Redakce

Redakce

Hráči FOKu budou dávat mladým muzikantům bezplatné online lekce

FOK spouští nový projekt pro dnešní specifickou dobu. Do konce června budou přední hráči FOKu zdarma poskytovat mladým muzikantům online konzultace. Projekt nese název Virtuální akademie orchestrální hudby Pražských symfoniků a bude se zaměřovat především na hru orchestrálních partů.

Supraphon nabízí mimořádně alba ke stažení zdarma

Po dobu dvanácti týdnů nabízí vydavatelství Supraphon zdarma ve formátu mp3 nebo FLAC postupně na Supraphonline.cz šest alb z diskografie souboru Pavel Haas Quartet, dirigenta Jakuba Hrůši, klavíristy Ivo Kahánka, mezzosopranistky Dagmar Peckové, hobojisty Viléma Veverky a souboru Belfiato Quintet. Každý z těchto interpretů představí v sérii Classics 4 Free, vždy v rozmezí čtrnácti dnů, své nahrávky, a umožní stáhnout jedno své album zdarma.

Hudba a společnost: PKF chce v nové sezoně prolomit ticho

Prague Philharmonia s novou sezonou „Prolomí ticho“ přinese od podzimu program v pěti koncertních řadách. Nabídne orchestrální a komorní cyklus, soudobou hudbu i představení pro děti. Jak komentovali skladatelé společensko-politickou situaci? A naopak, jak na skladatele nahlížela společnost? Na tyto, a jiné otázky se bude snažit odpovědět tematická řada Hudba a společnost se zaměřením na díla Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka.

67. sezona Janáčkovy filharmonie s novým šéfdirigentem a klavírem

Janáčkova filharmonie v září vstoupí do své již 67. koncertní sezony. Představí se v čele s novým šéfdirigentem Vassilym Sinaiským. Spolu s ním přicházejí další dvě klíčové osobnosti, které budou mít zásadní vliv na umělecký profil orchestru. Post hlavního hostujícího dirigenta zaujme Petr Popelka. Rezidenčním sólistou se pak stane klavírista Lukáš Vondráček. Ze světoznámých umělců do Ostravy zavítají Danjulo Ishizaka, Nikolai Lugansky, Christian Arming, Leticia Moreno, Elina Vähäla, Grigorij Sokolov či Piotr Anderszewski. Posluchači se mohou těšit na unikátní projekty ve spolupráci s Cirkem La Putyka, tribute kapelou Queenie či skupinou Tata Bojs. Zahajovací koncert nové sezóny se uskuteční 10. září 2020 v Domě kultury města Ostravy.

Dobršská brána letos povede do světa akordeonu a harmoniky

Mezinárodní Festival Dobršská brána ve svém letošním 4. ročníku opět nabídne vhled do světa soudobé hudby napříč žánry. Ve dvou dnech – 14. a 15. srpna – poskytne platformu k hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou. Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech jihočeské Dobrše – v areálu tvrze a zámku, u kaple sv. Jana a Pavla či v kostele Zvěstování Panny Marie.

Český dirigent Petr Popelka bude šéfovat v Oslu

Dirigent Petr Popelka nastoupí v září 2020 do čela Norského rozhlasového orchestru v Oslu. Zároveň se stane hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava. V Oslu má uvést ve své první sezoně sedm koncertů, v Ostravě nastuduje tři abonentní koncerty s díly Rachmaninova, Gliera, Beethovena či se Sukovým Zráním.

Festival Americké jaro proběhne online a v nových podzimních termínech

Jubilejní 15. ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro se vzhledem k současným vládním opatřením uskuteční online a část programu se přesouvá na podzim. Tři sólové koncerty Kennyho Wernera, Dana Tepfera a Aarona Parkse budou virtuálně přenášeny ze Spojených států.

Festival Lípa Musica podpoří sbírku libereckého kraje

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica připravuje benefiční koncert s názvem „Liberecký kraj sobě, Lípa Musica Libereckému kraji!“. Ten se uskuteční za účasti uměleckého garanta festivalu, houslového virtuose Josefa Špačka a klavíristy Miroslava Sekery ve čtvrtek 30. dubna v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Jak už je pro tento čas příhodné, diváci a posluchači se budou moci zúčastnit pouze online.

I Národní divadlo připravuje benefici: Na podporu seniorům zazpívá Margita, Černoch nebo Plachetka

Národní divadlo a Státní opera patří mezi řadu kulturních scén po celém světě, které kvůli pandemii zůstaly uzavřeny svému obecenstvu. Nyní se však život do opery aspoň na chvíli vrátí a přední čeští operní umělci prostřednictvím televizních kamer potěší ve čtvrtek 30. dubna večer své příznivce. Koncert s názvem Ve zpěvu hledejme úlevu… se ponese v duchu benefice – podpoří krizovou Linku seniorů provozovanou společností Elpida. Operní gala bude v přímém přenosu vysílat ČT art od 20 hodin na televizních obrazovkách a prostřednictvím internetového iVysílání. Živý stream poběží na FB Opery Národního divadla i FB České televize. Celý květen poté bude záznam umístěn na webu České televize.

Jiří Petrdlík se postaví do čela souboru opery Divadla J. K. Tyla v Plzni

Dlouholetý dirigent plzeňského Divadla J. K. Tyla Jiří Petrdlík vystřídá od 1. srpna ve vedení místního operního souboru dosavadního šéfa Tomáše Ondřeje Pilaře. Jiří Petrdlík působil v letech 2002–2009 jako dirigent Národního divadla v Brně a jako šéfdirigent Městského divadla Brno. Od roku 2005 je dirigentem Divadla J. K. Tyla v Plzni. V letech 2011–2015 byl generálním hudebním ředitelem a šéfdirigentem Káhirského symfonického orchestru. 

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.