Redakce

Redakce

Česká filharmonie s Manfredem Honeckem a Katharinou Konradi přivítá Nový rok ve vídeňském rytmu

Česká filharmonie oslaví Nový rok vídeňským programem pod taktovkou rakouského dirigenta Manfreda Honecka. Na odpoledním a večerním koncertu zazní polky, valčíky a slavné operetní melodie vídeňských autorů, zejména Johanna Strausse ml. a jeho bratra Josefa. Chybět nebudou ani skladby Franze von Suppé a Franze Lehára. V áriích z operet Netopýr, Vídeňská krev či Veselá vdova se představí mladá kyrgyzská sopranistka Katharina Konradi, která s Českou filharmonií a v Praze vystoupí poprvé. V nové úpravě Měsíční hudby z finální scény Capriccia, poslední dokončené opery Richarda Strausse, se k prvnímu českému orchestru přidá hornista Radek Baborák. Večerní Novoroční koncert vysílá Česká televize 1. ledna 2022 od 20 hodin na programu ČT art, zhlédnout ho bude možné i na sociálních sítích České filharmonie.

Státní filharmonie Košice připravuje Novoroční koncert v přímém přenosu

Po prvním přímém přenosu Vánočního koncertu připravuje Státní filharmonie Košice ve stejním duchu Novoroční koncert. Pod vedením šéfdirigenta SFK Roberta Jindry a za doprovodu Státní filharmonie Košice přinesou sopranistka Adriana Kučerová a tenorista Pavol Bršlík klasické umění přímo do obývacích pokojů. Přímý přenos Novoročního koncertu se uskuteční v sobotu 1. ledna 2022 v 19:00 hodin na Facebooku a YouTube kanálu Státní filharmonie Košice. Koncert bude následně k dispozici on-line po dobu čtyřiadvaceti hodin.

Znovuzrození posledního Chopinova klavíru

28. prosinec 2021
Znovuzrození posledního Chopinova klavíru

Návštěvníci Muzea Fryderyka Chopina ve Varšavě mohli být mezi 3. a 12. prosincem svědky historické renovace unikátního klavíru Pleyel 14810 z roku 1848. Jde o poslední klavír, na který Chopin hrál. Po půlstoletí mlčení jej nyní znovuoživil americký specialista na historické klavíry Paul McNulty.

Moravská filharmonie zahájí rok 2022 operním gala a přivítá violoncellistu Danjula Ishizaku

V lednu 2022 se Moravská filharmonie ukáže hned z několika stránek, kterými naplňuje své poslání organizátora a podporovatele pestrého hudebního života v Olomouci. Nový rok přivítá jiskřivým operním gala, představí olomouckému publiku výjimečného, cenami ověnčeného violoncellistu Danjula Ishizaku a zavítá i do oblasti jazzu a muzikálu.

Televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ vyhrál za Českou republiku Daniel Matejča

Televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ zná své letošní vítěze. Mladí talentovaní hudebníci ze zemí Visegrádské čtyřky a Chorvatska předvedli v průběhu tří prosincových obdivuhodné výkony a porota vybrala vítěze za každou zemi. Do finále se za Českou republiku probojovali soutěžící harfista Martin Sadílek (16) a houslista Daniel Matejča (16). Z tohoto dua na porotce svým umem nejvíce zapůsobil Daniel Matejča, který soutěž vyhrál. Záznam finálového večera je k dispozici na YouTube.

Královský ohňostroj v Rudolfinu: Silvestrovský koncert Collegia 1704 letos o den dříve

Na tradici oblíbených silvestrovských koncertů navazuje barokní orchestr Collegium 1704 letos již 30. prosince v 19.30 koncertem Královský ohňostroj. Dvořákovu síň Rudolfina rozezní nejen ikonická Hudba k ohňostroji G. F. Händela, ale také dva Barsantiho Concerti grossi a Caldarova Sinfonie in C. Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse se představí pražskému publiku krátce po čtyřnásobném uvedení tří kantát Bachova Vánočního oratoria v prestižním koncertním sále DeSingel v Antverpách.

SOČR v lednu s harfou Emmanuela Ceyssona

20. prosinec 2021
SOČR v lednu s harfou Emmanuela Ceyssona

Někdejší první harfista Metropolitní opery v New Yorku a Národní pařížské opery, který dnes tuto pozici zastává v Losangeleské filharmonii, Emmanuel Ceysson zahraje na prvním večeru rozhlasových symfoniků v roce 2022 Koncert pro harfu Es dur Reinholda Glièra. Na programu jsou i „Zlobivé častušky“ od Rodiona Ščedrina a Třetí symfonie ukrajinského skladatele Borise Ljatošinského. Provedení bude řídit rodák z Kyjeva Kirill Karabits. Koncert v pondělí 3. ledna budou zároveň vysílat ČRo Vltava (přímý přenos) a ČRo D-dur (záznam).

Leden přinese do Opery Národního divadla trojici premiér

V prvním měsíci nového roku se v Národním divadle uskuteční tři dlouho očekávané premiéry: 8. ledna proběhne ve Stavovském divadle Mozartova Così fan tutte, Wagnerův Bludný Holanďan připluje do Státní opery 20. a 23. ledna a nová inscenace Káti Kabanové se v Národním divadle chystá na 28. a 30. ledna 2022.

Festival hudebního divadla Opera již po patnácté

15. ročník Festival hudebního divadla OPERA 2022 se uskuteční od 16. ledna do 29. března 2022. Své inscenace v Praze nabídnou operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska, představení stálých operních domů i tentokráte doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla, festival ale expanduje i do dalších divadelních i nedivadelních prostor.

Zuzana Marková s hosty vystoupí na čtvrtou adventní neděli

Na čtvrtou adventní neděli si sopranistka Zuzana Marková pro své příznivce připravila koncert na Novoměstské radnici v Praze. Jejími hosty budou mladí pěvci Emma Balunová a Vojtěch Pelka, na klavír budou doprovázet Lukáš Klánský a Ahmad Hedar.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.