulých tenoristů počátku dvacátého století, v níž je následovali Tito Schipa, Benjamino Gigli, Richard Tauber... – každý jiný, a všichni obdivovaní.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.