pátek, 13. červenec 2018

Životní pouť Leoše Janáčka: Nedělní vyjížďka z Hukvald do Ostravy

Napsal(a) 

, foto oborahukvaldy.cz foto: oborahukvaldy.cz

Na 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka i 100. výročí vzniku republiky a zároveň první zahraniční premiéry Janáčkovy opery Její pastorkyňa reaguje i Janáčkův rodný kraj společným projektem kulturních a vzdělávacích institucí města Ostravy s názvem Janáček Ostrava 2018. V pomyslné polovině celoročního projektu, tedy 12. srpna 2018, v den výročí Janáčkova úmrtí, proběhne mimořádná celodenní slavnostní vyjížďka z Hukvald do Ostravy, nazvaná Životní pouť Leoše Janáčka aneb Od lišky k Lišce, kterou pořádá opera NDM ve spolupráci s Klubem českých velocipedistů Hrabová.

Úplně poslední cesta Leoše Janáčka vedla z rodných Hukvald do Ostravy – sanitkou, která převážela nemocného skladatele do plicního sanatoria na Fifejdy, kde poté 12. srpna 1928 zemřel. 90 let poté si připomínáme nejen jeho úmrtí, ale především jeho život a dílo. V 10 hodin začíná dobový piknik v hukvaldské oboře v blízkosti oblíbené sochy lišky v Hukvaldské oboře. Následně se mezi první a osmou hodinou návštěvníci vydají směrem do Ostravy spolu se 150 velocipedisty, kteří přivezou své technické skvosty z celého někdejšího Československa. Bude možné si vyzkoušet jízdu na historických kolech nebo se zúčastnit tradičních dobových kratochvílí jako pomalé jízdy nebo závodů s obručí. Výletníci bez kola si budou moci bezplatně zapůjčit růžová Rekola.

Vyjížďka pak povede malebnou scenérií moravskoslezského kraje s častými občerstvovacími zastávkami i doprovodným programem včetně koncertu, varhanního recitálu či hraného programu pro děti. K putování se může přidat široká veřejnost, sportovci i rodiny s dětmi. Cestu zakončí symbolicky na Kuřím rynku (Jiráskově náměstí) u nové sochy Leoše Janáčka s Bystrouškou. Tam bude program pokračovat výběrem ukázek z operního díla Leoše Janáčka v podání sólistů opery Národního divadla moravskoslezského – Evy Dřízgové-Jirušové, Anny Nitrové, Martina Gurbaľa a Václava Moryse za doprovodu klavíru a také Mužského pěveckého sboru Láska opravdivá.

Pro výletníky bude též otevřen Rodný dům i Památník Leoše Janáčka, nabídnuty budou také komentované prohlídky hukvaldského kostelíka sv. Maxmiliána a koncert Benda Quartetu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.