Letošní sezona Pražského komorního baletu přinese celovečerní premiéru v choreografii Jiřího Bubeníčka a asijské turné

Pražský komorní balet (PKB) zahájil sezonu 2023/2024, v níž soubor čekají kromě řady vystoupení, zájezdů a zahraničních turné také dvě premiéry. V neděli 8. října 2023 bude v Divadle na Vinohradech v Praze poprvé uvedeno představení Moz-Art, které vzniklo ve spolupráci se souborem Balet Praha Junior a je tak ukázkou spolupráce uměleckých souborů v Domě tanečního umění. Ve večeru, složeném z jednoaktových inscenací, se představí dva významní maďarští choreografové Attila Egerházi a Lóránd Zachár, vedle nich mladý český choreograf Šimon Kubáň.

Koncert vítězů Broumovské klávesy 2023

Ve dnech 5.–7. května 2023 proběhl v Broumově už 13. ročník mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa. Soutěž je určená mladým pianistům do 17 let a je rozdělená do čtyř věkových kategorií. V nejmladší kategorii soutěží děti do věku 11 let, ve II. kategorii děti dvanácti-třináctileté a ve III. kategorii čtrnácti-patnáctileté. Nejvyšší, IV. kategorie, je určena mladým klavíristům ve věkovém rozmezí 16–17 let. Od roku 2017 je součástí odměny pro držitele prvních cen vystoupení v Sukově síni pražského Rudolfina. Na dosavadních šesti koncertech vítězů Broumovské klávesy v Sukově síni hrála řada našich mladých pianistů, kteří se v průběhu času rozhodli vstoupit na profesionální dráhu. Patří k nim kupř. Kristine Ayvazyan, Eliška Tkadlčíková, Adam Znamirovský, Nora Lubbadová, Jan Schulmeister, Magdalena Koudelková, Eliška Vlčková, Klára Skalková, Denis Stefanov a Klára Gibišová.

Paul Lewis se SOČRem

27. září 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Paul Lewis se SOČRem

Letošní festival Dvořákova Praha byl 25. září slavnostně zakončen koncertem konaným ve Dvořákově síni Rudolfina, na němž ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu řízeným Petrem Popelkou vystoupil významný anglický pianista Paul Lewis. Přednesl 1. klavírní koncert d moll op. 15 Johannesa Brahmse a po přestávce vzácně duchovně založený koncert vygradoval dvěma významnými díly českých mistrů, symfonickou básní Vítězslava Nováka De profundis op. 67 z roku 1941 a kantátou Te deum Antonína Dvořáka, op. 103 z roku 1892, v níž vystoupili kromě Českého filharmonického sboru Brno také sólisté Simona Šaturová a Jozef Benci.

Noc vědců s muzikology zve na záhadu v hudebním archivu

Ústav hudební vědy FF UK srdečně zve do Laboratoře hudebních badatelů v rámci Noci vědců 2023. Program s pedagogy i studenty hudební vědy se odehraje v pátek 6. 10. od 18 do 22 hodin v prostoru Didaktikon, Kampus Hybernská.

Zahajovací koncert Pražského filharmonického sboru připomene 100 let od založení Českého rozhlasu

Pražský filharmonický sbor zahájí svou 89. sezonu pod taktovkou německého dirigenta Dirka Kaftana. Za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia zazní romantická balada Felixe Mendelssohna-Bartholdyho na text Johanna Wolfganga Goetha První Valpuržina noc. Sólových partů se ujmou altistka Lucie Hilscherová, tenorista Aleš Briscein, barytonista Jiři Brückler a basista Štefan Kocán. Pražský filharmonický sbor připraví sbormistr Lukáš Kozubík. V první polovině koncertu se představí Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu. Ten pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové nastuduje Rorando coeli Jana Campana Vodňanského a Tři nokturna Josefa Myslivečka. Houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, jehož kariéra je od počátku také spojena s Českým rozhlasem, přednese Houslový koncert č. 5 Wolfganga Amadea Mozarta. Koncert se koná v pátek 29. září 2023 od 19.30 hodin v Paláci Žofín.

Zlatá Praha ocenila reinterpretaci mýtu o Orfeovi, dokument o osvětimských hudebnících i poslední operu Kaiji Saariaho

Česká televize vyhlásila oceněné snímky 60. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Na festivalu se každý rok představí několik desítek snímků z celého světa, z nichž mezinárodní porota vybírá vítěze. Mezi letošními laureáty z třiaosmdesáti přihlášených příspěvků je dokument pojednávající o osvětimských hudebnících, záznam poslední opery letos zesnulé skladatelky Kaiji Saariaho i pohled na litevskou hudební scénu. Všechny snímky si lze až do sobotní půlnoci přehrát online.

Znějící zeměpis v podání Czech Ensemble Baroque otevře cyklus Stará hudba FOK

Komorní cyklus koncertů FOK s názvem Stará hudba zahájí 10. října v kostele sv. Šimona a Judy dirigent Roman Válek se svým souborem Czech Ensemble Baroque. Na programu je suita „Znějící zeměpis“, sestavená především z hudby Georga Philippa Telemanna, ale i dalších autorů.

SOČR zahájí sezonu s Maríou Dueñas

25. září 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
SOČR zahájí sezonu s Maríou Dueñas

Zahajovací večer řady „Klasika v Rudolfinu“ přivede na pódium Dvořákovy síně jednu z nejvyhledávanějších mladých hous­listek současnosti. Španělka María Dueñas zahraje virtuózní Koncert Ericha Wolfganga Korngolda. Dále uvede šéfdirigent orchestru Petr Popelka První symfonii Gustava Mahlera, zvanou Titán. To vše v pondělí 2. října od 19.30 v Rudolfinu. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava a Eurorádio, záznam nabídne 4. října ČRo D-dur.

První podzimní večer zalitý neapolským sluncem

V květnu 2001 vystoupil ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro legendární soubor dobových nástrojů Concentus musicus Wien s hornistou Hectorem McDonaldem a dirigentem Nikolausem Harnoncourtem. Kritika a angličtiny neznalé publikum byly tehdy z první poloviny koncertu-workshopu na rozpacích, když Harnoncourt s McDonaldem s gumovou hadicí v ruce demonstrovali přednosti a nedostatky dobových lesních rohů. Sotva koncert skončil, přítomní koryfejové české artificiální hudby ostentativně opouštěli Dvořákovu síň. „Takto se Mozart u nás hrát nebude!“

Ostravské centrum přinese zásadní dílo Frederica Rzewského a jeho přátel

Intervence Ostravského centra nové hudby do pražského koncertního života ve pokračuje koncertem Essential Rzewski & Friends. V multifunkčním sále DOX+ v úterý 21. listopadu od 19 hodin nabídne dílo legendárního amerického skladatele a klavíristy Frederica Rzewského (1938–2021) a skladatelů, kteří s Rzewskim spolupracovali více než padesát let: Alvina Currana, Christiana Wolffa a Petra Kotíka. 180 minut hudby zazní za účasti Rzewského blízkých přátel, včetně belgického klavíristy Daana Vandewalleho. Jedná se o šestý v řadě „Zásadních“ koncertů, pořádaných Ostravským centrem nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.