Milena Kudělová

Milena Kudělová

V Lombardii se už nezpívá

16. duben 2020
V Lombardii se už nezpívá

Přítelkyně mého syna na závěr studia hudební vědy na FFUK napsala diplomovou práci o fungování hudby ve vězení. Tomuto tématu se věnuje i nadále a svůj výzkum rozšířila o studium funkce zvuku jako takového ve vězeňském prostředí. Když se svým výzkumem začínala, nebyla jsem úplně přesvědčená o tom, jakým přínosem může zpracování tohoto etnomuzikologického tématu být. Nyní jsem svůj názor změnila.

Mozartova cena vyslanci české kultury Václavu Luksovi

Když jsem v roce 2014 přibyla do Drážďan – s manželem, jenž sem byl jmenován na diplomatickou misi –, zjistila jsem, že naše země tu svého „vyslance“ už má. Světově uznávaný znalec barokní hudby a její neúnavný propagátor a interpret, spiritus agens souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 Václav Luks založil v roce 2008 koncertní cyklus Praha-Drážďany. Je to jediný koncertní cyklus českého souboru v zahraničí a je velice úspěšný. Václavu Luksovi a jeho spolupracovníkům se i v tak kulturními akcemi doslova přeplněném městě, jako jsou Drážďany, podařilo zaujmout místní publikum natolik, že jsou všechny koncerty cyklu netrpělivě očekávány a vděčně aplaudovány. Je pravidlem, že umělce odměňuje nejen dlouhotrvající potlesk, ale i nadšený dupot. Musím přiznat, že mě zarazilo, když jsem to dupání poprvé zažila, bylo to v Annenském kostele v Drážďanech, kde Collegium 1704 tradičně vystupuje. Nyní už se s manželem „poučeně“ přidáváme.

Bratři Bubeníčkovi: Svět se jim klaní, doma je nechtějí

S Jiřím Bubeníčkem jsem se setkala, když jsem se před dvěma lety se společnými přáteli vydala do Semperovy opery na jeho vystoupení v Prokofjevově Romeu a Julii, a okamžitě jsem propadla jeho vrcholně mužnému a tolik oduševnělému uměleckému mistrovství i jeho skromné a charismatické osobnosti. Od té doby jsem si nenechala ujít žádnou z jeho tamních rolí, včetně té poslední, jíž se loučil se svou devítiletou kariérou prvního sólisty drážďanského baletu, coby rytíř Des Grieux v MacMillanově Manon. Bylo to 11. 11. 2015 a byl to

Německá Semper Oper ležela u nohou českého tanečníka

První sólista baletu Semperovy opery Jiří Bubeníček ukončil svou zdejší zářivou kariéru. Za devět let svého působení v čele renomovaného drážďanského baletního souboru ztvárnil celou řadu nezapomenutelných rolí a podmanil si srdce diváků. Svým výjimečným talentem, úchvatnou technikou, niterným projevem, atletičností, rychlostí, něhou, elegancí a mužným vzhledem. Do Semper se zkrátka chodilo na Bubeníčka. A vděční diváci vzdali svému Maestrovi hold. Vedení divadla uspořádalo

Brněnský varhaník v lipském chrámu s cukrově bílým štukem

Dne 13. 9. 2014 proběhl v Lipsku, jež je již přes 40 let partnerským městem Brna, recitál Petra Kolaře, hlavního varhaníka a ředitele kůru brněnské katedrály Petra a Pavla. Moravský umělec rozezněl nádherný nástroj, který v roce 1862 postavil weissenfelský varhanář Friedrich Ladegast. Je se svými 84 registry na čtyřech manuálech a otevřeným registrem vysokým 32 stop největším v Sasku a byl renovovaný před deseti lety díky štědré podpoře firmy Porsche. Tóny jeho píšťal se nesly prostorem jednoho z nejúžasnějších chrámů, jaký jsem kdy viděla.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.