Redakce

Redakce

Otevřete okno a pusťte si Vltavu: Hudba k siréně Orchestru BERG zazní naposled

Poslední z dvacítky nových skladeb ke zkoušce sirén představí Orchestr BERG ve středu 3. února. Novinku Marka Keprta v přímém přenosu ze secesního kostela sv. Vojtěcha v Praze-Libni vysílá od 11:50 Český rozhlas Vltava, živě přenášena bude také na Facebooku.

Mimořádný koncert se světovou premiérou a Milanem Paľou tento pátek živě odvysílá rozhlas

Mimořádné koncerty s názvem Paľa hraje Schnittkeho měly zaznít tento týden v Besedním domě, kvůli současným omezením se tak nestane. Projekt však bude v pátek živě vysílat Český rozhlas Vltava a převezmou jej i evropské rozhlasové stanice v rámci řady EBU. Schnittkeho houslový koncert odehraje společně s Filharmonií Brno Milan Paľa, dirigentské taktovky se ujme Alexander Liebreich, který loni vedl v Brně Mansurjanovo Requiem a s brněnskou filharmonií spolupracuje v každé sezoně. Přímý přenos z Besedního domu začíná na Českém rozhlase Vltava v 19.00.

Zkrácený salcburský Mozart Week odvysílá novou Mozartovu skladbu on-line

Největší mozartovský festival Salzburg Mozart Week oslaví 265. narozeniny Wolfganga Amadea Mozarta zestručněným programem s předními interprety. Vybrané koncerty a světová premiéra „94 sekund nového Mozarta“ budou streamovány on-line.

Česká filharmonie natáčí Mou vlast se Semjonem Byčkovem

Česká filharmonie pořizuje v těchto dnech studiovou nahrávku Mé vlasti od Bedřicha Smetany se Semjonem Byčkovem. Poslední nahrávka Mé vlasti pod taktovkou Jiřího Bělohlávka vznikla v roce 2014 a byla vydána o čtyři roky později u společnosti Decca k stému výročí založení Československa. Z důvodu pandemie se natáčení Mé vlasti se současným šéfdirigentem a uměleckým ředitelem uskuteční o téměř dva roky dříve, než bylo původně v plánu. V jarních měsících pak dojde na další nahrávací projekt – hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša natočí s Českou filharmonií Zrání a Pohádku léta od Josefa Suka.

Jan Mráček a Lukáš Klánský online koncertem uctí Mezinárodní den památky obětí holocaustu a připomenou nedožité narozeniny Zuzany Růžičkové

Ve středu 27. ledna v 19:30 vystoupí v sále Martinů houslista Jan Mráček s klavíristou Lukášem Klánským. Koncert se bude konat na Mezinárodní den památky obětí holocaustu a bude věnován nedožitým 94. narozeninám profesorky Zuzany Růžičkové.

Videoseriál Orchestr bez pódia Pražských symfoniků FOK si našel příznivce i při výuce hudební výchovy

Členové Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK dokončili projekt s názvem Orchestr bez pódia aneb FOK za časů pandemie, který vznikal od začátku pandemie do konce roku 2020. Videoseriál o jednotlivých nástrojových skupinách orchestru si našel příznivce i v mnoha českých školách. Ke každému videu byl navíc vytvořen kvíz k ověření znalostí získaných při sledování jednotlivých dílů.

Brněnské Fanfáry pro zdraví zazní každou středu z Janáčkova divadla i online

Národní divadlo Brno připravilo nový projekt Fanfáry NdBrass pro zdraví, jímž chce povzbudit posluchače, kterých se jakýmkoli způsobem dotkla současná pandemie. Každou středu od 17 hodin zahraje z balkónu Janáčkova divadla fanfáry v podání členů orchestru NdBrass.

Vizionář Rejcha: Moravská zemská knihovna, MUNI a JAMU připravují mezinárodní konferenci

U příležitosti 250. výročí narození Antonína Rejchy vznikl francouzsko-český projekt Reicha visionnaire 1770–2020, který pod záštitou Velvyslanectví ČR ve Francii a ve spolupráci výzkumných a konzervačních institucí obou zemí sdružuje události vědeckého a uměleckého charakteru a také akce pro širší veřejnost mající za cíl připomenout význam tohoto skladatele, pedagoga a hudebního teoretika s širokým mezinárodním dosahem. Nyní se připravuje mezinárodní konference zaměřená na právě na život a dílo Antonína Rejchy, která se bude konat 9. a 10. dubna.

Janáčkova opera představí své inscenace na online verzi čínského Hong Kong Arts Festival

Janáčkova opera míří po čtyřech letech opět na mezinárodní Hong Kong Arts Festival. Tentokrát ovšem kvůli současné situaci pouze virtuálně. Původně plánované uvedení inscenace opery Bohuslava Martinů Řecké pašije vystřídají záznamy Její pastorkyňně a Příhod lišky Bystroušky, které vznikly ve spolupráci s Českou televizí.

Moravská filharmonie Olomouc připravuje online koncert Klasiky plné žertů

Moravská filharmonie Olomouc připravila na čtvrteční večer další online koncert, tentokrát s podtitulem „Klasika plná žertů“. Program koncertu těží z děl, která jsou inspirována velikány klasické hudby, nebo ve kterých autoři uplatnili svůj smysl pro humor a parodii. Přenos bude k dispozici ve čtvrtek 14. ledna 2021 od 19 hodin na stránkách nebo facebooku Moravské filharmonie.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.