Redakce

Redakce

Zámecký areál v Litni rozezní 18. června závěrečný koncert interpretačních kurzů

Dříve než na sklonku léta vyvrcholí 10. ročník Festivalu Jarmily Novotné mimořádným open air koncertem Rusalka v parku, rozezní zámecký areál v Litni operní hlasy během každoročních interpretačních kurzů. Dovednosti nabyté pětidenním studiem předvedou účastníci kurzů při závěrečném koncertu, který již tradičně kurzy zakončí. Koncert zve k poslechu do sálu historické Čechovny v zámeckém areálu v Litni v pátek 18. června od 18 hodin. Absolventi vystoupí pod vedením holandské pěvkyně a lektorky zpěvu Margreet Honig a sopranistky Simony Houda Šaturové, která se vůbec poprvé ve své kariéře zhostí role lektorky.

Open Air České filharmonie na Sychrově zahájí Tomáš Kačo, zazní operní árie a předehry

Česká filharmonie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem završí 23. června ve 20.15 hodin svou 125. sezonu tradičním Open Air koncertem, který se stejně jako loni bude konat v areálu Státního zámku Sychrov. Orchestr pod vedením dirigentů Petra Altrichtera a Roberta Kružíka přednese program složený ze slavných operních árií a melodií.

Jakub Hrůša a Jan Bartoš získali Cenu Anděl za nahrávku Vítězslava Nováka

Držitelem Ceny Anděl 2020 v kategorii Klasika se stali dirigent Jakub Hrůša a klavírista Jan Bartoš za nahrávku Klavírního koncertu a symfonické básně Toman a lesní panna od Vítězslava Nováka ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Ocenění v kategorii Jazz obdržel kontrabasista Tomáš Liška společně se svojí kapelou Invisible World za album Hope.

26. Concentus Moraviae nabídne pohled na evropskou krajinu staré hudby

Šestadvacetiletý festival Concentus Moraviae letos nabídne dvě desítky koncertů středověké, renesanční a barokní hudby v podání českých i zahraničních interpretů. Zámecké sály, baziliky, kostely i kulturní sály budou od 27. května do 24. června hostit umělce, kteří vinou pandemických opatření nemohli přijet v loňském roce.

Filharmonie Brno uvede na Pražském jaru Glassovu symfonii Lodger. Vznikne tak její vůbec první nahrávka

Festival Pražské jaro v roce 2017 svedl na pódium k první a zároveň oboustranně inspirativní spolupráci dirigenta Dennise Russella Daviese a Filharmonii Brno. O pár měsíců později stanul Davies v čele brněnských filharmoniků jako jejich šéfdirigent. Po čtyřech letech se s nimi vrací na Pražské jaro, tentokrát s programem sestaveným z děl slavných amerických autorů řazených k minimalismu, s nimiž jej osobně pojí dlouholetá spolupráce. V neděli 30. května od 20 hodin zazní Harmonielehre Johna Adamse a v české premiéře Symfonie č. 12 Philipa Glasse na písňové texty z alba Lodger Davida Bowieho. Koncert se uskuteční ve Smetanově síni pražského Obecního domu bez obecenstva v sále, ovšem přímým přenosem bude na webu Pražského jara přenášen do celého světa.

Hybatelé rezonance oslaví návrat na koncertní pódia recitálem Lukáše Klánského

Závěr letošního cyklu klavírních recitálů Hybatelé rezonance si 17. června 2021 v Anežském klášteře vychutnají posluchači po dlouhé pauze naživo. Klavírista Lukáš Klánský do programu mimořádného sólového recitálu na koncertním křídle C. Bechstein zařadil díla Mozarta, Bartholdyho, Voříška, Schumanna nebo Chopina.

Filharmonie Brno uvede v 66. sezoně více koncertů než doposud. Vystoupí Elisabeth Leonskaja, Maki Namekawa, Joe Hisaishi i Brad Mehldau

Filharmonie Brno dnes představila program nadcházející sezony. Orchestr v 66. sezoně slibuje více koncertů než doposud: katalog nabízí 62 koncertů, z toho 44 orchestrálních, vedle další nabídky festivalové a množství edukačních programů. „Na základě ohlasů a reakcí vidíme, že chuť po živé hudbě po více než půlročním půstu výrazně vzrostla. Musím říct, že nejen u našich posluchačů, ale i u hudebníků. Proto jsme připravili více koncertů, a zavedli také novou abonentní řadu komorních večerů,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Petr Popelka je novým šéfdirigentem SOČRu

26. květen 2021
Petr Popelka je novým šéfdirigentem SOČRu

Po lednovém setkání Petra Popelky a Symfonického orchestru Českého rozhlasu u příležitosti zkoušení a koncertu v Rudolfinu se záhy otevřela jednání o spolupráci. Ta vyústila v dohodu o jmenování Petra Popelky novým šéfdirigentem a uměleckým ředitelem SOČRu od sezony 2022/23. Pozici hlavního hostujícího dirigenta orchestr nabídl dalšímu ze svých spolupracovníků, Robertu Jindrovi.

MHF Kutná Hora uvede všech 32 klavírních sonát Ludwiga van Beethovena v podání Konstantina Lifschitze

Beethovenovy klavírní sonáty, barokní hudba i avantgardní kompozice zazní v rámci 14. ročníku MHF Kutná Hora, který stejně jako v loňském roce proběhne na konci srpna od 21. do 29. 8. 2021. Již podruhé se MHF Kutná Hora koná v netradičním termínu na konci srpna. S vírou, že bude možné kutnohorský cyklus koncertů uskutečnit, festivalový tým připravuje 16 komorních programů.

Konvergencie zvou na živé koncerty s hudbou Ástora Piazzolly. Vystoupí jeho žák Marcelo Nisinman

Slovenský mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie připravuje koncerty věnované tvorbě Ástora Piazzolly, které byly z letošního února přesunuty na květen a červen. Vzhledem k příznivému vývoji pandemické situace nakonec bude možnost oslavit sté výročí narození argentinského skladatele nejen online, ale také společně s živým publikem. Mezi 26. květnem a 12. červnem se uskuteční šest koncertů a čtení o hudbě z Piazzollových memoárů.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.