Redakce

Redakce

Hybateli rezonance v nadcházející sezoně budou Kasík, Klánský, Barta a Bóková

Třetí cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance nabídne v příští sezoně koncerty čtyř českých umělců mladší a střední generace. Mistrovský nástroj C. Bechstein D282 v Anežském klášteře rozezní od října 2020 do května 2021 postupně Martin Kasík, Kristina Barta, Nikol Bóková a Lukáš Klánský. Zatímco oba pánové jsou excelentními interprety klasického střihu, dvojice mladých žen se rozhlíží ráda tvořivě i za hranice artificiální hudby, k jazzu a dalším žánrům. Cyklus Hybatelé rezonance již tradičně poskytuje výrazným hudebním osobnostem prostor a možnost připravit si osobitý recitál, vyjadřující plně jejich umělecký názor a preference. Právě dnes měla končit jarní část druhého ročníku oblíbeného koncertního cyklu, ze známých důvodů se však tři letošní koncerty nemohly konat. Najponk, Miroslav Sekera i Karel Košárek tedy „nově“ usednou za klaviaturu křídla C. Bechstein v sezoně 2021/2022.

Kahánek a Hrůša získali cenu BBC Music Magazine, bodoval i Janáček s Václavou Krejčí Houskovou

Album klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které nahrál klavírista Ivo Kahánek a Bamberští symfonikové pod vedením Jakuba Hrůši, získalo dnes dopoledne cenu BBC Music Magazine. Kvůli současné situaci probíhalo vyhlášení pouze online.

Concertino Praga zná své finalisty, soutěžit budou mladí hudebníci z Česka a Ruska

Poslední dubnový týden rozhodla mezinárodní porota v distančním hodnocení o finalistech letošního ročníku Concertino Praga. O vítězství v Dvořákově rozhlasové soutěži pro mladé hudebníky budou usilovat dva zástupci z České republiky, patnáctiletý houslista Daniel Matejča a třináctiletý klavírista Jan Schulmeister, a dva zástupci ruské interpretační školy, čtrnáctiletý trumpetista Aleksandr Rublev a stejně starý klavírista Vsevolod Zavidov. Publiku i porotě se představí na veřejném finálovém soutěžním koncertě v Rudolfinu 12. září 2020 za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Jiřího Rožně. Finalisté společně se čtyřmi dalšími nejlepšími účastníky druhého kola následně vystoupí na Jihočeském festivalu Concertino Praga. Na živá vystoupení laureátů bude bezprostředně navazovat slavnostní udílení cen.

Cembalový recitál Mahana Esfahaniho v kultovním americkém pořadu Tiny Desk

Vůbec první cembalový recitál v historii uvítala kultovní americká show rozhlasové stanice NPR Music Tiny Desk Concerts. Ve dvacetiminutovém programu složeném z barokní i moderní hudby se představil v Praze žijící Mahan Esfahani. Pro interpreta usazeného v Česku je to v rámci pořadu prvenství.  

Lednicko-valtický hudební festival letos propojí klasickou hudbu s lidovou tradicí

Ve dnech 3.–17. října 2020 se uskuteční pátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu, který spojuje hudební dramaturgii s architektonickými skvosty jižní Moravy. Společným tématem koncertů letošního ročníku jsou přesahy hudby lidové a její vlivy na skladby klasického repertoáru. Festival nabídne v osmi koncertech hudbu českou, slovenskou, maďarskou, rumunskou, španělskou, tureckou či východoevropský klezmer. Poprvé se v Česku představí španělská kytaristka Andrea Gonzales Caballero a mezinárodně etablované turecké smyčcové kvarteto Borusan Quartet, které na festival přiváží hudbu tureckých autorů s úpravami tureckých lidových písní a tradičních tanců. Ve světové premiéře zazní skladba cimbalisty a folkloristy Jana Rokyty. 

Z koncertního sálu do věznice. Czech Ensemble Baroque bude živě vysílat z Káznice

Czech Ensemble Baroque se vzhledem k aktuální koronavirové situaci spojil s brněnským projektem Káznice LIVE, který z bývalé Káznice na Cejlu přenáší živé umění přímo k posluchačům domů. Živě přenášený koncert cyklu Bacha na Mozarta! 14. května se uskuteční v barokní kapli bývalé Káznice. Posluchači jej mohou sledovat v přímém přenosu od 19.30 na Facebooku Czech Ensemble Baroque, nebo ze záznamu na Káznice LIVE.

Pavel Haas Quartet se zapojí do Gramophone Charity Gala koncertu

Britský hudební magazín Gramophone chystá online vysílání gala vystoupení držitelů cen Gramophone Classical Music Awards. Koncert podpoří hudebníky, jejichž umělecká činnost je přerušena z důvodu koronavirové krize. Každý z umělců, mezi nimiž bude také české smyčcové kvarteto Pavel Haas Quartet, zahraje ze svého domova a diváci budou mít možnost se během streamu zapojit do charitativního projektu Help Musicians.

Filharmonie Brno začíná opět hrát. Dvojice koncertů se uskuteční přímo v centru města

Po téměř dvouměsíční pauze začíná Filharmonie Brno opět veřejně hrát. V rámci kampaně Díky Brno!, kterou brněnský magistrát děkuje svým obyvatelům za zvládnutí posledních týdnů, odehraje dva netradiční koncerty v centru města. „Koncerty se uskuteční v době, kdy už se pomalu rozvolňují vládní nařízení. Půjde o netradiční způsob, jak v rámci kampaně poděkovat veřejnosti a pomáhajícím profesím za nošení roušek a vůbec za dodržování bezpečnostních pravidel a hygienických návyků. Budu ráda, pokud se tyto nabyté zkušenosti stanou běžnou součástí našich životů a všichni budeme klást mnohem větší důraz na takové maličkosti, jako je třeba pravidelné mytí rukou,“ vysvětlila záměr kampaně primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Romská muzikantka Olga Fečová navržena na státní vyznamenání

Po několik desetiletí se věnuje dětem z ulice, zpívá s nimi, tancuje, maluje, nacvičuje divadlo. Ve vlastní rodině vychovala Olga Fečová tolik muzikantů, jako se naposledy stalo v rodině Bachových v 18. století. Pro tyto i mnohé jiné důvody ji navrhla Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie FHS, na státní vyznamenání. Návrh v Senátu PČR podpořil senátor Jiří Oberfalzer.  

Přední hudební pedagogové se ohrazují proti používání zipové roušky při výuce

Pedagogové Pražské konzervatoře a specialisté na dřevěné dechové nástroje Jakub Kydlíček a Julie Braná zveřejnili vyjádření, v němž se ohrazují proti využívání roušek se zipem v rámci kontaktní výuky hry na dechové nástroje. Text, který následuje v plném znění, je dle autorů adresovaný především učitelské veřejnosti, ředitelům ZUŠ a konzervatoří, rodičům žáků ZUŠ a posluchačům konzervatoří.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.