Redakce

Redakce

75. ročník festivalu v Bregenz zahájí opera Nero. Pražský filharmonický sbor zde hostuje pojedenácté

V roce 2019 oslavil Pražský filharmonický sbor své 10. výročí hostování na rakouském festivalu Bregenzer Festspiele a po roční odmlce se vrací na festival, který letos přichystal jubilejní program s více než 80 různými představeními a koncerty.

Barokní koloratury Olgy Jelínkové zahájí Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera

Sólistka Opery v Lipsku a pražského Národního divadla vystoupí spolu s varhanicí Michaelou Káčerkovou a Komorním orchestrem Karlovarských symfoniků pod vedením dirigenta Marka Štilce 24. července od 19 hodin v rámci zahajovacího koncertu festivalu v kostele sv. Anny na Božím Daru.

Mladí hudebníci vystoupí na koncertech v zahradách a zámcích ve Středočeském kraji

Stipendisté Akademie komorní hudby rozehrají mezi 18. a 21. červencem zahrady a zámky ve Středočeském kraji pod vedením svého uměleckého vedoucího, violoncellisty Tomáše Jamníka. Po koncertech ve spolkové zemi Porýní-Falc přivezou mladí hudebníci program se skladbami Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta do Středních Čech – v neděli 18. července na zámek v Nelahozevsi, v úterý 20. července do Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře a svoje turné zakončí na zámku v Niměřicích u Mladé Boleslavi.

MHF Lípa Musica přidává baletní premiéru v Liberci

Jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne světovou premiéru baletního kusu Stabat Mater, kterou na hudební zpracování soudobého italského skladatele Marca Rosana nastuduje baletní soubor Dekkadancers v čele s tanečníkem a choreografem Ondřejem Vinklátem. Původně plánované uvedení tohoto projektu 7. října v Městském divadle v Děčíně doplní navíc ještě liberecké provedení, které se ve spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy uskuteční v neděli 10. října 2021 na scéně Šaldova divadla v Liberci.

V broumovském klášteře byl zahájen hudební a kulturní projekt Hortus Musicalis Broumov

Počátkem června byl ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov v broumovském klášteře zahájen projekt s názvem Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita. Díky němu klášter během následujících dvou let přivítá renomované české i norské umělce na hudebních rezidencích a připraví řadu dalších rozmanitých hudebních aktivit. Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–2021 a potrvá do dubna 2023.

Letní slavnosti staré hudby zahájí příští týden německý vokální soubor Calmus Ensemble

Zahájení 22. ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby bude 20. července pod klenbou kostela Panny Marie Na Slovanech patřit nejstaršímu hudebnímu nástroji – lidskému hlasu. Německý ansámbl Calmus Ensemble provede posluchače duchovní meditací prostřednictvím děl mistrů 16. století Orlanda di Lassa, Thomase Stoltzera a Leonarda Lechnera.

Červená abonentní řada královéhradecké Filharmonie přinese velká hudební díla a odloženou premiéru

Uvádění rozsáhlých hudebních děl ve velkém obsazení za účasti sborů a pěveckých sólistů není ve Filharmonii Hradec Králové nijak neobvyklé. Tyto koncerty jsou součástí každé sezóny a obvykle se objevují v Bílé nebo Žluté abonentní řadě (velký a malý symfonický cyklus), případně jsou uváděny jednotlivě mimo předplatné. Pro 44. koncertní sezonu ale královéhradecká Filharmonie nově sestavila z těchto koncertů ucelenou Červenou abonentní řadu. Vznikl tak vokálně-instrumentální cyklus čtyř koncertů, určený zejména příznivcům sborového a sólového zpěvu, ale nejen jim.

Sedmá Břevnovská hudební setkání opět nabídnou živé koncerty

Sedmou sezonu Břevnovských hudebních setkání zahájí 14. září v Tereziánském sále Břevnovského kláštera recitál klavíristy Martina Kasíka. Zazní díla Antonína Dvořáka, Josefa Bohuslava Foerstera, Vítězslava Nováka a Fryderyka Chopina.

Desátým svazkem souborného vydání díla Bohuslava Martinů je Ariadna. Partitura byla pokřtěna na Smetanově Litomyšli

Souborné kritické vydání díla Bohuslava Martinů, projekt Nadace B. Martinů, edičně připravovaný Institutem B. Martinů a vycházející v nakladatelství Bärenreiter, úspěšně pokračuje již desátým svazkem, operou Ariadna. Nová publikace byla pokřtěna 30. června na zámku Nové Hrady před předpremiérou představení Třikrát Ariadna, které spojilo trojí zhudebnění antického mýtu – Monteverdiho, Bendu a Martinů.

Pavel Haas Quartet představil novou členku a začne opět koncertovat naživo

Pavel Haas Quartet mezi sebe přivítal novou členku. Pozici violy od letošního jara zastává houslistka a violistka čínského původu Luosha Fang. Laureátka významných mezinárodních houslových a violových soutěží bývá nejen zvána k orchestrům jako sólistka, ale je i zkušenou komorní hráčkou.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.