Iveta Macková

Iveta Macková

Taneční báseň Chvění rozechvěje těla i duše

Původně plánovanou jarní premiérou baletní sezony Národního divadla měla být choreografie Nacha Duata, ta však byla z technických důvodů zrušena. Místo ní představil šéf souboru Petr Zuska začátkem března vlastní choreografii nazvanou Chvění, kterou na podzim nastudoval se souborem baletu Národního divadla v Brně.

Zuskův baletní apel rozechvěl Janáčkovo divadlo

Původní celovečerní kreaci nazvanou Chvění vytvořil a s baletním souborem Národního divadla Brno nastudoval současný český choreograf Petr Zuska. Slavnostní premiéra se uskutečnila 10. listopadu 2016 v Janáčkově divadle. Zuska, mj. končící šéf baletu Národního divadla Praha, se coby choreograf a také režisér vrátil do Brna již po čtvrté. Vedle baletu Chvění zde již uvedl tituly D.M.J. 1953-1977, Sonátu a Mariin sen. Tématem celovečerní novinky koncipované jako báseň beze slov je vztah jedince jako citlivé a přemýšlivé bytosti k jiným lidem, k okolí, ke světu, jeho řádu či těžko ovlivnitelnému osudu.

Světová premiéra Malé mořské víly vtahuje pod hladinu

Pohádkový příběh Malé mořské víly na motivy stejnojmenné pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena ožil ve světové premiéře 10. listopadu 2016 na jevišti Stavovského divadla. Inscenace v podání baletního souboru Národního divadla Praha nabízí uchvacující výpravné nastudování se sdělným tanečním jazykem a nádhernou hudbou.

Vlastimil Harapes hraje, zpívá a tančí životem (dál)

Přednarozeninovým koncertem – beneficí nazvanou A tančím dál oslavil v úterý 12. července 2016 v historické budově Státní opery Praha svou sedmdesátku jeden z nejvýznamnějších českých tanečníků – Vlastimil Harapes. Během slavnostního večera, který natáčela Česká televize, si s ním přišli zavzpomínat jeho přátelé, kamarádi a kolegové z oblasti tanečního, činoherního i operního divadla, jeho televizní, filmoví i rozhlasoví partneři a spolupracovníci včetně několika zpěvaček. 

Rain, Vertigo a Cacti nadchnou a naladí struny vašich emocí

Komponovaný taneční večer tří choreografií nazvaný Vertigo (podle jedné z nich) se stal  ve čtvrtek 9. června 2016 závěrečnou premiérou baletního souboru v letošní sezoně. Vertigo se tančí na jevišti Nové scény, což samo o sobě v divákovi navozuje skutečnost, že jde o moderní kus. Po prosincovém titulu Louskáček a Myšák Plyšák a březnové Sněhové královně přichází nyní soubor hned se třemi

Exotická Bajadéra uzavřela Den tance a zahájila festival Ruské kultury

Baletní soubor Národního divadla Brno se v pátek 29. dubna 2016 připojil k oslavám Mezinárodního dne tance, které probíhaly nejen v několika městech České republiky, ale i ve světě. Právě tento den uběhlo již čtyřiatřicet let od jeho vyhlášení svátkem tance. ND Brno navíc spojilo vrchol oslav se zahájením festivalu Ruské kultury v České republice.

Sněhová královna: Překrásné království ledu, drahokamy i přírodní scenérie

Tak jako kostým titulní postavy zdobí třicet tisíc drahokamů, tak nádherné je celé baletní nastudování Sněhové královny, jehož první premiérase uskutečnila 3. března 2016 ve Státní opeře Praha.

Jiří Kylián: Duch Nizozemského tanečního divadla vstoupil na brněnské jeviště

Po podzimní premiéře Made in USA věnované choreografům ve Spojených státech amerických rozšířil baletní soubor Národního divadla Brno svůj repertoár o dílo světově uznávaného českého choreografa Jiřího Kyliána. Stalo se tak 21. ledna 2016 uvedením premiéry složeného baletního večera Petite Mort vJanáčkově divadle.

Praha - Louskáček v národním

21. červen 2005

V pořadí sedmým nastudováním se 9. 12. minulého roku vrátil Čajkovského Louskáček do repertoáru Národního divadla. Jeho premiéra se, stejně...

Praha: Ibbur aneb Pražské mystérium

6. září 2005

Hned druhou světovou a celkově pátou premiérou sezony baletu Národního divadla v Praze se stalo 12. 5. taneční drama Ibbur aneb Pražské mystérium. Pro scénu Stavovského divadla jej nastudovali libretista a zároveň režisér Daniel Wiesner a choreograf, spolurežisér inscenace a šéf baletního souboru Petr Zuska.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.