Blog

Nevšední krásy zvukového mikrokosmu na MusicOlomouc

Festival soudobé hudby započal v těchto dnech devátý ročník. Zahajovací večer, který proběhl 2. října 2017 v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého, nabídl hned dvě velkolepé události a současně přivítal zahraniční hosty z Německa a ze Slovenska. Zaznělo kompletní klavírní dílo Tristana Muraila v interpretaci Mikiho Skuty a Marka Keprta a výběr soudobých skladeb pro akustickou kytaru v podání Aleph Gitarrenquartett. Další den se představil komorní pěvecký soubor Auditivvokal Dresden.

Podzimní festival duchovní hudby přilákal posluchače také na nekonvenční tvorbu

V rámci olomouckého Podzimního festivalu duchovní hudby se 1. října 2017 uskutečnil v Husově sboru koncert Pěveckého sboru Lúčnica společně se Saxofonovým kvartetem ATAM. Koncert byl tematicky rozdělen na tři části, kdy v první zaznělo dílo Amao Omi – „Nesmyslná válka“ gruzínského skladatele Giya Kancheliho, ve druhé části pouze saxofonové kvarteto odlehčilo atmosféru neoklasicistním dílem Jeana Francaixe pod názvem Petite quator pour saxophones a ve třetí přišlo vyvrcholení celého večera v podobě Africké mše od Normana Luboffa.

Slovenská současnost & Never more!

13. říjen 2016 Napsal(a)
Zveřejněno v Blog
Slovenská současnost   Never more!

Závěrečný koncert osmého ročníku festivalu soudobé hudby MusicOlomouc se konal 12. října 2016 v podání slovenského Quasars Ensemble. Tento soubor s proměnlivým obsazením si během své osmileté historie vydobyl na slovenské hudební scéně významné postavení. To bylo podpořeno prestižním oceněním Krištáľové krídlo v roce 2013.

Předposlední den festivalu MusicOlomouc nabídl kompozice čtyř současných autorů v podání ansámblu Mondrian

Koncert konaný v úterý 11. října v Uměleckém centru Univerzity Palackého začal velmi zostra smyčcovým triem Dietera Ammanna Gehörte Form – Hommages (1998). Jeho nejvýraznějším rysem byla expresívnost. Autor o této skladbě říká, že se rozvíjí bez následování jakékoliv předem dané formální myšlenky. Neutuchající invenci autora skutečně jako by nic nestálo v cestě. Posluchači byli zaplaveni ostrými disonancemi, prudkými kontrasty, pravidelnými i nepravidelnými rytmy a polyrytmy, tradičními i brutálními způsoby vytváření tónů a hluků na nástroje jakož i ztišenými pasážemi,

Ensemble Lux v Kapli

6. říjen 2016 Napsal(a)
Zveřejněno v Blog
Ensemble Lux v Kapli

Dne 4. října se v rámci druhého večera festivalu MusicOlomouc 2016 publiku představilo vídeňské smyčcové kvarteto Ensemble Lux. Místem konání byla jako tradičně pro tento festival Kaple Božího Těla v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Program tvořily kompozice současných, tedy bez výjimky ještě žijících autorů. V tomto lze spatřit mírný dramaturgický posun; zvláště minulé ročníky festivalu představovaly spíše již časem prověřená díla. 

Hudba ve znamení krystalických mřížek a mimozemských bytostí

Po více než roční přestávce, dané přesunem z jarního na podzimní termín, rozezněla Kapli Božího Těla Uměleckého centra Univerzity Palackého soudobá hudba festivalu MusicOlomouc. Na zahajovacím koncertě osmého ročníku dne 3. října vystoupili členové nového olomouckého seskupení, souboru Lichtzwang: Marek Keprt (klavír), Jan Přibil (trubka), Jiří Fajkus (violoncello) a Eva Balcárková (těremin).

Musica Florea provedla hudbu českých klasiků… S těmi nejúžasnějšími následky

Ve čtvrtek 15. září 2016 nemnozí z nás moli být svědky dalšího z dlouhé řady koncertů Svatováclavského hudebního festivalu, tentokrát v kostele sv. Jana Nepomuckého v Ostravě - Staré Bělé s poněkud komplikovaným a mírně protimluvným názvem „Lesk virtuozity duchovních árií českého klasicismu“. A hned na úvod mi nelze jinak než prozradit hlavní pointu: byl to jedinečný a hluboký zážitek!

Svět naruby

10. květen 2016 Napsal(a)
Zveřejněno v Blog
Svět naruby

Tak jsem šel včera zase na fotbal. Krásné počasí, stadión plný lidí, nálada skvělá. Doufám, že naši nezklamou! Byl to krásný zápas, Čech chytil penaltu, Rosický nastřílel hattrick a soupeře jsme rozdrtili. Popil jsem s kamarády, doma spokojeně usnul... Ráno jdu nedočkavě pro noviny a těším se na nadšené komentáře, rozbor toho sóla našeho útočníka přes tři obránce... Čtu titulky a koukám jako blázen: "Fanoušci vypískali

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.