Redakce

Redakce

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka se odkládá na příští rok

Organizátoři Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka oznámili odložení letošního ročníku soutěže. Pravidelné setkání mladých zpěváků, které mělo letos proběhnout po pětapadesáté, se odkládá na příští rok. „Přestože jsme se připravovali na 55. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka již od konce minulého roku, po zvážení všech skutečností jsme dospěli k mimořádnému rozhodnutí,“ uvedl ředitel soutěže Alois Ježek.

Odložený JazzFestBrno zahájí v září Avishai Cohen. Pat Metheny, Lizz Wright a další vystoupí v náhradních termínech

JazzFestBrno ohlašuje většinu náhradních termínů odložených koncertů letošního ročníku. Festival, který se měl původně uskutečnit od března do června, zahájí 13. září v Bobycentru basista a zpěvák Avishai Cohen s triovou sestavou Gently Disturbed. Příznivce jazzu potěší také britská saxofonistka Nubya Garcia a americký varhaník Delvon Lamarr. Ti měli původně na jaře vystoupit ve stejný večer, ale nakonec se festivalovému publiku představí ve dvou různých termínech.

Druhý hudební maraton v režii Bang On a Can: Terry Riley, Alvin Curran a také Iva Bittová

Organizace Bang On A Can pořádá další maraton živé hudby online, který se uskuteční 14. června od tří hodin odpoledne až do devíti večer. Po první vysílání streamovaném živě 3. května, které zahrnulo 25 vystoupení, budou tentokrát koncerty ještě geograficky pestřejší. Odehrají se ve Spojených státech, Kanadě, Švýcarsku, Itálii, Irsku či Japonsku. Česká republika bude mít své zastoupení v hudebním příspěvku Ivy Bittové. Součástí druhého maratonu bude také deset premiér nových děl z oblasti soudobé a experimentální hudby.

K další benefici se spojí Pražské jaro s Českou filharmonií, Mozartem a Člověkem v tísni

Další ze série benefičních koncertů České filharmonie proběhne v sobotu 23. května. Živě z pražského Rudolfina se tentokrát bude vysílat mozartovský koncert, na kterém se vedle ČF podílí Pražské jaro. Dirigovat bude Tomáš Netopil, vokálních partů se ujme Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová, Jan Martiník a Adam Plachetka. Koncert v přímém přenosu uvede ČT art, Český rozhlas Vltava, ke zhlédnutí bude rovněž na webu festivalu nebo na Facebooku Harmonie. Večerem provede Ondřej Havelka.

Češi zahrají Čechům. Dvořákova Praha představuje nový program

Třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha se uskuteční v původně plánovaném termínu, tedy od 4. do 20. září 2020. Vzhledem k aktuálním okolnostem nelze zajistit účast původně smluvených zahraničních interpretů; festival tedy namísto toho oslovil přední české umělce – sólisty, dirigenty i tělesa. Heslem festivalu je slogan „Češi hrají Čechům“.

Chystá se unikátní propojení českých festivalů: Nabídne putovního Händelova Mesiáše a jiný pohled na Domov můj

Festival Concentus Moraviae mění plány. Původně zamýšlený program „Hudba jako na dlani“ s řadou zahraničních hostů se přesune z tohoto června na příští rok v podobě, v jaké byl na letošek přichystán. Organizátoři festivalu v čele s dramaturgyní Barbarou Marií Willi zároveň ale připravili sérii koncertů, kterou pod titulem „Domov můj“ představí v netradičním podzimním termínu 11. 9. – 29. 10. 2020. Unikátní bude pro letošek také propojení festivalu Concentus Moraviae s MHF Lípa Musica a se Svatováclavským hudebním festivalem. Všechny tři festivaly se vzájemně podpoří a budou sdílet část programu. 

Filharmonie Brno ohlašuje konec streamu: V Besedním domě bude znít živá hudba pro živé posluchče

Po necelých třech měsících se do Besedního domu vrátí živá hudba a živí posluchači. Projekt s názvem Konec streamu. Hrajeme zase živě!  nabídne od příštího úterý celkem osm koncertů ve čtyřech dnech. Každý den, od úterý do pátku, se uskuteční dva koncerty s totožným programem: jeden v 15.30 a druhý v 18.00. Všechny v komorním obsazení, bez dechových nástrojů a maximálně pro 130 posluchačů.

Pražské jaro poprvé z Brna

19. květen 2020
Pražské jaro poprvé z Brna

Letošní ročník Pražského jara si zítra připíše neobvyklé prvenství – festivalový koncert se vůbec poprvé uskuteční v Brně. Foyer Janáčkova divadla bude ve středu 20. května dějištěm koncertu Brno Contemporary Orchestra, jejž budou moci diváci v přímém přenosu sledovat na stránkách festivalu a sociálních sítích Pražského jara. Zaznějí díla světového repertoáru a světová premiéra skladby Zběsilost v srdci (Wild at Heart), kterou Pražské jaro objednalo u českého skladatele Jana Ryanta Dřízala.

Uměleckým šéfem jihočeské opery bude Tomáš Ondřej Pilař

Pozice uměleckého šéfa souboru opery Jihočeského divadla se od 1. 9. 2020 ujme Tomáš Ondřej Pilař. Pilař přichází s novou koncepcí vedení a rozvoje operního souboru: „Klíčovými hodnotami mého vidění opery Jihočeského divadla jsou ‚výjimečná kvalita, odvaha, otevřenost a nadčasovost‘. Pod těmito vlajkami spatřuji cestu k mezinárodní divácké atraktivitě za současného důrazu na udržitelnost, ekonomickou stabilitu a hluboký osobní respekt ke členům souboru.“

JazzFestBrno chystá první jazzový showcase festival v Česku

Dvoudenní koncertní přehlídku, která představí jazzové umělce z České republiky a Rakouska, připravují organizátoři z JazzFestBrno. Central European Jazz Showcase (CEJS) se uskuteční 26.–27. listopadu v Divadle Husa na provázku.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.