Redakce

Redakce

Leoš Janáček podle Jana Bartoše

1. listopad 2019
Leoš Janáček podle Jana Bartoše

„Janáčkovu hudbu skutečně v sobě nosím téměř celý život. Jeho klavírní skladby jsem hrál již jako teenager. Měl jsem také štěstí, že jsem jeho hudbu mohl studovat se všemi svými pedagogy. Každý z nich na něj měl odlišný názor. Postupně jsem se seznamoval i s jeho operami a orchestrálními díly, četl jsem korespondenci, eseje a fejetony. Trvalo mi docela dlouho, než jsem našel tu správnou rovnováhu mezi živelností a řádem,“ říká Jan Bartoš, který před nedávnem nahrál Janáčkovy klavírní skladby. Čtyři z vás mohou získat toto jeho nové CD, stačí zaslat odpověď na soutěžní otázku do 7. 11. na adresu michaela@muzikus.cz. Nezapomeňte uvést vaši korespondenční adresu.

Do kin míří Madame Butterfly s čínskou sopranistkou Hui He v roli zrazené gejši

Pucciniho klasikou Madame Butterfly pokračuje sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery. V aktuálním nastudování se v titulní úloze Čo-Čo-San objevuje čínská sopranistka Hui He. V herecky i pěvecky nelehkém partu gejši opuštěné americkým námořním důstojníkem Pinkertonem zářila již řada světových sopranistek. Při premiéře 17. února 1904 to byla Rosina Storchio a později známé operní divy jako Geraldine Farrar, Maria Callas či Montserrat Caballé.

Moravská filharmonie Olomouc má novou vizuální identitu se „zvukovými obrazy“

Moravská filharmonie Olomouc získala nový vizuální styl, kterým se bude prezentovat v průběhu aktuální 74. sezony. Poprvé ji mohla veřejnost spatřit při zahajovacím koncertu v rámci velkoplošné projekce přímo na budovu Reduty na olomouckém Horním náměstí, kde orchestr sídlí a koncertuje. Autorem vítězného grafického návrhu je pražské Studio Marvil.

Kanadský klarinetista James Campbell s Graffovým kvartetem zahájí koncertní cyklus VOX IMAGINIS

Zahajovací koncert 6. ročníku koncertního cyklu VOX IMAGINIS se uskuteční 2. listopadu v sále Místodržitelského paláce v Brně a ponese podtitul „Hudební přátelství.“ Zazní na něm Smyčcový kvartet d moll Antonína Dvořáka a Brahmsův Klarinetový kvintet h moll v podání rezidenčního tělesa cyklu Graffova kvarteta a kanadského klarinetisty Jamese Campbella. Texty a dopisy A. Dvořáka a J. Brahmse přednese herec Saša Rašilov. 

Jedna až nekonečno: současná komorní tvorba v Olomouci popatnácté

Letošní 15. ročník festivalu soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach je zaměřen na aktuální komorní tvorbu včetně několika českých premiér. Hudební novinky představí přední umělci z Mexika, Rakouska, Francie, Slovenska a Slovinska, společně s tradičními hosty festivalu z České republiky. Od 5. listopadu do 4. prosince budou během šesti večerů rozeznívat unikátní prostory Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci. Posluchači vyslechnou dva sólové recitály francouzské violoncellistky Séverine Ballon a slovenského pianisty Ivana Šillera. Následuje experimentální duo Seppa Gründlera a Josefa Klammera, a čtyři komorní soubory Ensemble Damian, MoENS, ISHA Trio a Ensemble Marijan.

V posledním díle trilogie Constellations zazní hudba od Never Sol

Divadelní soubor Spitfire Company připravuje premiéru posledního dílu trilogie Constellations s podtitulem My Son Looking to the Sun, která proběhne 25. a 26. listopadu v pražském divadle Ponec. Na scéně se tentokrát setkají tanečnice Miřenka Čechová a Markéta Vacovská s hudebnicí Never Sol. Třetí část trilogie se zaměří na procesy, v nichž se člověk uzdravuje pomocí očistných rituálů, jejichž cílem je v konečném důsledku zrodit „nového člověka”.

Benefice pro Martinů: Pavel Haas Quartet podpoří vydávání not a odstartuje souborné provedení

Na pátém benefičním koncertě Institutu Bohuslava Martinů vystoupí 8. listopadu v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí Pavel Haas Quartet. Na koncertu provede smyčcové kvartety Bély Bartóka a Bohuslava Martinů. Naváže tak na Josefa Špačka, Mahana Esfahaniho nebo Iva Kahánka, kteří v minulých letech vystoupili na beneficích podporujících vědeckou činnost Institutu bez nároku na honorář.

PKF se vydává #mimoradu: Krása dneška představí mladé skladatele Visegrádské čtyřky

Pátého listopadu otevře PKF — Prague Philharmonia letošní ročník cyklu Krása dneška, jehož dramaturgii charakterizuje tag #mimoradu. V pěti večerech zazní hudba tematicky spjatá s 30. výročím sametové revoluce a se státy Visegrádské čtyřky.

Současná hudba na Strunách podzimu: Zazní Xenakis, Michael Gordon osobně uvede své Timber

Třiadvacátý ročník Strun podzimu láká na dvě pražské premiéry. Tu první obstará avantgardní uskupení JACK Quartet, které deník New York Times označil jako „nejzásadnější americké kvarteto“, druhou pak americký skladatel a spoluzakladatel kultovního uskupení Bang on a Can Michael Gordon. Na festival se po 23 letech vrátí violoncellista Jiří Bárta se suitami J. S. Bacha. „Soudobá hudba zazní také v rámci doprovodného programu Offstrings: Týden americké hudby, který připomene průkopníky americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla jako je Šest tokát Harloda Meltzera, které v interpretaci Mahana Esfahaniho zazní ve světové premiéře,“ doplňuje prezident festivalu Marek Vrabec.

Petr Nekoranec nahrál své debutové album, ve francouzském repertoáru ho doprovází Česká filharmonie

Tenorista Petr Nekoranec vydává své první sólové album. Spolu s Českou filharmonií a dirigentem Christopherem Franklinem na něj nahrál francouzské árie. Křest CD se uskuteční v rámci koncertu v neděli 3. listopadu 2019 v pražském Rudolfinu.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.