Redakce

Redakce

Francouzský únor Collegia 1704

18. leden 2017
Francouzský únor Collegia 1704

Jarní část koncertní sezony 2016/2017 zahájí Collegium 1704 dvojicí koncertů 2. a 3. února 2017 v Dvořákově síni Rudolfina, kde představí díla francouzského baroka z dob králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. Program pak ansámbl pod vedením Václava Lukse uvede 4. února 2017 v Annenkirche v Drážďanech.

Damrau a Grigolo v dalším z přenosů z MET budou jemně surreální

V nejnovější adaptaci Gounodovy opery Romeo a Julie, kterou jako další živý přenos chystá pro diváky celého světa Metropolitní opera, se představí dva pěvci světového formátu Vittorio Grigolo a Diana Damrau. V sobotu 21. ledna bude představení přenášeno v rámci série Met: Live in HD do více než 2000 kinosálů v 70 zemích na celém světě včetně České republiky.

V svátek, v pátek, v kostele, při stole... Dobové prameny Michnovy Loutny české vyšly jako faksimile

V záplavě adventních a vánočních pražských koncertů v závěru minulého roku mělo zvláštní postavení vystoupení souboru Ensemble Inégal v rámci sezóny Českého spolku pro komorní hudbu (ČSKH). V  sále Martinů v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně zazněl v jejich interpretaci cyklus písní Adama Michny z Otradovic Loutna česká (1653). Ensemble Inégal hraje nové nastudování této výjimečné sbírky českého baroka již druhý rok a nahrál ji i na CD pro firmu Nibiru, která pro velký úspěch v jejím prodeji musela titul vydat znovu. Michnova Loutna česká zaujala i Českou televizi, která ji v interpretaci Inégalu zařadila v hlavním vysílacím čase na

The King’s Singers přijedou do Prahy zahájit jubilejní sezonu Kühňat

Dvojnásobní držitelé ocenění Grammy, britští The King’s Singers, se po třech letech vrací do Prahy, a to na pozvání Kühnova dětského sboru. Galakoncert The King’s Singers se uskuteční 25. 2. 2017 ve Dvořákově síni Rudolfina u příležitosti zahájení 85. sezony sboru. Na tomto mimořádném večeru se představí oba ansámbly.

Skladatel a nakladatel

19. prosinec 2016
Skladatel a nakladatel

Dne 4. 12. 2016 zemřel ve věku 76 hudební skladatel Vratislav Petr Černík (nar. 12. 5. 1941 v Praze). Na Pražské konzervatoři studoval hru na hoboj u A. Kubáta a skladbu u J. Z. Bartoše. Od roku 1965 pokračoval na AMU – hoboj u F. Hantáka, skladbu u E. Hlobila a u J. Pauera, absolvoval v roce 1970. Krátce působil jako hobojista ve Východočeském komorním orchestru Pardubice, v letech 1970-77 vyučoval na vojenské hudební škole v Roudnici nad Labem.  V následujících letech zastával funkci šéfredaktora nakladatelské redakce Supraphonu, řídil Editio Supraphon,

Opravdu doufám, že se to nikdy nestane!

16. prosinec 2016
Opravdu doufám, že se to nikdy nestane!

Když poprvé jako 28letá zazpívala pedagogovi ve stockholmské Royal Opera School, poslal ji domů. Vrátila se o několik měsíců později, a když se jí zeptal „co budete křičet dnes?“, odvětila „dnes budu křičet Isoldu.“ Přijali ji. Dnes je z ní vítězka soutěže v Bayreuthu a uznávaná wagnerovská pěvkyně. Před představením nemá žádné zvláštní rituály, snad jen ranní procházku se zastávkou v cukrárně. Švédská sopranistka Annalena Persson přijela do Brna, aby zde u příležitosti 90. výročí světové premiéry Věci Makropulos Leoše Janáčka ztvárnila 19. a 20. prosince hlavní roli Emilie Marty v režii Davida Radoka. Využili jsme čas zkoušek a položili jí několik otázek.

SOČR v příštím týdnu: Klavírní koncert Miroslava Srnky mezi Novákem a Martinů

V pondělí 19. prosince uvede SOČR na 5. abonentním koncertu cyklu „R – Když klasika je vášní“ hudbu tří skladatelů české hudby 20. a 21. století: Bohuslava Martinů, Jana Nováka a Miroslava Srnky. Pozvání SOČRu přijali klavírista Nicolas Hodges, zpěváci Kateřina Kněžíková, Michaela Kapustová, Jaroslav Březina a Adam Plachetka; přidají se také Pražský filharmonický a Kühnův dětský sbor. Ti všichni vystoupí pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.

Bach a Bärenreiter v Rudolfinu pod rukama Václava Lukse

Na předvánočních koncertech Collegia 1704 zazní dva večery po sobě Bachovo Vánoční oratorium. Na prvním z koncertů (20. 12.) zároveň oslaví 25 let svojí existence hudební nakladatelství Bärenreiter Praha, kterému se v Harmonii v letošním roce věnujeme seriálem, do nějž svými články přispěli například violoncellista Tomáš Jamník nebo janáčkolog Jiří Zahrádka. Bärenreiter v současné době představuje celosvětově největšího dodavatele notových materiálů českých autorů klasické hudby od baroka po současnost.

Dvakrát nový Richter v podání Czech Ensemble Baroque

21. prosince 2016 uvede Czech Ensemble Baroque v čele s dirigentem Romanem Válkem ve světové premiéře další z děl Františka Xavera Richtera. Čtvrtý koncert abonentního cyklu Bacha na Mozarta! bude věnován obnovené premiéře duchovních děl Te Deum Laudamus a Exsultate Deo. V rámci večera ansámbl pokřtí nově vydané CD u vydavatelství Supraphon La Deposizione dalla croce F. X. Richtera, které mělo svoji premiéru v březnu 2016.

Soutěž o Vánoční oratorium s Collegiem 1704

13. prosinec 2016
Soutěž o Vánoční oratorium s Collegiem 1704

Collegium 1704 uvede ve dvou večerech předvánočního týdne Bachovo Vánoční oratorium a dva z vás mohou získat po dvou vstupenkách na druhý z koncertů, který se koná 21. prosince v pražském Rudolfinu. Své odpovědi zasílejte nejpozději do 19. prosince na adresu michaela@muzikus.cz.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.