Redakce

Redakce

Na scénu Národního divadla se vrací Turandot, s ní slovenská režisérka Zuzana Gilhuus

Na scénu historické budovy Národního divadla v Praze se 23. ledna po více než čtyřiceti letech vrátí Pucciniho Turandot. V hlavní roli budou alternovat Anda-Louise Bogza, Iveta Jiříková a Eliška Weissová, prince Kalafa bude zpívat Michal Lehotský a Sergej Polyakov. Hudebního nastudování se ujal Jaroslav Kyzlink, režijní zpracování patří Zuzaně Gilhuus.

Český lev zná nominace. Ve filmové hudbě se utkají Srnka, Acher a Hejl

Česká filmová a televizní akademie oznámila nominace pro 27. ročník výročních cen Český lev. Rada celkem 155 akademiků vybírala z celkem 64 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů. V 15 kategoriích se o sošku Českého lva v závěrečném hlasování utká 17 filmových děl, z nichž nejvíce nominací s téměř vyrovnaným výsledkem patří filmům Vlastníci, Nabarvené ptáče a Staříci. Slavnostní vyhlášení vítězů filmových i televizních kategorií se uskuteční v sobotu 7. března v Rudolfinu v přímém přenosu České televize.

ANKETA: Co čeká klasickou hudbu ve 20. letech?

Dvacátá léta minulého století přinesla české i světové hudbě spoustu nového. Vznikla zásadní díla, ze kterých žije klasická hudba dodnes, měnil se hudební jazyk. Janáček napsal své největší opery a konečně za ně sklidil uznání, Martinů odešel do Francie, aby našel, co hledal, milovník lokomotiv Arthur Honegger napsal svůj Pacific 231, Schönberg dovedl k dokonalosti svou dodekafonní hudbu a Benjamin Britten se poprvé setkal s Frankem Bridgem a ve svých čtrnácti letech u něj začal studovat kompozici.

Porgy a Bess se po 30 letech vrací do Met

15. leden 2020
Porgy a Bess se po 30 letech vrací do Met

Do Metropolitní opery se poprvé od roku 1990 vrací slavná Porgy a Bess bratrů Gershwinových. Hit letošní sezóny, který propojuje evropskou operní tradici a americký jazz, bude v kinech k vidění v přímém přenosu už 1. února 2020. Současná inscenace Gershwinovy opery v režii Jamese Robinsona se více přibližuje původnímu záměru skladatele, tedy pojetí se širokým hereckým ansámblem a kompletním orchestrem. Právě v této podobě se kus nyní vrací na prkna newyorské opery. Již u příležitosti její londýnské premiéry v roce 2018 tehdy britský deník Guardian napsal: „Pokud se chystáte inscenovat Gershwinovo dílo, udělejte to přesně takhle.“

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka ve znamení zpěvu

Hudební festival spojený se jménem světově uznávaného skladatele Leoše Janáčka se v Ostravě, Hukvaldech a okolních městech koná již několik desítek let, ale teprve potřetí se divákům představuje s novým názvem a v novém formátu. Letošní ročník, který se bude konat od 27. května do 1. července, je věnován především pěveckému umění. Na program se vrací Adam Plachetka i Gustáv Beláček, naopak svou festivalovou premiéru bude mít slovenská sopranistka Jana Kurucová. Španělské melodie a rytmy zazní v podání pěvkyně Patricie Petibon a chybět nebudou ani večery folklórní či operní.

Zemřela sopranistka Naděžda Kniplová

14. leden 2020
Zemřela sopranistka Naděžda Kniplová

V úterý 14. ledna zemřela ve věku 87 let sopranistka Naděžda Kniplová. Patřila k oporám Národního divadla v Praze a Státní opery v Praze a byla mezinárodně uznávanou interpretkou hudby Richarda Wagnera a Leoše Janáčka.

Collegium Vocale 1704 ve Vzletu

14. leden 2020
Collegium Vocale 1704 ve Vzletu

Od března do prosince proběhne dalších šest samostatných koncertů Collegia Vocale 1704. Zazní na nich hudba Monteverdiho, Händela, Zelenky, ale i méně známých skladatelů jako je Emanuele d´Astorga nebo Sébastien de Brossard a mimořádně se ansámbl vydá i do 20. století. S novou sezonou se koncerty přesunou do prostor kostela Sv. Šimona a Judy, kde proběhne prvních pět koncertů komorní řady, závěrečným šestým koncertem zahájí Collegium 1704 svou činnost v Produkčním domě Vzlet ve Vršovicích.

Česká filharmonie bude poprvé živě na Mezzo Live HD

Francouzský televizní kanál Mezzo Live HD bude v pátek 24. ledna od 19:30 hodin živě vysílat koncert České filharmonie. První mezinárodní přímý přenos umožní technologie, která byla ve Dvořákově síni Rudolfina instalována v minulé sezoně. Živé vysílání se uskuteční pod značkou Czech Philharmonic Media, jež bude do budoucna zastřešovat všechny audiovizuální nahrávací projekty České filharmonie.

Concertino Praga letos nově: O vítězi rozhodne veřejný koncert v rámci Dvořákovy Prahy

Letošní 54. ročník Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga vyhlásil poprvé Český rozhlas společně s Akademií klasické hudby. Přihlásilo se 54 soutěžících z celkem 16 zemí Evropy, Asie a Severní Ameriky. Ve dvou kolech budou nyní soutěžní nahrávky hodnoceny mezinárodní porotou. Finálové kolo bude mít podobu veřejného koncertu, který se uskuteční v Rudolfinu 12. září 2020 v rámci festivalu Dvořákova Praha. Čtyři finalisté předstoupí před porotu, v níž zasednou mimo jiné Maxim Vengerov, Augustin Hadelich, Jakub Hrůša nebo Lukáš Vondráček.

Surrealistická opera Julietta aneb Snář má v Ostravě derniéru

Národní divadlo moravskoslezské na jaře minulého roku uvedlo poprvé ve své historii operu Julietta aneb Snář jako připomínku 60. výročí úmrtí Bohuslava Martinů. Skladatel zhudebnil hru francouzského spisovatele Georgese Neveuxe, který si ho sám vybral. Opera vznikla v roce 1938 a sám Martinů ji považoval za svou nejzdařilejší.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.