Redakce

Redakce

Karlovarský symfonický orchestr uvede koncert u příležitosti 75. výročí nezávislosti Indie

Slavnostní koncert Karlovarského symfonického orchestru, který se uskuteční 13. ledna v prostorách Lázní III, je součástí oslav 75. výročí nezávislosti Indie a 100. výročí návštěvy Prahy Rabíndranátha Thákura. Večer připomene 100. výročí od návštěvy Prahy Rabíndranátha Thákura, indického myslitele, básníka, spisovatele a prvního mimoevropského nositele Nobelovy ceny za literaturu – obdržel ji za soubor básní Gijantali, z nichž 6 zhudebnil John Alden Carpenter a v rámci koncertu je přednese mezzosopranistka Ester Pavlů.

Anne-Sophie Mutter třikrát s Českou filharmonií

Sotva rakouský dirigent Manfred Honeck s mladou kyrgyzskou sopranistkou Katharinou Konradi v Rudolfinu přivítal Nový rok, už se k České filharmonii vrací znovu. Ke svému hostování si přizval jednu z nejžádanějších houslistek současnosti Anne-Sophie Mutter, k níž se ve Dvojkoncertu pro housle a violoncello a moll Johannesa Brahmse připojí Pablo Ferrández. Na koncertech od 12. do 14. ledna dále zazní Symfonická rapsodie z opery Elektra Richarda Strausse v úpravě Manfreda Honecka a Tomáše Illeho a v české premiéře Larghetto pro orchestr Jamese MacMillana.

Do čela Karlovarského symfonického orchestru míří Ondřej Vrabec

Posluchači klasické hudby v Karlových Varech se mohou brzy těšit na novou výjimečnou osobnost české hudební scény – dirigenta a hornistu Ondřeje Vrabce, který od sezony 2022/2023 převezme pomyslnou štafetu od Jana Kučery a stane se novým šéfdirigentem KSO.

Opera Národního divadla připravuje trojici lednových premiér a představuje nové horizonty nadcházejícího roku

V lednu se v Praze setkají tři operní režiséři, kteří udávají trend současné operní scéně. Stane se tak u tří lednových premiér ve třech pražských divadlech – Mozartovy Così fan tutte, Wagnerova Bludného Holanďana a Janáčkovy Káti Kabanové. Opera Národního divadla a Státní opery zároveň připravila červnový „festival premiér“. Mladé publikum čeká několik edukativních pořadů. Projekt Musica non grata se letos rozezní operou Vzdálený zvuk Franze Schrekera a zazáří Schulhoffovými Plameny. Milovníci tradičních repertoárových titulů se dočkají Carmen a Prodané nevěsty.

PKF – Prague Philharmonia zahájí letošní rok pod taktovkou Juliana Rachlina

PKF – Prague Philharmonia přichází hned zkraje nového roku s dalším abonentním koncertem. S programem složeným z děl Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta se orchestr představí již 9. ledna v Rudolfinu. Orchestr zahájí svůj rok 2022 s houslistou, violistou a dirigentem Julianem Rachlinem.

Praha v červenci 2022 hostí festival Sounds of Žofín na počest Karla Husy

Na festivalu dechové hudby Sounds of Žofín se představí 1 800 hudebníků z celého světa, kteří během čtyř dní odehrají 32 koncertů. Festival se koná v rámci konference Světové asociace symfonických kapel a souborů WASBE (World Association of Symphonic Bands and Ensembles). 20. ročník konference vzdá zvláštní hold česko-americkému skladateli Karlu Husovi, jehož Hudba pro Prahu 1968 je ikonickým dílem symfonického dechového repertoáru, a s ročním covidovým zpožděním připomene také 100. výročí narození tohoto skladatele.

FOK uvede klavírní recitál Alexandra Melnikova jako náhradu za dvojici Pires a Grigoryan

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své řadě klavírních recitálů představí pianistu Alexandra Melnikova. Jde o jeho recitálový debut v Praze. Vystoupí místo původně avizované dvojice Marii João Pires a Lilit Grigoryan, které musely ze zdravotních důvodů své vystoupení zrušit. Nositel ocenění Soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 1991 se bude držet mozartovského repertoáru. Koncert proběhne v Rudolfinu 8. ledna 2022 v 19:30. Již zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Vzpomínkový koncert pro Zuzanu Růžičkovou představí laureáty Ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové

Na koncertě k nedožitým 95. narozeninám první dámy cembala prof. Zuzany Růžičkové vystoupí v pondělí 10. ledna 2022 v Sále Martinů klarinetistka Anna Paulová a trumpetista Aleksandr Rublev. Oba jsou laureáty Ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové.

Irvin Venyš novým ředitelem Nadace Bohuslava Martinů

Nadace spravující pozůstalost skladatele Bohuslava Martinů má od Nového roku nového ředitele, doc. Irvina Venyše. Doposud pozici zastával prof. Jiří Hlaváč, vedení symbolicky předal na posledním koncertě festivalu Dny Bohuslava Martinů.

Jazzově laděný Novoroční koncert Filharmonie Brno s Emmanuellem Arciulim propojí Ellingtona, Ježka a Bernsteina

Tradičním koncertem 1. ledna večer vstoupí Filharmonie Brno do nového roku a také oslaví svoje 66. narozeniny. Po loňské vynucené odmlce se tak opět setká s posluchači v Janáčkově divadle na jednom z nejslavnostnějších koncertů každé sezony, který povede šéfdirigent Dennis Russell Davies. Novoroční koncert začíná ve 20.00 v Janáčkově divadle.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.