Redakce

Redakce

Pavel Haas Quartet na nové nahrávce: Prožít Šostakoviče

Po dvou posledních albech s hudbou Dvořáka a Smetany přichází Pavel Haas Quartet s novou nahrávkou. Smyčcové kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče jsou řadu let trvalou součástí koncertního programu „Haaseovců“, ale teprve letos na jaře je nahráli. „Celý cyklus kvartetů je vlastně jeho autobiografií, jeho osobní výpovědí, takovým průřezem duše celého jeho života,“ říká houslista Marek Zwiebel.

Petr Kotík představí v Praze Zásadního Xenakise

Tři zásadní kompozice Iannise Xenakise pro velký orchestr zazní v úterý 5. listopadu v pražském DOXu. 85členný orchestr mladých hráčů Ostrava New Orchestra/ONO povede Petr Kotík, který se s Iannisem Xenakisem setkal na počátku šedesátých let ve Varšavě a jako dirigent se systematicky Xenakisově tvorbě věnuje mnoho let. „Xenakis měl na mě velký vliv, a to nejen po stránce hudební. Jeho osobnost byla pro mě velkým příkladem. Jako jeden z prvních mi jako skladateli dodal sebevědomí a podporu. Jeho charisma, intelektuální hloubka práce, která se nikdy neohlížela na reakce okolí, byly pro mě velkou inspirací a povzbuzením,“ vysvětluje Petr Kotík.

Akademie komorní hudby zahájí sezonu v g moll, s Dvořákovým triem zahraje v Nelahozevsi

Svou pátou sezonu za několik dní zahájí Akademie komorní hudby pro mladé instrumentalisty. V pátek 11. října zahrají stipendisté AKH na zámku v Nelahozevsi pod vedením členů Dvořákova tria. Posluchačům společně přednesou dvě komorní díla, klavírní trio Antonína Dvořáka a klavírní kvartet W. A. Mozarta, obě v tónině g moll.

Vychází Skutečný zpěv: Knihu rozhovorů s pěveckou pedagožkou Margreet Honig přeložila Markéta Cukrová

V těchto dnech vychází český překlad rozhovorů renomované holandské pěvecké pedagožky Margreet Honig o teorii a praxi klasického zpěvu. Publikace z názvem Skutečný zpěv nese podtitul Kniha rozhovorů o dýchání a lidském hlasu a do češtiny ji přeložila mezzosopranistka Markéta Cukrová.

Giya Kancheli: Svět mi nedal jinou možnost, než psát smutnou hudbu

Druhého října odešel po dlouhé nemoci ve svých 84 letech gruzínský skladatel Giya Kancheli. Mezinárodně uznávaný skladatel emigroval na začátku 90. let z rodného Tbilisi do Berlína a poté se usadil v belgických Antverpách. Patřil k okruhu duchovně orientované postmoderní tvorby postsovětských autorů, jakými jsou například Alfred Schnittke nebo Sofia Gubajdulina.

25. Dny Bohuslava Martinů probádají přesahy skladatelova pestrého díla

25. ročník hudebního festivalu Dny Bohuslava Martinů pořádaný ve dnech 24. 11. – 17. 12. nabídne dvanáct koncertů předních českých i zahraničních interpretů. Festival pořádaný Nadací Bohuslava Martinů si klade za cíl pečovat o odkaz významného českého skladatele a letos připomíná 60 let od jeho úmrtí. V programu se představí houslista Josef Špaček ve spolupráci s americkou klavíristkou Pallavi Mahidhara, sopranistka Marie Fajtová, hobojista Vladislav Borovka, houslista Leoš Čepický, klarinetista Jan Mach nebo klavírista Martin Kasík. Koncerty komorní hudby představí České noneto, Trio Bergerettes, či Trio Incendio, výherce loňské Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, která jako integrální součást festivalu probíhá i letos. Posluchači se také mohou těšit na symfonickou tvorbu na koncertech Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Filharmonického komorního orchestru a Hudby Hradní stráže.

Třicet let na scéně: Zeffirelliho Turandot zahájí další sezonu přenosů z MET

V sobotu 12. října zahájí novou sezónu přenosů z MET poslední opera Giacoma Pucciniho, Turandot. „Monumentální kýčovitá výstřednost“ – i taková označení se pojí se Zeffirelliho inscenací Pucciniho nedokončeného díla Turandot. Nastudování z druhé poloviny osmdesátých let se na prkna Metropolitní opery nepravidelně vrací a diváky oslňuje opulentní výpravou a barvami zářícími kostýmy. Působivá, až výstřední, výprava se nemění, stejně tak sbor, který snad do posledního místečka zaplňuje jeviště, proměnlivé je jen obsazení.

Poslední recitál Paula Badury-Skody

27. září 2019
Poslední recitál Paula Badury-Skody

Krátce před svými 92. narozeninami zemřel ve středu 25. září rakouský klavírista Paul Badura-Skoda, který na světových a rakouských koncertních pódiích vystupoval 70 let.

Protipóly podle Marka Kozáka: Bach, Bussoni a Rachmaninov na úvod Hybatelů rezonance

Již v pondělí 30. září opět rozezní zdi Anežského kláštera zvuk klavíru renomovaného výrobce mistrovských nástrojů C. Bechstein. Další cyklus Hybatelů rezonance, který postupně představuje výrazná jména českých klavírních virtuosů, tentokrát slavnostně otevře teprve pětadvacetiletý Marek Kozák. Od září 2019 do května 2020 čekají posluchače tradičně celkem čtyři koncerty. Cyklus vzdává hold klavírní tvorbě napříč žánry – vyrovnaně se věnuje klasickému repertoáru, ale také jazzu a dalším žánrům autorské tvorby ve špičkové interpretaci. Na jaře příštího roku k vzácnému klavíru usednou také Najponk, Miroslav Sekera a Karel Košárek. 

Fagotisté a klarinetisté se mohou hlásit na soutěž Pražského jara, nové skladby pro ně píší Wajsar a Dušek

Festival Pražské jaro opět vyhlašuje mezinárodní hudební soutěž, která se bude konat v oborech fagot a klarinet již tradičně od 7. do 15. května v Praze. Soutěžní podmínky, repertoár i harmonogram 72. ročníku lze najít na webových stránkách soutěže. Zájemci o účast  mohou vyplnit online přihlášku, k níž je potřeba dodat mimo další přílohy také nahrávky s repertoárem pro předkolo. Uzávěrka přihlášek je 3. prosince 20.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.