Věroslav Němec

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

S pianistkou Veronikou Böhmovou o klavírních soutěžích, vlnivé ostřici a kanibalech

Veroniku Böhmovou jsem poprvé slyšel v roce 2000 na ostravské soutěži Pro Bohemia. Bylo jí tehdy patnáct let a naprosto suverénně získala nejen první cenu ve své kategorii, ale také titul absolutního vítěze. A dodnes si pamatuji, že na koncertě vítězů hrála Smetanovu Fantazii na české národní písně, a když dohrála, měli posluchači slzy v očích. Měl jsem tehdy příležitost si s ní chvíli popovídat na závěrečném rautu.

Beethovenovský večer Ronalda Brautigama

Nizozemský pianista Ronald Brautigam je znám především jako interpret klavírních skladeb vídeňských klasiků, jež hraje nejen na moderní klavír, ale také na klavír kladívkový. Jeho diskografie obsahuje dnes více než 50 CD. Umělec nahrál na fortepiano mimo jiné souborné klavírní dílo Haydnovo a Mozartovo a od roku 2004 natáčí komplet beethovenovský. Jeho nahrávky jsou kritikou povětšinou vysoce ceněné.

Baborák, Bronfman a Česká sinfonietta

Koncert orchestru Česká sinfonietta s dirigentem Radkem Baborákem, který se konal 1. února 2014 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, nesl pečeť výjimečnosti. Záštitu nad celou akcí převzalo velvyslanectví USA v Praze, večer osobně uvedl tiskový atašé americké ambasády Daniel Ernst a jako sólista na něm vystoupil Yefim Bronfman, světově proslulý izraelsko-americký pianista, pocházející z bývalého SSSR.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.