Ivo Bláha (1936–2023)

30. listopad 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Ivo Bláha (1936–2023)

prof. MgA. Ivo Bláha (* 14. 3. 1936 Litomyšl, † 27. 11. 2023 Praha) hudební skladatel a pedagog (HAMU, FAMU), mnohaletý člen výboru Společnosti českých skladatelů

Jiří, Jan a Jakub Fišerovi

30. listopad 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Rozhovory
Jiří, Jan a Jakub Fišerovi

Otec Jiří Fišer a jeho synové Jan a Jakub jsou nejslavnější současnou houslovou rodinou České republiky.

Novoroční Carmina Burana se vrací do Šumperku

30. listopad 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Novoroční Carmina Burana se vrací do Šumperku

2. ledna 2024 zazní v šumperském Domě kultury jedna z nejznámějších skladeb v historii klasické hudby – Carmina Burana. Stohlavý sbor, sólisté, dva klavíry, bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc a dirigent Marek Šedivý – to je stejné obsazení, které v klášterním kostele v Šumperku již před rokem v rámci Klášterních hudebních slavností.

Smetanova Litomyšl hlásí zájem o Smetanovy opery i galakoncert Freddieho De Tommaso

Národní festival Smetanova Litomyšl, který se stane ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, spustil začátkem listopadu prodej balíčků s operami nejslavnějšího litomyšlského rodáka. Milovníci Smetanových oper, jež festival kompletně uvede v jednom ročníku poprvé ve své téměř osmdesátileté historii, projevili o balíčky nebývalý zájem. Pořadatelé proto uvolnili do prodeje další místa. Vstupenky na všechny programy 66. ročníku Smetanovy Litomyšle, jenž potrvá od 8. června do 7. července 2024, bude možné zakoupit od 6. března.

Nespoutaný Frederic Rzewski a jeho přátelé

29. listopad 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Nespoutaný Frederic Rzewski a jeho přátelé

21. listopadu přineslo Ostravské centrum nové hudby v pražském sálu DOX+ další večer v sérii koncertů „Zásadní“ nazvaný Zásadní Rzewski & přátelé. Nabídlo tak nahlédnutí do tvorby důležité osobnosti americké hudební avantgardy, skladatele a klavíristy Frederica Rzewského (1938–2021) i jeho životních souputníků a přátel – skladatelů Alvina Currana, Christiana Wolffa a Petra Kotíka, kteří s Rzewskim spolupracovali více než padesát let, a také interpretů v čele s klavíristou Daanem Vandewallem. Zazněl výběr skladeb, které byly v posledních letech k slyšení v Ostravě, což ovšem v případě těchto mimořádných kusů nebylo nikterak ke škodě. Takto dohromady naopak vytvořily velice zajímavý program pozoruhodné hudby i souvislostí mezi spřízněnými autory, kteří se svým společným důrazem na nespoutané vyjádření vymezovali – či spíše byli vymezováni – vůči starší generaci „darmstadtských“ osobností metodicky sešněrované Nové hudby v čele s Pierrem Boulezem, Karlheinzem Stockhausenem či Luigim Nonem.

Kouzelná Rybovka Matěje Formana se vrací na program Pražských symfoniků

Již třetí sezonu se na předvánočním repertoáru FOK objevuje scénicky zpracované provedení Rybovy České mše vánoční Matěje Formana. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK letos opět uvede toto velkolepé představení s pestrobarevnými kulisami, dřevěnými loutkami a kostýmovanými pěvci v kostele sv. Šimona a Judy i ve Smetanově síni Obecního domu.

Giovanni Antonini se vrací k České (studentské) filharmonii

Českou studentskou filharmonii již dirigovali Simon Rattle a Semjon Byčkov, který s ní loni na přelomu listopadu a prosince dokonce oslavil své sedmdesátiny. Letos v únoru ji řídil i další uznávaný dirigent Giovanni Antonini, který se k mladým hudebníkům vrací po několika měsících, aby společně nastudovali Haydnovu Symfonii č. 85 „Královna“ a Vivaldiho Koncert pro housle, smyčce a basso continuo D dur „Grosso Mogul“ se sólistou Josefem Špačkem. V druhé půli zazní v podání České filharmonie suita z baletu Don Juan Christopha Willibalda Glucka a Haydnova Symfonie č. 103 „S vířením kotlů“. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od 29. listopadu do 1. prosince vždy od 19.30 hodin.

Světová klavírní tvorba FOK uvítá Iva Kahánka

V rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba vystoupí v sobotu 9. prosince v pražském Rudolfinu oblíbený český klavírista Ivo Kahánek. Zahraje díla Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Viktora Kalabise a Roberta Schumanna. Koncert se koná za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové.

PKF uvede koncert současné hudby věnovaný Hanuši Bartoňovi

Cyklus soudobé hudby S orchestru PKF – Prague Philharmonia pokračuje v úterý 12. prosince ve Studiu Švandova divadla v Praze. Druhý koncert, s podtitulem Hanuš Bartoň a Michal Nejtek – Hudba po roce 2000, bude věnován Hanuši Bartoňovi, který se ještě podílel na jeho přípravě.

Stavovské divadlo nabídne vánoční hudební pohádku pro děti LouTkáček

Dne 30. listopadu 2023 se ve Stavovském divadle uskuteční česká premiéra vánoční pohádky se zpěvem, tancem a loutkami LouTkáček skladatele Paula Hindemitha v českém přebásnění Ondřeje Hučína. Režie se ujal umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry, hudebního nastudování dirigent David Švec. LouTkáček je posledním jevištním operním projektem Opery Národního divadla a Státní opery v cyklu Musica non grata, jenž je realizován za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v ČR.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.