Redakce

Redakce

Lukáš Vondráček zahraje Chopina s FOK

7. leden 2020
Lukáš Vondráček zahraje Chopina s FOK

Prvním abonentním programem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v roce 2020 budou koncerty 15. a 16. ledna s klavíristou Lukášem Vondráčkem, který zahraje ve Smetanově síni Obecního domu Chopinův Druhý klavírní koncert. Na koncertech dále zazní symfonická báseň V Tatrách Vítězslava Nováka a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského. Dirigovat bude polský rodák Antoni Wit.

Vojcek z MET ve Světozoru

6. leden 2020
Vojcek z MET ve Světozoru

V sobotu 11. ledna poběží v českých kinech v přímém přenosu z newyorské MET inscenace tříaktové opery Vojcek Albana Berga. Můžete s námi soutěžit o dva volné vstupy do pražského kina Světozor. Stačí zaslat odpověď na soutěžní otázku do 9. ledna na adresu michaela@muzikus.cz.

Bergův dekadentní Vojcek zahajuje letošní přenosy z Met

Prvním přenosem z Metropolitní opery v roce 2020 je zřídka uváděná opera Vojcek Albana Berga. Nové nastudování opery se v kinech objeví 11. ledna. Podle zahraničních recenzí jde o jednu z nejlepších produkcí aktuální sezóny.

Vzpomínkový koncert pro Zuzanu Růžičkovou

Čtrnáctého ledna 2020 by cembalistka Zuzana Růžičková oslavila 93. narozeniny. K této příležitosti se uskuteční vzpomínkový koncert v Sále Martinů na pražské HAMU. Vystoupí na něm polský houslista Wiktor Dziedzic, dvojnásobný laureát Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Ve skladbách Fryderyka Chopina, Viktora Kalabise, Camille Saint-Saënse, Karola Szymanowského a Henryka Wieniawského jej doprovodí klavírista Daniel Wiesner.

Zemřel virtuos na violu da gamba Petr Wagner

31. prosinec 2019
Zemřel virtuos na violu da gamba Petr Wagner

Včera zemřel ve věku 50 let český virtuos na violu da gamba Petr Wagner. Jako sólista, komorní a continuový hráč vystoupil na mnoha evropských a světových pódiích a festivalech, v roce 1998 pak založil soubor Ensemble Tourbillon, jehož byl uměleckým vedoucím. S tímto ansámblem se zaměřoval na komorní i orchestrální tvorbu evropského baroka a raného klasicismu 17. a 18. století ve tvorbě Couperina, Bacha, Maraise, Rebela, Purcella či Händela. Vedle toho spolupracoval s předními osobnostmi poučené interpretace staré hudby.

ANKETA: Jakou roli má umělecká kritika? Zrušili byste kvůli negativní recenzi koncert?

Klavírista Lukáš Vondráček minulý týden v otevřeném dopise oznámil, že ruší svoje nadcházející pražské koncerty. Jedním z důvodů je podle něj „dlouhodobě alarmující úrovni české (pražské) hudební žurnalistiky".

V květnu se na soutěž Pražského jara sjedou do Prahy hudebníci ze 42 zemí

V květnu se uskuteční 72. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, která se tentokrát bude konat v oborech fagot a klarinet. Mladí hudebníci z celého světa mohli své přihlášky zasílat do začátku prosince. Celkově jich přišlo 384 ze 42 zemí.

Její Pastorkyňa v podání britské Královské opery a Straussova Salome. Festival Janáček Brno ohlašuje program na rok 2020

Mezinárodní festival Janáček Brno se v příštím roce uskuteční už posedmé, a to ve dnech 28. září – 16. října 2020. Dramaturgicky se bude dotýkat zejména uměleckého rozkvětu na přelomu 19. a 20. století a hledání nových cest v hudebním výrazu děl operních i instrumentálních. Jednou z hlavních idejí janáčkovského bienále je představení různých inscenačních pohledů na skladatelovo dílo v podání českých i zahraničních souborů.

Českokrumlovský festival oslaví beethovenovské výročí, vystoupí José Cura nebo Billy Cobham

V prostředí historického města Český Krumlov se uskuteční od 17. července do 8. srpna 2020 již 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu. Koncerty se budou odehrávat v Zámecké zahradě, Barokním divadle či v Maškarním sále českokrumlovského zámku a dalších prostorách.

Cecilia Bartoli bude novou ředitelkou Opery Monte Carlo

Na tiskové konferenci, která se konala minulý týden, oznámilo vedení Opéra Monte-Carlo, že její příští uměleckou ředitelkou bude mezzosopranistka Cecilia Bartoli. Stane se tak první ženou ve vedení opery. Do jejího čela nastoupí se začátkem roku 2023.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.