Aktuality

Za čěskimi horami: Písně Lužických Srbů na novém CD

Folklor Lužických Srbů, malé slovanské menšiny žijící v Německu, je zatím spíše opomíjenou součástí středoevropského kulturního dědictví. Výběr lužickosrbských písní „Za čěskimi horami“ v podání souboru Lidová muzika z Chrástu byl natočen ve studiu ČRo Plzeň pod režijním vedením Jaroslava Krčka. Na nahrávce jsou zařazeny také vícehlasé úpravy Ludvíka Kuby a skladby Jaroslava Krčka a Vojtěcha Franka na motivy lužickosrbských písní. Na disku je 28 skladeb o celkové délce 55 minut.

Druhý ročník Českolipského kruhu přátel hudby zahájí Cappella Mariana

Obnovená tradice pořádání cyklu komorních koncertů v České Lípě v rámci Kruhu přátel hudby letos vstupuje do druhého ročníku. Pod hlavičkou spolku Arbor, který je současně i pořadatelem MHF Lípa Musica, se opět uskuteční šest koncertů. Na nich se představí například violoncellista Jiří Bárta, harfistka Jana Boušková, Belfiato Quintet nebo cembalistky Petra Žďárská a Giedrė Lukšaitė Mrázková. Z mladých hudebnických vod cyklus představí duo Matouše Pěrušky a Kristiny Vocetkové. Hudební setkání podobně jako při prvním ročníku obohatí připomenutí významných historických osobností spjatých s regionem Českolipska.

Dvousté výročí narození Clary Schumannové s bohatým programem v Lipsku

V roce 2019 si připomínáme 200 let výročí narození Clary Schummanové, která dodnes platí za jednu z největších hudebních hvězd 19. století a je zároveň nejslavnější hudebnicí pocházející z Lipska. Město Lipsko bude toto výročí slavit celý rok v rámci projektu CLARA19.

Multižánrová inspirace životem Emy Destinnové ve vile Tugendhat

Operní pěvkyně a národní ikona Ema Destinnová se vedle své operní dráhy realizovala jako autorka básní, románů, písní, překladů a jednoho dramatu. Autor projektu Martin Dvořák proto vyzval spisovatelku Alenu Mornštajnovou, skladatele Antonína Fajta, Omara Rojas Ruize, Jana Hanáka alias Sonority, Kryštofa Okrouhlého a choreografku Golde Grunske, aby společně s ním z vlastních pocitů o Emě Destinnové vytvořili vlastní dílo. Mozaika z těchto děl pak tvoří kostru představení Ema Destinn_Bouře a klid, jímž jako leitmotiv prostupují Destinnové písně z cyklu Zahrada srdce a vybrané písně Antonína Dvořáka. Představení na pomezí činohry a hudebního divadla bude uvedeno dvakrát v brněnské vile Tugendhat.

Kadeřábkův Žádný člověk vychází na DVD

Operní inscenace Jiřího Kadeřábka Žádný člověk vchází na Nové scéně Národního divadla v Praze do své třetí sezóny. Hudebně-scénické dílo o třech částech pojednává o osudu sochaře Otakara Švece a jeho nejslavnějšího díla – Stalinova pomníku na Letné. Před rokem byla opera uvedena i na brémském Festivalu Globale. Na prvních letošních reprízách 6. a 7. ledna v Praze se pak křtí nové DVD se záznamem inscenace.

Zemřela pěvkyně a pedagožka Svatava Šubrtová

19. prosince 2018 odešla zpěvačka a pedagožka Mgr. Svatava Šubrtová. Její pouť začala 28. března 1930 v Ostravě v rodině operního pěvce, člena Národního divadla moravskoslezského. Na brněnské konzervatoři studovala u Jiřího Wootha italské bel canto, kterému zůstala věrná po celý život.

Cukrová, Vodička nebo Březina. Classic Prague Awards znají nominace

Jediné české ceny určené klasické hudbě znají nominace pro letošní ročník. Šanci získat křišťálové trofeje Classic Prague Awards 2018 mají osobnosti tuzemské klasiky rovnou v deseti kategoriích. Slavnostní vyhlášení vítězů v nominačních i soutěžních kategoriích Classic Prague Awards 2018 se uskuteční 19. ledna 2019 ve Smetanově síni Obecního domu. Galavečer s podtitulem „Svátek české klasiky“ lze sledovat také prostřednictvím živého přenosu České televize od 20:20 hodin na stanici ČT Art.

Jonny vyhrává v Národním divadle v režii Davida Drábka

První premiérou Opery Národního divadla v novém roce bude pseudojazzová opera Jonny vyhrává (Jonny spielt auf), která se do Prahy vrací po 91 letech. Nevšední dílo, jehož autorem je skladatel s českými i německými kořeny Ernst Krenek, v Národním divadle inscenuje režisér David Drábek. O hudební nastudování se postaral komponista a první dirigent Německého národního divadla ve Výmaru Stefan Lano. V hlavních rolích se představí Jonathan Stoughton, Petra Alvarez Šimková, Jiří Rajniš, Igor Loškár a Vanda Šípová. Spolu s nimi účinkuje Orchestr a Sbor Státní opery. Premiéra připadá na 24. a 26. ledna. Další uvedení se uskuteční 30. ledna a posléze 7. a 20. března.

Plzeňská konzervatoř odhalí pamětní desku Zuzaně Růžičkové

Plzeňský magistrát v čele s primátorem Martinem Baxou zve na slavnostní odhalení pamětní desky věnované plzeňské rodačce a světové cembalistce prof. Zuzaně Růžičkové. Slavnostní odhalení se bude konat dne 14. 1. 2019 od 15 hodin před budovou Konzervatoře Plzeň, Kopeckého sady 10.

Tři březnové večery v Rudolfinu pro Alfreda Brendela

Hommage à Alfred Brendel – tak se jmenuje mimořádný projekt, který formou třídenního festivalu vzdá hold rakouskému klavíristovi Alfredu Brendelovi. Mezi 17. a 19. březnem 2019 se v pražském Rudolfinu za jeho osobní účasti uskuteční řada koncertů i edukačních programů.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.