Redakce

Redakce

Jedna až nekonečno: současná komorní tvorba v Olomouci popatnácté

Letošní 15. ročník festivalu soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach je zaměřen na aktuální komorní tvorbu včetně několika českých premiér. Hudební novinky představí přední umělci z Mexika, Rakouska, Francie, Slovenska a Slovinska, společně s tradičními hosty festivalu z České republiky. Od 5. listopadu do 4. prosince budou během šesti večerů rozeznívat unikátní prostory Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci. Posluchači vyslechnou dva sólové recitály francouzské violoncellistky Séverine Ballon a slovenského pianisty Ivana Šillera. Následuje experimentální duo Seppa Gründlera a Josefa Klammera, a čtyři komorní soubory Ensemble Damian, MoENS, ISHA Trio a Ensemble Marijan.

V posledním díle trilogie Constellations zazní hudba od Never Sol

Divadelní soubor Spitfire Company připravuje premiéru posledního dílu trilogie Constellations s podtitulem My Son Looking to the Sun, která proběhne 25. a 26. listopadu v pražském divadle Ponec. Na scéně se tentokrát setkají tanečnice Miřenka Čechová a Markéta Vacovská s hudebnicí Never Sol. Třetí část trilogie se zaměří na procesy, v nichž se člověk uzdravuje pomocí očistných rituálů, jejichž cílem je v konečném důsledku zrodit „nového člověka”.

Benefice pro Martinů: Pavel Haas Quartet podpoří vydávání not a odstartuje souborné provedení

Na pátém benefičním koncertě Institutu Bohuslava Martinů vystoupí 8. listopadu v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí Pavel Haas Quartet. Na koncertu provede smyčcové kvartety Bély Bartóka a Bohuslava Martinů. Naváže tak na Josefa Špačka, Mahana Esfahaniho nebo Iva Kahánka, kteří v minulých letech vystoupili na beneficích podporujících vědeckou činnost Institutu bez nároku na honorář.

PKF se vydává #mimoradu: Krása dneška představí mladé skladatele Visegrádské čtyřky

Pátého listopadu otevře PKF — Prague Philharmonia letošní ročník cyklu Krása dneška, jehož dramaturgii charakterizuje tag #mimoradu. V pěti večerech zazní hudba tematicky spjatá s 30. výročím sametové revoluce a se státy Visegrádské čtyřky.

Současná hudba na Strunách podzimu: Zazní Xenakis, Michael Gordon osobně uvede své Timber

Třiadvacátý ročník Strun podzimu láká na dvě pražské premiéry. Tu první obstará avantgardní uskupení JACK Quartet, které deník New York Times označil jako „nejzásadnější americké kvarteto“, druhou pak americký skladatel a spoluzakladatel kultovního uskupení Bang on a Can Michael Gordon. Na festival se po 23 letech vrátí violoncellista Jiří Bárta se suitami J. S. Bacha. „Soudobá hudba zazní také v rámci doprovodného programu Offstrings: Týden americké hudby, který připomene průkopníky americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla jako je Šest tokát Harloda Meltzera, které v interpretaci Mahana Esfahaniho zazní ve světové premiéře,“ doplňuje prezident festivalu Marek Vrabec.

Petr Nekoranec nahrál své debutové album, ve francouzském repertoáru ho doprovází Česká filharmonie

Tenorista Petr Nekoranec vydává své první sólové album. Spolu s Českou filharmonií a dirigentem Christopherem Franklinem na něj nahrál francouzské árie. Křest CD se uskuteční v rámci koncertu v neděli 3. listopadu 2019 v pražském Rudolfinu.

Nejen Inkantace

24. říjen 2019
Nejen Inkantace

Klavírní koncerty Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů zní na novém CD Ivo Kahánka, Jakuba Hrůši a Bamberských symfoniků. Recenzi na CD najdete v listopadové HARMONII, soutěžit o ně můžete už teď. Stačí zaslat odpověď na soutěžní otázku nejpozději 31. října na adresu michaela@muzikus.cz.

Koncert ke Dni studentstva

24. říjen 2019
Koncert ke Dni studentstva

V sobotu 16. listopadu se v pražském Rudolfinu uskuteční Koncert ke Dni studentstva. Česká studentská filharmonie pod vedením dirigenta Roberta Kružíka zahraje například Sukovu Meditaci na staročeský chorál Sv. Václave nebo Janáčkovu Sinfoniettu. Koncert se odehrává ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a promluví na něm bývalý prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck nebo politik, historik a spisovatel Petr Pithart. Tři z vás mohou získat po dvou vstupenkách na tento koncert, své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte do 

Výročí pádu komunismu připomene Koncert proti totalitě

V den výročí sametové revoluce 17. listopadu a zároveň u příležitosti Mezinárodního dne studenstva se uskuteční již šestý ročník Koncertu proti totalitě, který pořádá na své půdě v sále Martinů Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze. Současní studenti HAMU se na koncertě potkají se svými profesory nebo úspěšnými absolventy a zahraničními hosty. Zazní skladby autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy.

Bigbandová elektronika. Cotatcha Orchestra představí nový projekt v Brně a Ostravě

Šestnáctičlenné těleso Cotatcha Orchestra se vydává do zcela neprobádaných vod, alespoň pokud jde o big bandovou tradici. Sílu a plnost zvuku orchestrálního souboru totiž propojí s prvky ambientní elektroniky a takto se představí 5. listopadu v ostravském Landek parku a 6. listopadu v brněnském Divadle na Orlí.  

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.