Vojtěch Babka

Vojtěch Babka

Vystudoval Pražskou konzervatoř a v roce 2003 nastoupil do Českého rozhlasu, kde moderuje denní vysílání, autorsky připravuje pořady o hudbě a hudebnících a uvádí přímé přenosy a záznamy z koncertních síní a divadel. Od roku 2007 připravoval a živě vysílal Operní magazín, v němž soustavně mapoval především dění na regionálních scénách v České republice. Z operních a operetních premiér pořizuje psané reportáže. Jako publicista pravidelně spolupracuje s Harmonií a Operou Plus, pro které připravuje rozhovory s operními pěvci, dirigenty a režiséry. S chutí objevuje nové lidi. Má rád přírodu, sport, železnici, klid lesa a Antonína Dvořáka.

Svatopluk Sem: Přemysl je dobrosrdečný a statečný chlap

Národní divadlo v Praze připravilo novou inscenaci slavností opery Libuše Bedřicha Smetany; zlatá kaplička tak přispěje svým dílem k důstojným oslavám stého výročí vzniku Československé republiky. Inscenace se chystala už od poloviny června, aby mohla být v předpremiéře uvedena v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. Pro ten byla samozřejmě poněkud upravena, ale v Národním divadle bude podle důvěrných informací nová Libuše hýřit výpravou a barvami a zapojí do provedení snad všechny myslitelné jevištní mechanismy. V úloze Přemysla se poprvé představí barytonista Svatopluk Sem, kterého jsme se zeptali, čím mu nová role a nový úkol přispějí do jeho uměleckého arzenálu.

Radka Sehnoutková: Čistit neshody v duchovní rovině

Chtěla být letuškou, pracovat jako au-pair v Anglii a zdokonalovat se v jazycích, její smysl pro spravedlnost poutala i vojenská škola. Spíše než opera jí oslovoval tanec a populární hudba. Ke zpěvu ji nasměrovalo až setkání s profesorkou Natálií Romanovou-Achaladze na brněnské akademii. Tu vystudovala, kus života spojila s profesionálním sborem a pak zakotvila v kamenném divadle, kde je dodnes. A jako zpívající herečka – či hrající zpěvačka – dostala v Divadle J. K. Tyla v Plzni nedávno i činoherní roli Elvíry v Moliérově Donu Juanovi. Nejraději vystupuje s partnery, u nichž vidí opravdové city. Ráda cestuje po celém světě a vypráví zážitky, při nichž v žilách stydne krev. Třeba jak zpěvem odháněla rozzuřenou africkou antilopu nebo nevrlou matku malých medvíďat v táboře horolezců na Kamčatce.

Alena Hönigová: Koncert má být velká party!

Měsíční krajina poznamenaná těžbou uhlí a těsně vedle utěšená a blahodárná příroda. Takové kontrasty zažijete, vydáte-li se na zámek Jezeří v Krušných horách. A vstupem do zámecké brány protiklady nekončí. Na obnovu čeká zámecké divadlo či zahradní terasy, zároveň si tu můžete dát chutnou svačinu a vypít dobrou kávu. Procházíme provizorně upravenými prostorami a stejně tak i místy, která již září novotou. Sem, do míst, kde před dvěma stoletími zámeckého pána knížete Josefa Františka Maxmiliána Lobkowitze při jeho letních pobytech provázel stálý hudební soubor složený z vynikajících virtuosů, už od roku 2012 přijíždějí vždy o srpnových sobotách diváci, aby se seznámili s hudební historií počátku předminulého století. Především na ní má zaostřeno festival Hudební léto v Jezeří. Přináší ale i unikátní projekty, šité zdejšímu zámku na míru.

Blanka Černá: Posluchač a já

30. červenec 2018
Blanka Černá: Posluchač a já

Více než tři desítky sezon je mezzosopranistka Blanka Černá stálicí operního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Její první učitelkou zpěvu byla Marta Hulá, která měla v Liberci dobré jméno. Osvíceně jí kladla na srdce, že musí mít civilní zázemí. Na její radu tedy šla na gymnázium a teprve pak, v roce 1978, na Pražskou konzervatoř. Tehdy bylo běžnou praxí nastoupit po ukončené střední školy do druhého ročníku. Krátký čas byla žačkou profesorky Ludmily Bendlové a po roce přešla k nově nastoupivšímu profesoru Luďku Löblovi. A ten jí dovedl až k absolutoriu.

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.