Redakce

Redakce

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora proběhne na sklonku léta

MHF Kutná Hora se v důsledku mimořádných opatření uskuteční v termínu od 22. do 30. srpna 2020. Až na několik změn zůstává původní dramaturgie ve většině zachována. Festival se pod vedením uměleckého ředitele a violoncellisty Jiřího Bárty soustředí nejen na tvorbu světově známých autorů (Mozart, Beethoven, Dvořák, Bach, Schubert), ale také na velmi zřídka uváděné skladatele (letos to budou například Wojciech Kilar, Sofia Gubaidulina, Edward Elgar a další). Komorní hudbu doplňují projekty na hranici žánrů, jedním takovým je letos vystoupení varhanice Katty spolu s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou. 

Koncerty v broumovských kostelech budou letos zčásti jen online, od srpna už naživo

Festival Za poklady Broumovska každé léto oživuje broumovské kostely. Letošní jubilejní patnáctý ročník začne 27. června a potrvá až do 27. září. Ve své první polovině proběhne online na sociálních sítích a na mall.tv každou červencovou sobotu od osmnácti hodin. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti a srpen již bude celý patřit živé hudbě. Benefiční koncert houslisty Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble, původně plánovaný na 1. května, je odložen na konec září.

Festival Janáček Brno bude, jen s minimem změn

Letošní ročník festivalu Janáček Brno nabídne během téměř tří týdnů operní inscenace, koncertní řadu, a umělce, jako jsou Robert Carsen, Jakub Hrůša, Karita Mattila, Pavol Breslik, Pavel Haas Quartet, Bamberští symfonikové, Jan Bartoš a další. Navzdory složité situaci se podařilo zachovat program, avizovaný v prosinci minulého roku, jen s minimem změn.

Ševčíkova akademie podruhé: Pod vedením hráčů Berlínské filharmonie nebo pedagoga z Juilliard School

Do západočeských Horažďovic se letos v srpnu podruhé sjedou mladí smyčcaři, aby se zúčastnili Ševčíkovy akademie. Vybraní hudebníci mají možnost studovat u českých lektorů, účastnit se bohatého doprovodného programu a vystupovat na festivalových koncertech. Formou online mistrovských kurzů se budou učit od profesorů z univerzit v New Yorku a Curychu, nebo také od koncertního mistra Berlínské filharmonie.

Ostravské Národní divadlo ohlašuje novou sezonu s restartem v mnoha podobách

„Sezona s pořadovým číslem 102 bude restartem se vším všudy. To slovo je možné vykládat různě a můžeme si s ním významově i graficky pohrát. Můžeme to chápat jako naše resty vůči divákovi, jako start něčeho nového po vynucené pauze, ale taky jako symbol toho, že umění (art) je věčné a že přicházíme s novou energií poté, co se svět a s ním i provoz našeho divadla na nějaký čas zastavily,“ rozvinul motto ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Concertino Praga otvírá přihlášky pro příští ročník: Chce posílit tradici komorní hry

Od dnešního dne do konce ledna 2021 je možné hlásit se do dalšího ročníku rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga. Pětapadesátý ročník bude patřit dvěma kategoriím, hře na sólový nástroj a komorní hře. Finálová soutěžní kola se uskuteční před publikem v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha ve dnech 17. a 18. září 2021. Kromě toho čeká na vítěze stipendium, profesionální rozhlasová nahrávka a série koncertů.

Česká filharmonie začíná od června opět koncertovat

Česká filharmonie ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu obnovuje od 1. června svou koncertní činnost pro veřejnost ve Dvořákově síni Rudolfina. Na následující tři měsíce připravila řadu Letní koncerty, která zahrnuje 25 programů od sólových recitálů až po vystoupení Komorního orchestru České filharmonie.

Benefice České televize přinesly neziskovým organizacím a nemocnicím přes 19 milionů korun

Během uplynulých týdnů připravila Česká televize celkem dvanáct benefičních pořadů pro osm neziskových organizací a čtyři fakultní nemocnice. Pro organizace, které stály v době nouzového stavu v první linii, se podařilo vybrat více než 19 milionů korun.

Státní opera zahájí příští sezonu Tristanem a Isoldou, Mistři pěvci norimberští se ruší

Národní divadlo mění plány na začátek příští sezony. Místo avizovaných Mistrů pěvců Norimberských uvede soubor Státní opery Tristana a Isoldu. „Dohodli jsme se se zahraničním inscenačním týmem, že karanténou způsobené zpoždění neumožnuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus,” oznámil ředitel Národního divadla Jan Burian.

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka se odkládá na příští rok

Organizátoři Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka oznámili odložení letošního ročníku soutěže. Pravidelné setkání mladých zpěváků, které mělo letos proběhnout po pětapadesáté, se odkládá na příští rok. „Přestože jsme se připravovali na 55. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka již od konce minulého roku, po zvážení všech skutečností jsme dospěli k mimořádnému rozhodnutí,“ uvedl ředitel soutěže Alois Ježek.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.