Redakce

Redakce

Zemřel jazzman a skladatel Karel Růžička

27. září 2016
Zemřel jazzman a skladatel Karel Růžička

Český jazzový klavírista, skladatel a pedagog Karel Růžička včera zemřel ve věku 76 let. Během své kariéry působil v orchestru Divadla Semafor, který vedl Ferdinand Havlík, druhou půlku šedesátých let strávil z popudu Karla Krautgartnera v Jazzovém orchestru Československého rozhlasu. V sedmdesátých letech hrál v souboru Jazz Celula s Laca Decziho, později se souborem SHQ Karla Velebného. Zároveň s tím velmi často pohostinsky vystupoval i nahrával s mnoha předními jazzovými sólisty (Rudolf Dašek, George Mraz, Jiří Stivín, Rudolf Rokl) a orchestry (Pražský bigband

Skleněné violoncello pro Richarda Nováka

26. září 2016
Skleněné violoncello pro Richarda Nováka

V pátek 23. září 2016  převzal basista Richard Novák v Kulečníkovém sále Ministerstva kultury České republiky Cenu Antonína Dvořáka za rok 2016. Od roku 2009, kdy byla udělena poprvé, získalo ocenění za celoživotní práci v oblasti klasické hudby na domácí kulturní scéně vysoký kredit.  Jistě k tomu přispívá složení Rady akademiků Akademie klasické hudby, která cenu vyhlašuje:  dirigenti Jakub Hrůša a  Petr Altrichter, klavírista Ivo Kahánek, generální ředitel České filharmonie David Mareček,  muzikolog David Beveridge, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jakub Čížek, redaktorka MF Dnes Věra Drápelová, Robert Kolář

Osm desetiletí dětských hlasů v Národním divadle: Kühňata budou slavit Noemovou potopou

Národní divadlo oslaví 80. let spolupráce s Kühnovým dětským sborem společným uvedením opery Benjamina Brittena Noemova potopa. S Orchestrem Národního divadla rozšířeným o studenty Pražské konzervatoře a Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy dílo nastudoval dirigent David Švec. Rolí Noema, Noemovy ženy a Hlasu Božího se ujali Miloš Horák, Kateřina Jalovcová a Ivo Hrachovec. Postavy Noemových dětí Šema, Chama a Jafeta a jejich manželek ztvární členové Kühnova dětského sboru. Národní divadlo uvede dílo v pražské premiéře v neděli 2. října od 19.00. Operu zaznamená Český rozhlas.

Zemřel Miroslav Košler, legenda českého sbormistrovství

Vynikající český sbormistr, dirigent a pedagog Miroslav Košler dnes zemřel ve věku 85 let. Legendární hudebník a učitel mnoha úspěšných českých dirigentů a sbormistrů v roce 1962 absolvoval dirigentský obor na pražské AMU a od roku 1951 působil jako sbormistr Pěveckého sboru ČKD Praha. V letech 1970 až 1995 byl hlavním sbormistrem Pražského mužského sboru FOK. V roce 2005 se stal druhým sbormistrem profesionálního sborového tělesa Pražského filharmonického sboru. S uvedenými soubory, především pak s Pražským smíšeným sborem (dříve Pěvecký sbor ČKD), absolvoval četná koncertní turné v zahraničí (Spojené státy, Japonsko, Izrael).

Česká filharmonie chce založit mládežnický orchestr, pilotní koncert bude v Kutné Hoře

V úterý 27. září se na nádvoří Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře představí orchestr mladých českých hráčů z Orchestrální akademie České filharmonie. Pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Jiřího Bělohlávka zazní předehra z Rossiniho Lazebníka Sevillského a Symfonie č. 4 „Italská“ Felixe Meldelssohna-Bartholdyho. Sólistou prostřední skladby večera – Dvořákova Houslového koncertu a moll – bude koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček.

Harfa má vykročeno k lepším zítřkům

13. září 2016
Harfa má vykročeno k lepším zítřkům

Pražskou koncertní nabídku osvěží v září netradiční harfový recitál. Po několika letech přiveze do Prahy své žáky z Královské konzervatoře v Bruselu harfistka Jana Boušková. Na této prestižní instituci vede Jana Boušková již přes deset let mezinárodní třídu mladých harfových talentů prakticky z celého světa, kteří již samy stojí na počátku slibné kariéry. Svou třídu, která patří k největším v Evropě, Boušková na jaře představila na úspěšném koncertu v Belgii a již za pár dní uvede své nadějné žákyně z Evropy i zámoří v Praze.

Dagmar Pecková podpoří děti z dětských domovů

Benefiční koncert s názvem Dejme dětem šanci pořádá stejnojmenná organizace poskytující komplexní pomoc dětem a mladým lidem z dětských domovů zejména při jejich osamostatňování. 6. října 2016 od 19:00 hodin v kostele sv. Šimona a Judy v Praze na podporu dětí bez domova zazpívá Dagmar Pecková v doprovodu klavíristy Miroslava Sekery. Zpestřením bude vystoupení dvou mladých slečen ze spolupracujících dětských domovů: Karin Sukové - klavír a Zuzany Holakovské – zpěv.

Kde jinde duchovní hudbu než v Olomouci

8. září 2016
Kde jinde duchovní hudbu než v Olomouci

V předvečer zahájení 23. ročníku Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc jsme požádali o rozhovor jeho ředitelku Dobromilu Hamplovou.

Radek Baborák: V čem jsme jiní? To ať řeknou sami posluchači

18. října v pražském Rudolfinu zahájí Václav Hudeček společně s Ivo Kahánkem, Simonou Houda-Šaturovou a SOČRem pod vedením dirigenta Tomáše Braunera 25. ročník festivalu Svátky hudby. Zakončení festivalu 11. 4. 2017 bude potom v rukou hornisty a dirigenta Radka Baboráka, který odpověděl organizátorům na několik otázek.

Z obýváků do kaváren. Vážný zájem chystá po vzoru Berlína další koncerty

Platforma Vážný zájem přichází z další sérií netradičních koncertů vážné hudby. Po úspěšné sérii domácích koncertů se hudebníci v měsíci září vydají do kaváren, kde představí díla klasického hudebního repertoáru.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.