Redakce

Redakce

Americké jaro na podzim uvede Thea Crokera, Juliana Lage i Kennyho Wernera

Hudební festival Americké jaro přesunul v letošním roce hlavní část programu na podzim. Festival zahájí zářijové vystoupení Kvarteta Martinů s Karlem Košárkem. V říjnu do Prahy přijede Theo Croker, v listopadu Julian Lage, Kenny Werner, Dan Tepfer a Gabo Naas a v prosinci festival zakončí Bill Stewart. Nebudou chybět ani koncerty vynikajících domácích hudebníků Jana Bartoše a Nikol Bókové v Praze a v regionech České republiky.

Svátky písní Olomouc na podzim prohloubí spolupráci a vzájemnou podporu

Mezinárodní festival pěveckých sborů a mládežnických orchestrů Svátky písní Olomouc, který se tradičně koná v červnu, přesunul letošní edici na podzim. Konat se bude 28. října – 1. listopadu 2020. Mimo termínu došlo ke změnám i v programu a zaměření. S účastí zahraničních souborů, které vždy byly velkou devizou festivalu, spíše nelze počítat, a tak organizátoři napínají své síly ještě k většímu prohloubení spoluprací na tuzemské scéně.

S Dvořákem do zájezdního hostince: Letošní prolog Dvořákovy Prahy povede na zámek Sychrov

Tradiční výlet Po stopách Antonína Dvořáka, který každoročně pořádá festival Dvořákova Praha, letos povede do Sychrova na Turnovsku. „Zde, obklopen přírodními krásami Českého ráje, žil Dvořákův snad nejbližší přítel Alois Göbl, tajemník a od roku 1880 patronátní komisař knížat Rohanů. To byl původně francouzský rod, který měl na Sychrově své letní sídlo,“ říká průvodce výletem a festivalový muzikolog David Beveridge. Cestu na Sychrov naplánovali organizátoři festivalu na neděli 30. srpna.

Daniel Hope zahraje na plovoucí scéně na Vltavě

20. červenec 2020
Daniel Hope zahraje na plovoucí scéně na Vltavě

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu zveřejnil podrobnosti ke koncertu, který uspořádá 19. září na hladině Vltavy. Britský houslista Daniel Hope zde zahraje na plovoucí scéně mezi mostem Legií a Slovanským ostrovem, v blízkosti Národního divadla s  výhledem na Pražský hrad. „Reagujeme takto na situaci, kdy kulturní život na několik měsíců takřka utichl. Koncert Hope for Prague bude oslavou návratu společně sdílených živých hudebních zážitků do Prahy i do celého kulturního světa,“ říká zakladatel Strun podzimu Marek Vrabec k prvnímu open air koncertu v historii festivalu.

Začínají Letní slavnosti staré hudby, letos ve jménu nobilitas

Do třetího desetiletí své existence vstupují Letní slavnosti staré hudby ročníkem věnovaným především hudbě šlechtických dvorů. Festivalové koncerty se letos mimořádně uskuteční mezi 23. červencem a 7. zářím. V červenci a srpnu nabídne program vytvořený ve spolupráci s českými umělci a ansámbly, čímž chtějí cíleně podpořit tuzemskou kulturní scénu. Při přípravě letošní dramaturgie jsme chtěli reagovat na aktuální situaci na kulturní scéně, proto jsme ve vyšší míře, než bývá pro festival obvyklé, spolupracovali s českými umělci a ansámbly,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Jana Semerádová. Dva zářijové koncerty pak budou patřit výlučně zahraničním interpretům.

Ostravský Festivalový podzim s Adamem Plachetkou nebo Hradišťanem nahradí MHF Leoše Janáčka

Události posledních měsíců neumožnily konání Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka v plánovaném termínu a rozsahu. Organizační tým festivalu však na podzim připravil cyklus několika mimořádných koncertů. První zářijový víkend proběhnou především open air produkce v nově zrekonstruovaném amfiteátru v Hukvaldech – ty rozezní soubor Hradišťan nebo kantáta Carmina Burana v podání sólistů v čele se sopranistkou Veronikou Rovnou Holbovou. V druhé polovině listopadu pak do Ostravy a okolních měst dorazí hobojista Vilém Veverka, klavírista Martin Kasík nebo sólista Adam Plachetka.

MHF Kutná Hora se přesouvá na konec srpna

14. červenec 2020
MHF Kutná Hora se přesouvá na konec srpna

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora se bude v důsledku mimořádných opatření konat v termínu od 22. do 30. srpna 2020. I přes zásahy, které bylo nutné do programu udělat, festival zachoval většinu původní dramaturgie. Vstupenky se vracejí do předprodeje a přípravy akce pokračují.

Skladba, do které se vstupuje dveřmi: Orchestr BERG zve na prostorové prolínání do Nejsvětějšího Salvátora

Orchestr BERG uvede v kostele Nejsvětějšího Salvátora v areálu pražského Klementina v úterý 14. července imerzivní prostorovou kompozici mladého skladatele Matouše Hejla.

Začíná Hudební festival Znojmo, letos s operní pantomimou v režii Radima Vizváryho

Šestnáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo se uskuteční v nezměněné podobě a v plném rozsahu. Od 9. do 26. července se tak ve Znojmě a okolí odehraje více než 30 hudebních a gastronomických akcí. V rámci každoroční stagiony zazní operní pantomima v režii Radima Vizváryho.

La Scala znovu otevře v červenci, zatím jen komorně

Teatro alla Scala se 6. července po více než čtyřměsíční přestávce vynucené koronavirem znovu otevře. Během července v prostorách milánského operního domu zazní čtyři koncerty. Bezpečnostní opatření včetně omezené kapacity publika budou i nadále udržována, plánuje se také možnost přímých přenosů koncertů.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.