Martin Dvořák

Martin Dvořák

Tanečník, choreograf, režisér a pedagog. Obsáhlá je i jeho činnost autorská, publikační, organizátorská. Narodil se v Brně v roce 1979, kde rovněž vystudoval Taneční konzervatoř. Již během studia byl angažován v Baletu Národního divadla v Brně, po absolutoriu pak krátce působil v Laterně Magice v Praze a Pražském komorním baletu / Baletu Praha. V tomto období byl též nominován na Cenu Thálie za roli Svědomí v baletu Hirošima Libora Vaculíka. Od roku 2001 žije a převážně tvoří v zahraničí. Jako sólista byl angažován ve Volksoper Wien / Tanztheater Wien, Baletu Bern, Tanečním divadle Tiroler Landestheater v Innsbrucku a Baletu Landestheater Linz v Rakousku, kde byl kmenovým členem souboru a protagonistou titulních a hlavních rolí velkých dějových moderních baletů. Jako host působil například v English National Opera v Londýně, Theater an der Wien / Kammeroper Wien, Oper Graz, Oper Frankfurt, Theater Regensburg, Oper Koeln či Wiener Staastoper. Zde se "přehrál" k žánru současného abstraktního tance a alternativním formám tanečního a pohybového divadla. Po celou dobu svého zahraničního působení si udržuje kontakt s českou scénou v podobě uměleckého vedení Mezinárodního Workshop Festivalu ProART se zaměřením na propojování a hledání společných cest pro tanec, zpěv, herectví a fotografii, a rovněž stejnojmenného souboru ProART Company, který se ve své dramaturgii nízkorozpočtových projektů zaměřuje na nové choreografické koncepty pro vážnou hudbu, literární předlohy a sociální témata dnešní doby

Ján Rusko: Po rodičovské dovolené zpátky na operní pódia

Je pro mě vždy milé a občas i dojemné se v zahraničních divadlech setkávat s kolegy z „Československa“. Cítím pořád určitou hrdost, či vzájemnost, sounáležitost... Je vlastně jedno na jakém stupni kariéry, profesní dráhy se ten či onen člověk nachází, vždy se setkám s určitou formou souznění, často i „vědění – my jsme na jedné lodi se všemi pro a proti“. Při mých častých výletech do světa opery se potkávám s pěvci, jejichž kariéra je formou trošku odlišná než ta moje, ale o to víc mě zajímá, jakým směrem se rozhodli jít a proč. V Kolíně nad Rýnem bydlí již druhou sezonu dokonce česko-slovenský operní pár, kterých není za hranicemi mnoho. Manželé Ruskovi (rozhovor s Ivanou Rusko zde) možná na první pohled nenesou typicky československé jméno, ale o to příjemnější je zjištění, že opravdu doma mluví česko-slovensky (a ne rusky či italsky, jak jsem se mylně domníval podle jména), protože jejich tříletá dcera Anna musí umět přece oba jazyky stejně. Ján Rusko nepůsobí v Kolíně ve stálém angažmá, ale pouze jako host. Je totiž tím rodičem, který je na mateřské dovolené.

Ivana Rusko: česká operní naděje v utajení

Českou operní pěvkyni Ivanu Rusko jsem potkal zcela náhodou v Kolíně nad Rýnem, když jsem zarputile pátral, kdo tak nádherně zpíval Elvíru v Donu Giovannim. Podle jména tipuji Ruska či Slovinka, ale těsně vedle. Ivana Rusko vystudovala zpěv na brněnské Konzervatoři v mém rodném městě. Osobní setkání na sebe nenechalo dlouho čekat, Moraváci si mají vždycky o čem povídat. Ivana dělí svůj život mezi práci a rodinu a nachází v něm možná až těžko uvěřitelný balanc. Jedno jí však chybí – zpívání doma v Čechách. S touto neobyčejně oduševnělou ženou a citlivou umělkyní jsem si povídal několik hodin jak nad štamprdlí moravské slivovice, tak nad poněkud suchým německým sachertortem.

Česká Manon v Kolíně nad Rýnem jako suverénní debutantka

Je pokaždé radost, když nejen divák, ale i kritik může odejít z divadla s pocitem, že tento večer se vydařil. Že režisér ctil skladatele, libreto, interprety. Byl estetický, invenční, erudovaný, citlivý. Myslím, že by nikdo neměl trpět předpojatostí, ale často usedám do hlediště s očekáváním, jaký režijní koncept mě čeká tentokrát a kdy se začne rozpadat. Ale nejprve malá odbočka k historii operního domu v městě nad Rýnem.

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.