Redakce

Redakce

Polskou operu Halka v pražském kostele sv. Šimona a Judy koncertně provede Capella Cracoviensis

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve spolupráci s Polským institutem v Praze při příležitosti 200. výročí narození polského skladatele Stanisława Moniuszka si pozval do Prahy krakovský sbor a orchestr historických nástrojů Capella Cracoviensis. Ten v kostele sv. Šimona a Judy 15. října uvede v koncertním podání jeho slavnou operu Halka.

Slabost pro lehkou múzu: Jonas Kaufmann uvede spolu s PKF - Prague Philharmonia své nové album Wien

Jonas Kaufmann uvede v pondělí 14. října ve spolupráci s PKF — Prague Philharmonia a dirigentem Jochenem Riederem ve vídeňském Konzerthausu své nové album Wien, které vychází 11. října ve vydavatelství Sony Classical. Koncert je zároveň „ouverturou“ ke společnému lednovému evropskému turné, které zahrnuje koncerty v Mnichově, Stuttgartu, Berlíně, Paříži, Luzernu a dalších evropských městech.

Radikálně nejednotní: Novou hudbu z pražské HAMU a University of Liverpool zahraje BERG

V Českém muzeu hudby se v úterý 15. října uskuteční závěrečný večer několikaletého mezinárodního projektu, který propojuje českou a britskou scénu současné hudby. Zazní nové skladby z obou zemí, dvě z nich v premiéře. Na posluchače čeká mimo jiné prostorová kompozice nebo díla s živou elektronikou a projekcemi. Díky spolupráci s Národním muzeem je vstupné dobrovolné.

Úplně obyčejný život Broučků: V Plzni uvedou novou operu Jana Jiráska

Plzeňská opera Divadla J. K. Tyla uvede 12. října premiéru opery Broučci podle známé knihy Jana Karafiáta. Hudbu na libreto Tomáše Jarkovského napsal skladatel Jan Jirásek, autor ceněných sborových kompozic a také držitel dvou Českých lvů za hudbu k filmům F. A. Brabce Kytice a Juraje Jakubiska Nejasná zpráva o konci světa.

Collegium 1704 zahájí sezonu Händelovým Vzkříšením s Julií Lezhnevou

Na konci října zahájí Collegium 1704 sezonu uvedením Händelova La Resurrezione (Vzkříšení). V pražském Rudolfinu zazní toto oratorium na biblický námět ve čtvrtek 24. října, o den později vystoupí ansámbl se stejným programem v drážďanském Annenkirche, kde letos zahájí dvanáctou sezonu Hudebního mostu Praha – Drážďany. V hlavních rolích se s Collegiem 1704 - a zároveň v Praze - představí poprvé hned tři sólisté: ruská sopranistka Julia Lezhneva v roli Anděla, italský basista Luigi De Donato jako Lucifer a italská mezzosopranistka Francesca Ascioti coby Marie Kleofášova.

Koncert pro republiku

9. říjen 2019
Koncert pro republiku

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK oslaví říjnový státní svátek Smetanovou Mou Vlastí. Tři z vás mohou získat po svou vstupenkách na koncert 28. října v Obecním domě, kdy FOK povede hlavní hostující dirigent Jac van Steen. Své odpovědi zasílejte do 16. října na adresu michaela@muzikus.cz.

Ruské romance Jozefa Benciho

9. říjen 2019
Ruské romance Jozefa Benciho

Michail Glinka, Modest Petrovič Musorgskij a Petr Iljič Čajkovskij. To jsou jména ruských skladatelů, jejichž písně nahrál spolu s klavíristkou Janou Nagy-Juhászovou slovenský basista Jozef Benci. Pět z vás může novou nahrávku vyhrát, stačí poslat správnou odpověd na soutěžní otázku na adresu michaela@muzikus.cz do 16. října. Nezapomeňte uvést svou korespondenční adresu.

Od Bacha po hip-hop: Na Strunách podzimu zahrají Charles Lloyd, De La Soul a Jiří Suchý

Program 23. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu zahájí 15. října ve Foru Karlín Laura Mvula, britská zpěvačka a pianistka označovaná jako „Nina Simone dnešní doby“. Během její pražské premiéry ji doprovodí Filharmonie Brno a česko-slovenské jazzové trio Levíček–Uhrík–Novák, které vzniklo výhradně pro účely tohoto koncertu. O zakončení se 13. listopadu v Lucerně postarají legendy hip-hopové scény De La Soul a progresivní jazzový bubeník Chris Dave. Struny podzimu přinesou také návrat velikána saxofonu Charlese Lloyda. Jazzman, který pronikl i na rocková pódia společně s The Doors nebo Beach Boys, se do Prahy vrací po osmi letech. Další program nabídne pražskou premiéru amerického avantgardního uskupení JACK Quartet či unikátní scénický projekt věnovaný Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi, během něhož scénograf Michal Caban promění Rudolfinum na barrandovské studio 60. let. Pořadatelé připravili také doprovodný program Offstrings čítající dva minifestivaly: Týden americké hudby vzdává hold průkopníkům americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla. Minifestival Struny ve filmu, který hostí nově otevřené pražské kino Edison Filmhub, oslavuje vztah mezi hudbou, filmem a televizí.

Pavel Haas Quartet na nové nahrávce: Prožít Šostakoviče

Po dvou posledních albech s hudbou Dvořáka a Smetany přichází Pavel Haas Quartet s novou nahrávkou. Smyčcové kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče jsou řadu let trvalou součástí koncertního programu „Haaseovců“, ale teprve letos na jaře je nahráli. „Celý cyklus kvartetů je vlastně jeho autobiografií, jeho osobní výpovědí, takovým průřezem duše celého jeho života,“ říká houslista Marek Zwiebel.

Petr Kotík představí v Praze Zásadního Xenakise

Tři zásadní kompozice Iannise Xenakise pro velký orchestr zazní v úterý 5. listopadu v pražském DOXu. 85členný orchestr mladých hráčů Ostrava New Orchestra/ONO povede Petr Kotík, který se s Iannisem Xenakisem setkal na počátku šedesátých let ve Varšavě a jako dirigent se systematicky Xenakisově tvorbě věnuje mnoho let. „Xenakis měl na mě velký vliv, a to nejen po stránce hudební. Jeho osobnost byla pro mě velkým příkladem. Jako jeden z prvních mi jako skladateli dodal sebevědomí a podporu. Jeho charisma, intelektuální hloubka práce, která se nikdy neohlížela na reakce okolí, byly pro mě velkou inspirací a povzbuzením,“ vysvětluje Petr Kotík.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.