FOK v příští sezoně: Nový šéfdirigent, nový koncertní mistr a turné po Americe

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK dnes zveřejnil náplň příští sezony. Ta bude pro orchestr v mnohém nová. Představí se nový šéfdirigent Tomáš Brauner a také koncertní mistr Roman Patočka. Kromě toho se FOK chystá na sklonku příští zimy na turné po Americe. 

Ochromené operní scény v Evropě a jejich nové iniciativy v době karantény

Jak vypadá operní provoz během karantény na jiných renomovaných scénách v Evropě, kromě Bavorské státní opery a opery v Curychu, o nichž již Harmonie přinesla kratší zprávy? A jaké nové iniciativy vznikly? K operním scénám v Británii, o kterých jsem již psala 26. března, musím ještě přidat English National Operu v Londýně, která zavřela dveře 20. března. Zrušena byla proto zbývající představení nové inscenace Figarovy svatby, navíc nová inscenace Rusalky (v angličtině). Opera North v Leedsu je uzavřena do konce dubna.

Zelenkova imaginární Missa 1724 ožívá na novém CD Collegia 1704

Dosud neznámá díla Jana Dismase Zelenky vycházejí v těchto dnech na novém CD Collegia 1704. Jednotlivé samostatně zkomponované části mešního ordinária z pera největšího génia české barokní hudby sestavil dirigent a umělecký vedoucí souboru Václav Luks do podoby imaginární mše.

Komentář Luboše Stehlíka: Novinář se může zmýlit, ale neměl by to opakovat

V současné korono době místo abych proklínal Čínu, že vlastně „stvořila“ a vyslala do světa nový virus, přičemž se nechtěně postarala o celosvětovou tragédii a necítí potřebu se za to omluvit, místo abych si dělal legraci z neschopnosti našich politiků včas zajistit ochranné pomůcky a z jejich servility vůči téže zemi, jež nám teď blahosklonně draze prodává roušky a respirátory nebo abych byl nabroušený na českou módu lyžovat v Itálii, raději se pokouším dělat cosi smysluplného. Jelikož moje zdravotní dokumentace a věk mě přiměly být v dobrovolné izolaci a obejít se bez občerstvujícího prostředí redakce Harmonie, dovolím si jen pramínek myšlenek. Budou to dva příběhy, které jsou sice od sebe časově hodně vzdálené, ale mají svůj průsečík.

SOČR spouští pravidelné koncerty na svém FB

30. březen 2020 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
SOČR spouští pravidelné koncerty na svém FB

Symfonický orchestr Českého rozhlasu spouští v pondělí 30. března pravidelné vysílání na svém Facebooku. Vždy v pondělí a v pátek od 20:00 hodin můžete sledovat výběr hudebních děl v podobě video záznamů z koncertů rozhlasových symfoniků. 

La Seine Musicale: Nové kulturní centrum poblíž Paříže je „jachtou na dobrodružné plavbě“

Vizuálně působivý, nápaditý a překvapivě všestranný koncertní komplex La Seine Musicale, který se nachází na malém ostrově jménem Île Seguin, okolo 9 km od centra Paříže, byl otevřen v roce 2017. Někteří publicisté jej označili za „maják“ nebo „parník plovoucí na Seině“, ale snad nejvtipněji popsal tento komplex jeho generální ředitel Oliver Haber – „jachta na dobrodružné plavbě“.

Komentář Jiřího Vejvody: Emoce v liduprázdném Rudolfinu

Na prahu kalendářního jara, letos sice opět krásného, ale ztrpčeného zákeřným protivníkem minimální velikosti a maximálního dosahu, se u mě doma – kde jinde v těchto dnech, že? – rozezněl mobil. „Chystáme benefiční koncert ve prospěch čtyř nemocnic, které se potýkají s nejtěžšími případy onemocnění COVID-19,“ sdělil mi generální ředitel České filharmonie David Mareček a přešel rovnou k věci: „Šel bys do toho s námi jako moderátor?“

Odešla legenda polské hudby, skladatel Krzysztof Penderecki

V neděli 29. března zemřel ve věku 86 let jeden z nejuznávanějších skladatelů naší doby, polská legenda Krzysztof Penderecki. Po ránu o tom informovala agentura Reuters. „Po dlouhé a vážné nemoci zemřel Krzysztof Penderecki, jeden z největších polských hudebníků, světová autorita v oblasti klasické hudby,“ reagoval na tuto zprávu polský ministr kultury.

Muzikanti z Cotatcha Orchestra nahráli nový singl, každý v izolaci svých domovů

Šestnáctičlenný big band Cotatcha Orchestra měl minulý týden nahrávat dlouho plánované debutové album. Když však přišla přísná zdravotní a cestovní opatření, museli nahrávání odložit. Hudba je ale neodmyslitelnou součástí jejich životů a tak se rozhodli postavit se překážkám čelem a dělat to, co umí nejlépe – hrát.

I švýcarský Opernhaus Zürich se otevírá svým divákům online

Švýcarský Opernhaus Zürich se přidává k současné iniciativě orchestrů a operních produkcí, které se rozhodly v souvislosti s domácí karanténou v mnoha zemích streamovat zdarma vybrané koncerty a představení. Opera v Curychu nabídne od 27. března až do 1. června záznamy několika inscenací. Diváci tak mohou vidět například Vojcka s hudbou Albana Berga zasazeného do groteskní estetiky inspirované loutkovým divadlem. Režisér Andreas Homoki vytvořil na jevišti z dramatického fragmentu Georga Büchnera živoucí noční můru.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.