Redakce

Redakce

Slavnostní koncert pro Gabrielu Beňačkovou: Gratulovat bude Piotr Beczała, vstupné podpoří mladé muzikanty

Slavnostní koncert u příležitosti předání Ceny Antonína Dvořáka 2019 operní pěvkyni Gabriele Beňačkové ozdobí recitál polského tenoristy Piotra Beczały. Mezi gratulanty na pódiu bude i laureát Ceny Antonína Dvořáka 2017 klavírista Ivan Klánský, nebo další členové Rady akademiků – klavíristé Ivo Kahánek, David Mareček a Jan Simon, kteří společně zahrají Mozartův Koncert pro tři klavíry a orchestr F dur. Umělce doprovodí Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK pod vedením Marca Boemiho.

Ostravská opera pod maskou: NDM uvede Verdiho Maškarní ples

Nová inscenace Verdiho Maškarního plesu zazní v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 12. prosince. Národní divadlo moravskoslezské se tak vrací ke své první sezoně 1919/1920, kdy byla stejně jako dnes uvedena „americká“ verze. Guvernéra Richarda (italsky Riccarda) tehdy hrál a zpíval Karel Kügler, jeden ze zakladatelů souboru opery NDM; pěvec, scénograf i režisér. Poté bylo dílo v různých verzích inscenováno v NDM ještě šestkrát.

Stipendisté Akademie komorní hudby zahrají na Pražském hradě spolu se členy Berlínské filharmonie

V předvánočním čase proběhne série koncertů stipendistů Akademie komorní hudby, kteří vystoupí společně se studenty Karajanovy Akademie pod vedením Andreje Žusta, hornisty Berlínské filharmonie. Dechová sekce Akademie komorní hudby zahraje serenády Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta mezi 17. – 20. prosincem v Berlíně, v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře a v Lobkowiczkém paláci v Praze.

Udělat pauzu, nebo přestat? BERG zahraje českou novinku a současné severské klasiky

Přes úžinu Øresund vede téměř osm kilometrů dlouhý most, který již devatenáct let spojuje Švédsko a Dánsko. Novou hudbu těchto dvou severských zemí v českých premiérách nyní uvede Orchestr BERG. Vedle ní zazní ve světové premiéře novinka pětadvacetiletého českého skladatele Iana Mikysky.

Vánoční variace FOKu

5. prosinec 2019
Vánoční variace FOKu

Hudba Korsakova, Čajkovského a Stravinského zazní na vánočním koncertě FOKu. Jako sólista se na něm představí violoncellista Jean-Guihen Queyras - muzikant, kterého doporučujeme vaší pozornosti, nejen skrze zajímavý rozhovor, který poskytl HARMONII (najdete v prosincovém vydání). Tři z vás mohou získat po dvou vstupenkách na koncert 19. prosince. Stačí zaslat správnou odpověď na soutěžní otázku do 15. prosince na adresu michaela@muzikus.cz.

Cena České hudební rady pro Jiřího Chválu

3. prosinec 2019
Cena České hudební rady pro Jiřího Chválu

Na koncertě Kühnova dětského sboru v neděli 8. prosince v Rudolfínu bude slavnostně předána cena České hudební rady sbormistrovi prof. Jiřímu Chválovi. Oceněn bude za celoživotní vynikající práci sbormistra a pedagoga, a tím i propagaci české hudební kultury doma i v zahraničí.

Vyhlížet příchod Mesiáše: Collegium 1704 v prosinci s Händelem

V adventním čase zazní v pražském Rudolfinu Händelův Mesiáš v podání Collegia 1704. V úterý 10. prosince jej ansámbl provede spolu s Krystianem Adamem, Benno Schachtner, Krešimirem Stražanacem a Johannou Winkel.

Začínají Dny Bohuslava Martinů: Skladatelův odkaz připomínají už čtvrtstoletí

Začíná 25. ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů. Jazzovou linií se vydá Josef Špaček s americkou klavíristkou Pallavi Mahidharou, lidovou hudbou inspirované písně zazpívá Marie Fajtová na koncertě s klavíristkou Janou Vychodilovou a violoncellistkou Alžbětou Vlčkovou. Jako sólisté se představí hobojista Vladislav Borovka, klavírista Martin Kasík nebo violoncellista Václav Petr. Trio Bergerettes, České noneto a Trio Incendio připravili komorní koncerty, orchestrální zážitky nabídnou Akademičtí komorní sólisté, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Janáčkova filharmonie Ostrava.

Rossiniho Zkouška lásky v lifestylové redakci. Studenti JAMU představí v Brně vlastní inscenaci

Komické jevištní dílo Zkouška lásky o dvou dějstvích a v českém překladu Václava Málka představí Komorní opera Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Dvě premiéry nové inscenace režisérky Kateřiny Křivánkové se uskuteční o víkendu – 23. a 24. listopadu – v Divadle na Orlí. Diváky ale nečeká tradiční nastudování opery Gioacchina Rossiniho, děj se bude odehrávat v současnosti, konkrétně v redakci lifestylového magazínu.

V Brně uvedou Růžového kavalíra: Na cestě k nadčasovému obrazu našeho bytí

Tříaktovou operu Richarda Strausse na libreto Huga von Hofmannsthala uvede na konci příštího týdne Janáčkova opera. Jedno z nejobdivovanějších Straussových hudebně-dramatických děl se na jeviště brněnské opery vrátí po třiceti pěti letech. V hlavních rolích nové inscenace se představí sólisté ansámblu Janáčkovy opery NdB Jan Šťáva jako baron Ochs, Václava Krejčí Housková v roli Octaviána a Jana Šrejma Kačírková jako Sophie spolu s hostující Alžbětou Poláčkovou, která ztvární postavu Maršálky. Režijně se Růžového kavalíra ujal Jiří Heřman, dirigovat bude Robert Kružík.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.