Redakce

Redakce

Jaroslav Svěcený uvede 14. ročník Smiřických svátků hudby

Smiřice u Hradce Králové se v roce 2004 staly místem konání 1. ročníku velikonočního hudebního festivalu Smiřické svátky hudby, u jehož zrodu stál královéhradecký rodák houslista Jaroslav Svěcený spolu se smiřickým starostou Lubošem Tuzarem. 

Tomáš Jamník odstartuje koncertem na poště kampaň za další měsíc Vážného zájmu

Prostor nejslavnější budovy pošty v Jindřišské ulici, která byla dostavěna v druhé půli 19. století se stane v úterý 7. března po ukončení běžného provozu budovy dějištěm netradičního koncertu. Violoncellista Tomáš Jamník se svým projektem Vážný zájem tímto večerem zahájí novou kampaň směřující k dubnovému měsíci domácích koncertů, během kterého má kdokoliv možnost uspořádat si u sebe v obýváku domácí koncert vážné hudby se špičkovými hudebníky.

Soutěž o CD se Stabat mater Jakuba Jana Ryby

Ansámbl L'armonia terrena se svým uměleckým vedoucím Zdeňkem Klaudou vydal na konci loňského roku nahrávku se Stabat mater Jakuba Jan Ryby. „Znalci Rybova díla mluví o této Stabat Mater  jako o nejzávažnějším skladatelově díle, a pokud si nahrávku poslechnete bez předsudků, zjistíte, že společné rysy s vánoční Rybovkou tu samozřejmě jsou, ale zároveň budete překvapeni vyzrálostí oratoria, které rozhodně stojí kvalitativně na stejné úrovni jako například o patnáct let starší Requiem Václava Jana Tomáška, jehož dílo sice není tak masově známé, ale který je rozhodně považován za vyspělejšího autora než Ryba," píše Michaela Vostřelová v

José Cura v Praze zazpívá Krista ve vlastním oratoriu Ecce Homo

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na svých abonentních koncertech 8. a 9. března naváže na spolupráci se svým rezidenčním umělcem José Curou. Na pódiu Smetanovy síně Obecního domu se José Cura během koncertů předvede jako zpěvák, dirigent i skladatel. Ve světové premiéře svého oratoria Ecce Homo totiž zazpívá ústřední roli Krista, dirigovat pak bude zbytek programu, v němž zazní Gymnopédie Erika Satie a Chrámová okna Ottorina Respighiho.

Kaija Saariaho a její legenda o lásce na dálku

V jednom interview prohlásila: “Moje hudba je psaná pro uši. Není třeba ji intelektualizovat. Jen musíte sami sebe nechat vstoupit dovnitř.“ Kaija Saariaho, finská skladatelka žijící v Paříži. Všichni operní fanoušci mají určitě v paměti současnou inscenaci její opery L´amour de loin v Metropolitní opeře v New Yorku. Za 113 let je teprve druhou skladatelkou, jejíž dílo se hraje v této operní svatyni. Ale nebojte, neptali jsme se na klišé o složité situaci žen skladatelek v nekompromisním mužském světě. Náš rozhovor se točil kolem Lásky na dálku, kterou uvede v druhé polovině března Janáčkova opera v Brně.

Hof-Musici uvedou v novodobé premiéře Boroniho La Didone

Opera Antonia Boroniho La Didone pražský operní život poprvé obohatila během karnevalu v roce 1768, kdy měla premiéru v divadle V Kotcích. Podruhé se tak stane 10. června při novodobé světové premiéře v letním refektáři Strahovského kláštera. Dílo ve své době úspěšného, dnes neprávem zapomenutého italského skladatele zazní v podání zkušených sólistů a špičkového barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, v režii Zuzany Vrbové.

Newyorská Rusalka s Kristine Opolais se dostane do světa

Na začátku února uvedla MET premiéru Dvořákovy Rusalky, kterou teď bude moci zhlédnout i české publikum. V přímém přenosu ji nabídnou vybraná kina v sobotu 25. února a několik dalších i ze záznamu v průběhu března a dubna. U příležitosti premiéry probíhá v New Yorku také několik doprovodných akcí, například výstava rukopisu opery ze sbírek Národního muzea, která je veřejnosti otevřena od 1. do 23. 2. 2017 v galerii Českého centra New York.

Opavská opera má nového šéfa, bude jím režisér Lubor Cukr

Novým šéfem opavské opery byl dnes po absolvování dvoukolového výběrového řízení jmenován operní režisér Lubor Cukr, který nahradí Janu Andělovou Pletichovou.

Dvacet čtyři králových houslí poprvé v Praze: Slavný orchestr Ludvíka XIV. oživí studenti

V Praze se poprvé objeví soubor unikátních nástrojů rekonstruovaných na základě ne zcela dochovaných originálů a dobových vyobrazení, popisů, ale také výpočtů s využitím nejmodernějších technologií i řemeslného fortelu. Projekt s názvem Dvacet čtyři králových houslí představí houslový virtuos a dirigent Patrick Cohën-Akenine, se kterým přineseme velký rozhovor v březnové HARMONII.

Ostravská opera se připravuje na Zneuctění Lukrécie

Čtvrteční večer bude v Ostravě patřit Benjaminu Brittenovi a jeho The Rape of Lucretia, opeře, kterou zkomponoval v roce 1946 na námět antického příběhu o Lukrécii, jež po znásilnění synem posledního etruského vladaře Sextem Tarquiniem spáchala sebevraždu. Pod taktovkou Ondřeje Vrabce budou zpívat Eva Dřízgová-Jirušová, Jorge Garza, Thomas Weinhappel, Lukáš Bařák, Markéta Cukrová nebo Janja Vuletic, která v roce 2008 vyhrála soutěž TV Mezzo právě za ztvárnění role Lukrécie: „Lukrécie je věrná žena bez jakékoliv poskvrny ve své minulosti v milostném i rodinném životě,“ říká Janja Vuletic.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.