Jan Hocek

Jan Hocek

První polovina Hudebního fóra Hradec Králové ve znamení živoucích emocí

Třináctý ročník festivalu soudobé světové hudby Hudební fórum Hradec Králové byl zahájen 24. října prvním ze čtyř koncertů s orchestrálními skladbami, jež zazní v Čechách vesměs poprvé. Jde o díla, která byla uvedena na nejprestižnějších koncertních pódiích těmi nejlepšími orchestry v Evropě i Americe.

Wohin, Zoltán Jeney?

23. srpen 2017
Wohin, Zoltán Jeney?

Je tomu už třicet let, kdy jsem v Maďarské kultuře na Národní třídě v Praze objevil soudobou vážnou hudbu tehdejších našich jižních sousedů. Státní vydavatelství Hungaroton v časech, kdy se za sympatie k minimalismu u nás i vyhazovalo z konzervatoře, vydalo také LP Zoltána Jeneye. Pamatuji si, jak mi tehdy jeho hudba doslova vyrazila dech. Šlo o kompozice Arupa (pro lodní zvony, tabla a trvalý tón) Fantasia su una nota (pro rozdělený komorní soubor) z let 1981 a 1984 a vycházely z raného mi­nimalististického pojetí LaMonte Younga. S neobyčejným vzrušením jsem se proto jal poslouchat nejnovější album tohoto maďarského skladatele. Nazývá se Wohin? a vyšlo letos díky BMC Records, labelu Budapešťského hudebního centra.

Filharmonie Hradec Králové učinila z Mahlera soudobého skladatele

Poslouchat živě prováděného Mahlera je vždycky svátek. Zvláště, když jde o některou z jeho devíti symfonií. V sále Filharmonie Hradec Králové zazněla 25.května stominutová Symfonie č.3 d moll pro alt, chlapecký sbor, ženský sbor a orchestr, samozřejmě v podání domácí Filharmonie pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera, altistky Jany Sýkorové, Českého chlapeckého sboru Boni Pueri (sbormistr Pavel Horák) a ženské části Pražského filharmonického sboru (s Lukášem Vasilkem).

Přepychy přivítaly na benefičním koncertě Jiřího Stivína a Václava Uhlíře

Východočeské Přepychy, ležící v sousedství Opočna, patří se šesti sty obyvateli sice k malým obcím, ale nesmírně kulturním. A již třetím rokem obec společnými silami zachraňuje varhany v kostele sv.Prokopa. Významnou měrou napomáhají benefiční koncerty právě v prostředí tohoto kostela a s občasným využítím samotných varhan. Mají vpravdě autentický zvuk. 13.května se uskutečnil letos již druhý koncert z plánovaných pěti, když zde vystoupili Jiří Stivín a Václav Uhlíř.

Prileteu pták. A Iva Bittová nazpívala Bartókovy Slovenské spevy

Díky slovenskému vydavatelství Pavian Records vydala Iva Bittová další ze svých folklórních alb, a opět ve spojení se smyčcovým kvartetem. Tentokrát jde o slovenské lidové písně z nesmírně bohatých etnomuzikologických sbírek Bély Bartóka a místo Škampova kvarteta, který zpěvačku doprovodil na albu s moravskými lidovými písněmi (Moravská lidová poezie v písních 2004), stanul před mikrofony sice mladý, ale již mezinárodně ostřílený Mucha Quartet. Vzniklo tak mimořádně výpravné CD pod všeříkajícím názvem Béla Bartók: Slovenské spevy. Jde zároveň o další úzkou spolupráci Bittové se skladatelem Vladimírem Godárem

Na Olomouckých barokních slavnostech zazněly opery Endymio a Torso společně

Hanzlíkovy opery Endymio a Torso (ta společně s Vítem Zouharem) patří ke kmenovým položkám repertoáru Ensemble Damian a samozřejmě nesměly chybět ani na letošních Olomouckých barokních slavnostech. Ovšem tentokrát zazněla obě díla v jednom jediném večeru. V hledišti atria jezuitského konviktu jsem byl svědkem jejich prvního ze tří plánovaných provedení, a to 11.července.

Händel a Míča na Olomouckých barokních slavnostech

Letošní 4. ročník Olomouckých barokních slavností, jež se odehrávají od 29.června do 22.července v Uměleckém centru Univerzity Palackého, v historických, vpravdě barokních kulisách Olomouce, nabízí v šesti různých programech pět děl zcela nových. 6. a 7.července jsem byl v prostředí bývalého jezuitského konviktu svědkem dvou výjimečností, jež na barokní dobu vrhají zcela jiné světlo, než bývá zvykem

Forfest se pokoušel znovu zapustit kořeny

28. červen 2016
Forfest se pokoušel znovu zapustit kořeny

27. ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby s duchovním obsahem FORFEST, jehož stěžejní část proběhla v Kroměříži ve dnech 17. - 26.června opět v režii Zdenky a Václava Vaculovičových, opět potvrdil jedinečnost a zároveň (řekněme) křehkost této kulturní aktivity v prostorách města, jež jsou na seznamu památek UNESCO. Je až obdivuhodné, s jakou buldočí vytrvalostí několik nadšenců udržuje tento

Neobyčejně emotivní Šostakovič a Vasks v Kutné Hoře

IX.ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora ozdobil v pořadí čtvrtý koncert, tentokráte v GASKu, bývalé Jezuitské koleji. V úterý 7.června zde zazněly dvě klavírní tria Dmitrije Šostakoviče a klavírní kvartet současného lotyšského skladatele Péterise Vaskse.

Olomoucké barokní slavnosti ve znamení unikátních oper

Ve dnech 29.června až 22.července proběhnou v historických kulisách někdejšího jezuitského konviktu již počtvrté Olomoucké barokní slavnosti. Tyto letní večery hudebního divadla, převážně však barokní opery, pořádá od roku 2013 Ensemble Damian pod uměleckým vedením skladatele Tomáše Hanzlíka, přičemž je využívána rozebíratelná divadelní scéna s barokní poetikou Theatrum Schrattenbach. Nechybějí samozřejmě ani dobové kostýmy.

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.