Redakce

Redakce

SOČR uvede baletní hudbu se synchronizovanou filmovou projekcí ve Foru Karlín

Ve středu 1. prosince 2021 zažijí návštěvníci Fora Karlín koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v netradiční podobě. Pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého zazní koncertní provedení slavných baletů Dafnis a Chloé Maurice Ravela a Pták Ohnivák Igora Stravinského. Obě díla doprovodí na velkém plátně projekce stejnojmenných tanečních filmů z let 2014–2017.

Z muzea na koncertní pódia: Unikátní šestinotónové harmonium se rozezní na Prague Quiet Music Festivalu

Šestinotónové harmonium bylo donedávna jen jedním z mnoha exponátů v Českém muzeu hudby. Po téměř století však zažívá renesanci a pomalu přitahuje zájem odborné veřejnosti, hudebníků i skladatelů. Středem pozornosti bude i na prvním ročníku Prague. Quiet Music Festivalu, který se uskuteční 18. prosince od 18.30 v Českém muzeu hudby. Vrcholem koncertu bude světová premiéra skladby concord, která je složená speciálně pro tento vzácný nástroj norským improvizátorem Fredrikem Rastenem. Dramaturgické téma festivalu „rostliny a plevel“ dokreslí hudba dalších zahraničních autorů, scénografie z živých rostlin od studia Haenke a light design od Tomáše Morávka. Festival organizuje Prague Quiet Music Collective.

Česká filharmonie oslaví výročí sametové revoluce s Yujou Wang a Jakubem Hrůšou

Česká filharmonie uspořádá 17. a 18. listopadu od 19.30 hodin Koncert pro svobodu a demokracii. Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši zahraje Druhý klavírní koncert Sergeje Rachmaninova, Suitu pro orchestr Leoše Janáčka a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského. Sólový part v Rachmaninově koncertu přednese klavíristka Yuja Wang, která je v letošní sezoně rezidenční umělkyní České filharmonie. Koncert pro svobodu a demokracii vysílá 17. listopadu v opožděném přímém přenosu Česká televize na programu ČT art a v přímém přenosu Český rozhlas na stanici Vltava, o den později ho uvidí diváci televize Arte ve Francii a Německu. Živé vysílání zajistí Studio Rudolfinum za režijního vedení Michaela Bayera.

Reminiscence na zapomenutou minulost a připomínka zcizené přítomnosti. Black Angels Songs Miroslava Tótha zazní v pražské premiéře

17. listopadu, v den výročí Sametové revoluce, zazní v Galerii Lucerna od 15:00 pražská premiéra skladby pro smyčcové kvarteto, elektroniku a narátora Black Angels Songs Miroslava Tótha. Dílo vzniklo ve spojitosti s příběhem rodiny Gálů a ve spolupráci s hudebníky, kteří při této příležitosti zformovali soubor Dystopic Requiem Quartet (David Danel, Anna Veverková, Júlia Urdová a Andrej Gál).

Osmý Koncert proti totalitě s pěticí laureátů soutěže Pražského jara

Osmý ročník Koncertu proti totalitě k připomínce Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se uskuteční v sále Martinů na pražské HAMU 17. listopadu od 19 hodin. Vstup na koncert je zdarma po rezervaci míst na webu.

Sam Haywood v Rudolfinu propojí díla Fryderyka Chopina a ženských skladatelek

Britský klavírista Sam Haywood uvede 13. listopadu v Sukově síni Rudolfina program s názvem Musical Liaisons, v němž staví na propojení děl Fryderyka Chopina s hudbou ženských skladatelek.

77. Pražské jaro zahájí mezikulturní dialog Daniela Barenboima. Vystoupí také Andris Nelsons či Mirga Gražinytė-Tyla, rezidentem bude Gautier Capuçon

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro představil program svého 77. ročníku, jenž mezi 12. květnem a 3. červnem přinese na čtyři desítky koncertů. K provedení úvodní Smetanovy Mé vlasti se na Pražské jaro vrací Daniel Barenboim, tentokrát s West-Eastern Divan Orchestra. Festival završí koncert Vídeňských filharmoniků s Andrisem Nelsonsem, kteří mj. uvedou Dvořákovu Šestou symfonii. Hostovat bude mimo jiné také City of Birmingham Symphony Orchestra se šéfdirigentkou Mirgou Gražinytė-Tylou. Vůbec poprvé v České republice zároveň vystoupí dirigent François-Xavier Roth, a to hned se dvěma svými orchestry – francouzským ansámblem dobových nástrojů Les Siècles a německým Gürzenich-Orchester Köln. Rezidenčním umělcem festivalu se stane violoncellista Gautier Capuçon.

Collegium 1704 v Rudolfinu představí hudbu z očekávaného filmu Il Boemo o J. Myslivečkovi. Připravuje také nové CD a dvě publikace

Druhý koncert sezony 2021/22 Collegia 1704 s názvem Il Boemo svádí dohromady hudbu dvou přátel: Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta. Program sestavený z jejich vokálních i instrumentálních děl představí orchestr pod vedením dirigenta Václava Lukse 11. listopadu 2021 v Rudolfinu, o den dříve s ním předstoupí před publikum v drážďanském Annenkirche. Na koncertě zazní mimo jiné hudba z očekávaného filmu Il Boemo o životě Josefa Myslivečka s Vojtěchem Dykem v hlavní roli, jehož hudební složku svěřili tvůrci výhradně Collegiu 1704. Ve filmu zní i hlas sopranistky Simony Šaturové, která v Rudolfinu přednese Myslivečkovy operní árie i Mozartovu koncertní árii Bella mia fiamma, addio.

Bohuslav Martinů se s novou inscenací Řeckých pašijí vrací na brněnské jevistě

Na jeviště Janáčkova divadla se v pátek vrací Řecké pašije Bohuslava Martinů. V opeře s rozsáhlým sborovým partem řady sboru Janáčkovy opery NdB opět rozšíří členové Českého akademického sboru a Dětského sboru Brno. Hudební nastudování je dílem Roberta Kružíka, pro Jiřího Heřmana jsou Řecké pašije po Hrách o Marii a Eposu o Gilgamešovi již třetí inscenací Martinů. V hlavních rolích se představí sólisté Janáčkovy opery NdB i její stálí hosté Peter Berger, Pavla Vykopalová, Jan Šťáva, David Szendiuch, Ondřej Koplík a další. Premiéra je naplánována na 5. listopadu, reprízy pak budou uvedeny 7. a 19. listopadu 2021, dále 19. a 27. března a 10. dubna 2022.

Brno Contemporary Orchestra pokračuje desátou sezonu mší se zvuky baziliky a světovými premiérami

Slavnostní desátou sezonu We Are the World zahájilo Brno Contemporary Orchestra 23. září v pasáži Jalta. Nyní se přesouvá na koncertní podium Besedního domu, kde ve čtvrtek 4. listopadu uvede program Hrášek v lusku. Zazní čtyři světové premiéry a Requiem Pavla Křížkovského.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.