První podzimní večer zalitý neapolským sluncem

V květnu 2001 vystoupil ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro legendární soubor dobových nástrojů Concentus musicus Wien s hornistou Hectorem McDonaldem a dirigentem Nikolausem Harnoncourtem. Kritika a angličtiny neznalé publikum byly tehdy z první poloviny koncertu-workshopu na rozpacích, když Harnoncourt s McDonaldem s gumovou hadicí v ruce demonstrovali přednosti a nedostatky dobových lesních rohů. Sotva koncert skončil, přítomní koryfejové české artificiální hudby ostentativně opouštěli Dvořákovu síň. „Takto se Mozart u nás hrát nebude!“

Ostravské centrum přinese zásadní dílo Frederica Rzewského a jeho přátel

Intervence Ostravského centra nové hudby do pražského koncertního života ve pokračuje koncertem Essential Rzewski & Friends. V multifunkčním sále DOX+ v úterý 21. listopadu od 19 hodin nabídne dílo legendárního amerického skladatele a klavíristy Frederica Rzewského (1938–2021) a skladatelů, kteří s Rzewskim spolupracovali více než padesát let: Alvina Currana, Christiana Wolffa a Petra Kotíka. 180 minut hudby zazní za účasti Rzewského blízkých přátel, včetně belgického klavíristy Daana Vandewalleho. Jedná se o šestý v řadě „Zásadních“ koncertů, pořádaných Ostravským centrem nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc přinese již potřicáté duchovní hudbu v proměnách století

Olomoucký Podzimní festival duchovní hudby vstupuje v letošním roce do svého třicátého ročníku. Program jubilejní edice byl připravován s vědomím slavnostnosti 30. výročí a zároveň s ohledem na dosavadní tradici. Festival tak zachovává tradiční dobu konání (letos od 23. září do 21. října), pozoruhodná místa pro vystoupení, lehce navyšuje počet koncertů, ale především se snaží představit program v interpretaci osobitých hudebníků a zpěváků z domova i zahraničí. Využívá mimořádného genia loci města Olomouc, který je tvořen množstvím kostelů a chrámů a řadou dalších zajímavých historických i soudobých staveb spojených s duchovním, společenským a kulturním životem Olomouce, které umožňují realizaci koncertních představení.

Soutěž o vstupenky na Fantastickou symfonii s FOK

Dirigent Eugene Tzigane se se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK setkal již v únoru 2022, kdy zaskočil za nemocného dirigenta. Nyní se k FOK vrací – ve středu 4. 10. a ve čtvrtek 5. 10. ve Smetanově síni Obecního domu společně uvedou Fantastickou symfonii Hectora Berlioze, Suitu rustica op. 19 Vítězslavy Kaprálové a Koncert pro klavír a orchestr Grażyny Bacewicz z roku 1949. S maestrem Tziganem opět vystoupí francouzský klavírista Lucas Debargue. Setkání s umělci se koná 5. 10. v 18:15.

Dny Bohuslava Martinů 2023 představí Jana Mráčka, Apollon Quartet i České noneto

Festival Dny Bohuslava Martinů přivítá ve dnech 26. 11.–12. 12. v prostorách pražského Lichtenštejnského paláce a Rudolfina sólisty, jakými jsou Jan Mráček, Václav Petr nebo Martin Kasík, renomované komorní soubory i přední domácí orchestry. Soutěž Nadace Bohuslava Martinů představí to nejlepší z nejmladší hudební generace. V rámci devětadvacátého ročníku udělí pořadatel festivalu, Nadace Bohuslava Martinů, pamětní medaili houslovému virtuosovi Ivanu Ženatému.

Tomáš Netopil bude novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Pražských symfoniků

Od sezony 2025/2026 se stane novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK dirigent Tomáš Netopil. Převezme tak symbolickou šéfdirigentskou taktovku od současného šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera.

Liteňské jubileum „Klasika nevážně“

Letošní Festival Jarmily Novotné na zámku Liteň pokračoval v pátek 8. září závěrečným koncertem 10. Interpretačních kurzů, vedených vždy vynikajícími pěvci a hlasovými pedagogy. Jubilejního ročníku se tentokrát ujali prof. Helena Kaupová, operní pěvkyně vychovávající na HAMU operní i komorní pěvce a mezinárodně uznávaný americký hlasový kouč, klavírista a dirigent Kamal Khan. Pod vedením prof. Kaupové, držitelky Thálie a oceňované pěvecké pedagožky spolu s Kamalem Khanem se zkušenostmi z Metropolitní opery v New Yorku a dalších světových operních scén, držitelem Emmy, úspěšným klavíristou a vyhledávaným pěveckým specialistou, se sešli čeští i zahraniční účastníci liteňských kurzů se zájmem o získání dalších interpretačních zkušeností nezbytných pro svůj umělecký rozvoj. Třetím členem vedení byl letos znovu výborný klavírista, korepetitor i známý pěvecký kouč Ahmad Hedar, který si s mladými adepty operního zpěvu báječně rozumí.

Ohlédnutí za 50. ročníkem Setkání přátel komorní hudby a interpretačních kurzů Litomyšl

Do Litomyšle letos v červenci na 11 dní přijelo celkem 145 účastníků mezinárodních hudebních interpretačních kurzů, které spojila účast na již tradiční letní vzdělávací akci doprovázené cyklem komorních koncertů lektorů, hostujících umělců a studentů. Závěrečným slavnostním koncertem ve Smetanově domě s radostným názvem HU-HU (Humor v hudbě) se uzavřelo půlstoletí této záslužné letní kulturní aktivity, které se za dobu existence kurzů zúčastnily tisíce studentů všech věkových kategorií, z nichž vyrostli jak význační profesionální a světově uznávaní hudebníci, tak hudebně vzdělaní amatéři, pro které byla účast na těchto kurzech pramenem inspirace a nadhledu pro jejich osobní i profesní rozvoj.

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 78. sezonu Wagnerem, Šostakovičem a Brahmsem

Zahajovací koncert 78. sezony Moravské filharmonie Olomouc se uskuteční v Redutě již ve čtvrtek 21. září. Představí program děl od Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Johannese Brahmse. Filharmoniky povede jejich šéfdirigent Zsolt Hamar, sólisty večera budou sólotrumpetista Moravské filharmonie Ondřej Moťka a italská pianistka Mariangela Vacatello, kteří přednesou Šostakovičův Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr.

Akademie klasické hudby hostila Akademii komorní hudby

V neděli 17. září se uskutečnil koncert s neobyčejným obsahem i rámcem. Akademie klasické hudby, která pořádá mezinárodní festival Dvořákova Praha, uspořádala večer Akademie komorní hudby (AKH). Festival získal exkluzivní a mimořádně kvalitní program, interpretační akademie prestižní platformu, aby vyšla ze záhudbí na mezinárodní jeviště.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.