Aktuality

Bärenreiter získal ocenění Best Edition 2019 za Sukova Asraela

V loňském roce vyšla v produkci hudebního nakladatelství Bärenreiter Praha urtextová edice Symfonie c moll op. 27 „Asrael“ Josefa Suka. Ta nyní získala od Německého svazu hudebních nakladatelů ocenění Best Edition 2019. Vůbec první kritické vydání smuteční symfonie na paměť Antonína Dvořáka a jeho dcery Otilie připravil editor Jonáš Hájek.

O soužití s Romy nemluv, radši něco dělej. Česká filharmonie a Čhavorenge oslaví společně Mezinárodní den Romů

„My, Romové, nemáme svoji zemi, ale máme svoje písně, které nám otevírají cestu k vašim srdcím. Děkujeme, že nám nasloucháte," říká kytarista, zpěvák a skladatel Desiderius Dužda. Je autorem většiny skladeb dětského sboru Čhavorenge, který už šestým rokem spolupracuje s Českou filharmonií. Teď se Čhavorenge pod vedením Idy Kelarové chystají oslavit Mezinárodní den Romů dvěma koncerty v Rudolfinu.

Musica Florea nabídne Rybovu novátorskou tvorbu

Se jménem Jakuba Jana Ryby je neprávem spojována výhradně Česká mše vánoční. Musica Florea na svém koncertu 3. dubna v Českém muzeu hudby představí jedno z jeho nedávno muzikologicky zpracovaných duchovních děl Stabat Mater.

Z budoucího světa: PKF zahraje Dvořákovu skladbu složenou umělou inteligencí

V rámci unikátního projektu PKF – Prague Philharmonia a agentury Wunderman bude uvedena skladba, na jejíž tvorbě se valnou měrou podílel systém umělé inteligence. Inspirací byl obdiv k dílu Antonína Dvořáka, v jehož pozůstalosti zůstala řada hudebních skic, od zapsaných motivů po obsáhlejší notové záznamy, v různých fázích před dokončením. V archivu Českého muzea hudby našli autoři projektu jednu takovou dvoustránkovou skicu s poměrně jasným motivem a tu se rozhodli 115 let po mistrově smrti dokončit.

Společný recitál s šéfdirigentem a premiéra Adèsova koncertu: Yumi Hwang-Williams třikrát v Brně

Hraje na nástroj milánského mistra Carla Landolfiho z roku 1752 a již ve svých patnácti letech debutovala jako sólistka s Philadelphia Orchestra. Jihokorejská houslistka Yumi Hwang-Williams zvládá klasickou houslovou literaturu se stejným porozuměním jako poslední novinky předních amerických skladatelů. Brněnskému publiku se tento týden představí ve dvou zcela rozdílných programech.

Adam Plachetka míří do O2 areny. S pohodovým mixem klasiky a popu

V Česku prý v letošním roce vystoupí minimálně, vše směřuje k lednovému koncertu v O2 areně. Adam Plachetka se rozhodl pro vlastní koncert v pražské O2 areně. V tomto prostoru nezazpívá poprvé, vloni v dubnu hostoval na dvojkoncertu Leoše Mareše.

Dvořákova Olomouc letos nabídne sedm koncertů na sedmi místech

Osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2019 se uskuteční od 16. do 24. května. V průběhu devíti dnů nabídne celkem sedm koncertů na sedmi různých místech v Olomouci. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční film-koncert v Kině Metropol, monumentální třetí Mahlerovu symfonii v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, česko‑americký jazzový večer či komorní soubor Acelga Quintett, oceněný na prestižní německé soutěži ARD. Na hlavní programovou linii festivalu naváže vystoupení jednoho z nejlepších maďarského Lisztova komorního orchestru, který v rámci svého turné po České republice zavítá 13. června také do Olomouce.

Českému spolku pro komorní hudbu je 125 let a chystá změny

Český spolek pro komorní hudbu oslaví na podzim 125 let své existence a při této příležitosti představí novou dramaturgii. Spolek, který je jednou z nejstarších hudebních institucí u nás, vznikl na podporu koncertní činnosti mladého Českého kvarteta. Dnes na jeho koncertech dostávají prostor významná jména české i světové komorní hudby.

Organizátoři holešovských kurzů chtějí oživit hudbu kroměřížského archivu

Sedmnáctý ročník Letní školy barokní hudby v Holešově se dramaturgicky zaměří na kroměřížský hudební archiv. Od 2. do 11. srpna budou na zámku Holešov probíhat tradiční kurzy, které vyvrcholí třemi závěrečnými koncerty s hudbou J. J. Fuxe a P. J. Vejvanovského.

Pražské jaro oznamuje světové premiéry a nového dramaturga

Pražské jaro představuje svého nového dramaturga Josefa Třeštíka. Zároveň letos uvede ve světové premiéře tři díla soudobých českých skladatelů zkomponovaných na objednávku festivalu. „Světové premiéry byly vždy pevnou součástí Pražského jara. Láká nás objevovat nové talenty a pestrost současné hudby. Proto jsme s objednávkou oslovili trojici mladých autorů, v jejichž tvorbě se dnešní svět zrcadlí pokaždé jedinečným způsobem,“ uvádí ředitel festivalu Roman Bělor.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.