Redakce

Redakce

Achnaton Philipa Glasse v MET: Otevřené politické otázky a debut dirigentky Karen Kamensek

Podzimní část přenosů z Metropolitní opery uzavře v sobotu 23. listopadu Achnaton, inscenace, která měla letos v New Yorku svou premiéru. Glassova opera v režii Phelima McDermotta sklízela zasloužené ovace už v Anglické národní opeře, nyní tento vizuálně vytříbený kus zapůsobí na publikum ve více než 70 zemích světa najednou.

Pražský filharmonický sbor slaví 85 let své existence: V Rudolfinu s Honeggerovým Králem Davidem

V prosinci letošního roku uplyne přesně pětaosmdesát let od doby, kdy se sbormistr Jan Kühn rozhodl založit smíšený sbor pro účely živého vysílání Foersterovy Debory na Radiojournalu. Přímý přenos pod taktovkou Otakara Jeremiáše byl prvním vystoupením sboru pod jménem Sbor Radiojournalu. Po několika obměnách názvu vznikl v roce 1969 ten současný, Pražský filharmonický sbor, který se rychle zapsal nejen na domácí kulturní scéně, ale i v zahraničí.

Pražské jaro 2020 zahájí Berlínští filharmonikové, před Mou vlastí zazní mimořádně Mahler

O zahájení jubilejního 75. ročníku festivalu Pražské jaro se postará berlínská filharmonie. Orchestr pod taktovkou svého nového šéfdirigenta Kirilla Petrenka uvede 7. května dílo Gustava Mahlera. Jeho písně Rückert-Lieder přednese mezzosopranistka Elisabeth Kulman a sopránového partu ve Čtvrté symfonii se zhostí německá pěvkyně Christiane Karg.

Festival Opera opět představí to nejzajímavější z českých i slovenských operních scén

Celkem sedmnáct operních inscenací nabídne další ročník festivalu hudebního divadla Opera. Od 4. ledna do 2. března 2020 představí v Praze své nejlepší inscenace soubory z celé České republiky i ze Slovenska, představení stálých operních domů i tentokráte doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla, festival ale expanduje i do dalších divadelních i nedivadelních prostor.

V Ostravě uvedou neoperu Červený nos jako poctu Josefu Kouteckému

Devětadvacátého listopadu zazní na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava v rámci festivalu Hudební současnost 2019 nová scénická neopera Červený nos, jejímiž autory jsou Daniel Skála a Tomáš Volkmer. Červený nos je podle autorů především poctou Josefu Kouteckému, výjimečnému člověku, který zasvětil celý svůj život péči o onkologicky nemocné děti, jako první v Českoslovesku založil oddělení dětské onkologie a přes všechny překážky, potíže a protivenství vybudoval u nás lékařské odvětví, které se dnes řadí k nejlepším na světě.

Čerstvě z Nizozemí: BERG zahraje novou hudbu Michela van der Aa nebo Joëla Bonse

V pondělí 11. listopadu představí Orchestr BERG v českých premiérách novinky čtveřice skladatelů, kteří žijí a tvoří v Nizozemsku. Dva z nich jsou držitelé prestižní Grawemeyerovy ceny – Joël Bons, matador nizozemské současnohudební scény a Michel van der Aa. V Nizozemí našli svůj druhý domov také další skladatelé, jejichž hudba zazní v pražském Centru současného umění DOX – Andys Skordis, původem z Kypru a Ital Giuliano Bracci.

Klasicky i nekorektně. Beethovenova „pátá“ v trojím podání na koncertě Brno Contemporary Orchestra

Devátá sezóna souboru Brno Contemporary Orchestra je ve znamení velkých projektů – zamýšlena jako očista či spíše očistec v obsahovém i tematickém smyslu. Začátkem října ji zahájila premiéra multimediálního projektu Večeře skladatele Ondřeje Adámka v rámci festivalu Moravský podzim. Druhý koncert věnovaný první větě z Beethovenovy „Osudové“ symfonie se chystá na 13. listopadu v Domě pánů z Kunštátu.

Komorní filharmonie Pardubice oslaví se studenty třicetileté výročí sametové revoluce tradičním koncertem

Slavnostní koncert Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se uskuteční v pátek 15. listopadu v Aule Arnošta z Pardubic v polabinském univerzitním kampusu.

Nová Polednice pro orchestr: Po Polsku a Francii uslyšíme skladbu Ondřeje Adámka i u nás

V pondělí 18. listopadu zahájí SOČR v Rudolfinu koncertní řadu R – klasika v Rudolfinu. Šéfdirigent Alexander Liebreich zvolil pro tento večer díla Maurice Ravela, Ondřeje Adámka a Sergeje Prokofjeva. Společně s rozhlasovými symfoniky vystoupí v Adámkově Polednici i Pražský filharmonický sbor. Přímý přenos můžete poslouchat na stanici Vltava.

Musica Florea se vrací ke Dvořákovi, zahraje jeho Pátou

Musica Florea se po roce opět vrací k symfonickému dílu Antonína Dvořáka. Tentokrát k jeho 5. symfonii F dur, jež měla premiéru v roce 1879 v Praze. V historicky poučené interpretaci zazní poprvé 16. listopadu v Besedním domě v Brně, o den později v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Doplněna bude o předehru Othello téhož skladatele.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.