Redakce

Redakce

Jiří Petrdlík se postaví do čela souboru opery Divadla J. K. Tyla v Plzni

Dlouholetý dirigent plzeňského Divadla J. K. Tyla Jiří Petrdlík vystřídá od 1. srpna ve vedení místního operního souboru dosavadního šéfa Tomáše Ondřeje Pilaře. Jiří Petrdlík působil v letech 2002–2009 jako dirigent Národního divadla v Brně a jako šéfdirigent Městského divadla Brno. Od roku 2005 je dirigentem Divadla J. K. Tyla v Plzni. V letech 2011–2015 byl generálním hudebním ředitelem a šéfdirigentem Káhirského symfonického orchestru. 

MHF Český Krumlov bude v září s českými hudebníky. Zahraje Šporcl, Kahánek nebo Bárta

Tradiční mezinárodní hudební festival, který se koná každé léto již od roku 1992 v Českém Krumlově, bude kvůli mimořádným opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru přesunut na nový termín. Plánované datum nyní připadá na 18. 9.–3. 10. 2020. Kvůli uzavření hranic letos navíc vystoupí pouze domácí umělci.

Nový hornový festival Radka Baboráka proběhne rouškám navzdory

V původně plánovaném termínu 25. dubna až 3. května proběhne první ročník nového hudebního festivalu Horn Fest Praha. Festival měl původně proběhnout v prostorách Rudolfina, Lichtenštejnského paláce nebo Pražské konzervatoře, vzhledem k současné situaci musel ale najít jinou formu, jak se představit posluchačům.

Do konce dubna se mohou žáci ZUŠ hlásit do MenARTu

Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART nabízí nadaným žákům základních uměleckých škol a jejich pedagogům možnost inspirativních setkání s výraznými českými umělci. Absolventům druhého ročníku, kteří rok pracovali pod mentorským vedením sopranistky Kateřiny Kněžíkové, koncertního mistra Jana Fišera a klavíristy Iva Kahánka bude věnován 15. května koncert v online programu MHF Pražské jaro pod názvem Salon ZUŠ. Zároveň se blíží uzávěrka přihlášek do třetího ročníku stipendijní akademie MenART pro nadcházející školní rok. Ty je možné podávat do 30. dubna. 

Ostravské NODO budou na konci léta, do té doby každou středu současná hudba v éteru

Ostravské centrum nové hudby přesouvá původní červnový termín festivalu NODO/New Opera Days Ostrava na poslední víkend v srpnu. Od prvního května ale spouští nový mezinárodní online projekt, který přispěje premiérovými koncerty udržet současnou hudbu v éteru.

Benefice České filharmonie podruhé: Na podporu seniorů v izolaci a muzikantů bez práce

Česká filharmonie připravuje druhý druhý komorní benefiční koncert. Chce jím pomoci seniorům v nouzi a zároveň alespoň symbolicky upozornit na situaci umělců bez stálého angažmá. Vedle členů ČF na koncertu vystoupí také hráči Collegia 1704 a PKF – Prague Philharmonia. Na dirigentském stupínku se budou střídat Jakub Hrůša a Václav Luks. Výtěžek benefice použije organizace Život 90 na pomoc osamělým a ohroženým seniorům, kteří se v důsledku koronavirové krize ocitli v izolaci.

Salcburské Mozarteum získalo vzácný dopis, který psal Mozart své ženě z Prahy

Poté, co se Wolfgang Amadeus Mozart usadil v roce 1781 v sídelním městě rakousko-uherské monarchie, necestoval z Vídně příliš často. A pokud už někam vyrazil, vždy ho doprovázela i jeho manželka Constanze. Z toho důvodu nemáme mnoho dopisů mezi ní a skladatelem, které mohou prozradit blíže o jejich vztahu a dalších myšlenkách, které tehdy Mozartovi probíhaly hlavou. Několik takových dopisů se však přece zachovalo z let 1789 a 1791. Salzburg Mozarteum Foundation nedávno získala do své sbírky jeden z nich, který psal Mozart své ženě z Prahy.

Premiéry blízkých přátel: Filharmonie Brno uvede Philipa Glasse a vydá Rejchovu Lenoru

Filharmonie Brno oznamuje program příští sezony. V nabídne svým posluchačům několik premiér, vydá dvě nová CD pod vlastní značkou a bude pokračovat v oslavách beethovenovského výročí. Chystá se také na zahraniční turné do Jižní Koreje nebo Velké Británie.

Smetanova Litomyšl bude: Živě a komorně

20. duben 2020
Smetanova Litomyšl bude: Živě a komorně

Pořadatelé Smetanovy Litomyšle dnes oznámili změnu programu letošního ročníku. Upravili program tak, aby se mohl konat i za aktuálních podmínek. Bude ho tvořit cyklus komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků. Festival proběhne v termínu od 2. do 12. července 2020 a závěrečné tradiční Velké finále se uskuteční až na podzim.

On-line edice Pražského jara nabírá kontury, podívá se i do Brna

Základem alternativního programu festivalu Pražské jaro 2020 se stane jedenáct koncertů, které budou živě přenášeny z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. „Ze Spojených států zahraje exkluzivně pro diváky Pražského jara sólový recitál kanadský houslista James Ehnes. Dále se diváci mohou těšit na záznamy legendárních festivalových koncertů uplynulých dekád, program budeme průběžně doplňovat,“ uvádí ředitel festivalu Roman Bělor. Všechny koncerty bude možné bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu, vybrané koncerty zprostředkuje Česká televize a Český rozhlas.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.