Aktuality

Dennis R. Davies a Peter Eötvös společně oslaví narozeniny na příštím Moravském podzimu

Od pondělka jsou v prodeji vstupenky na šestici vybraných koncertů Moravského podzimu 2019. „Jubilejní ročník festivalu se koná sice až příští rok v říjnu, ale tímto jsme zareagovali na množící se přání posluchačů, kteří se nás už od léta ptali, kdy začneme prodávat vstupenky,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. Podle předpokladu je zatím největší zájem o závěrečný koncert, tedy symbolickou oslavu 75. narozenin šéfdirigenta Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese a maďarského dirigenta a skladatele Petera Eötvöse. Při společném vystoupení s Filharmonií Brno bude Eötvös dirigovat díla, která jej ovlivnila, a Davies skladby Eötvösovy.

Bavorská státní opera uvede Prodanou nevěstu, živě ji bude vysílat rádio BR-KLASSIK

V Mnichově právě probíhají přípravy na novou inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty. V sobotu 22. prosince ji uvede Bayerische Staatsoper v německém znění pod taktovkou Tomáše Hanuse.

Martin Opršál svolává na brněnskou JAMU evropské bubeníky

Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně připravila přehlídku, na níž se sjedou přední perkusionisté z pěti zemí. Mezinárodní nesoutěžní bienále Festival bicích nástrojů se uskuteční od 7. do 9. prosince ve školním Divadle na Orlí. Zastoupeny budou umělecké akademie a konzervatoře z Rumunska, Itálie, Rakouska, Slovenska a samozřejmě domácí Česká republika. A zájemci z řad publika si i sami zahrají.

Jaký bude svět ve 22. století? Wajsar, Trojan a Reindl představí svou vizi ve Veletržním paláci

Zatímco v předchozích čtyřech večerech cyklu Krása dneška se PKF — Prague Philharmonia obracela do minulosti a připomínala tzv. osmičkové roky, na posledním koncertě 10. prosince nabídne naopak výhled do budoucna. Site-specific projekt designovaný pro Veletržní palác v Praze představí vize světa 22. století podle Petra Wajsara, Jana Trojana a Tomáše Reindla. Hudební části, ve které si spolu s hráči orchestru a skladateli zahraje i multižánrová formace Clarinet Factory, bude předcházet setkání s novinářem Jaroslavem Spurným a jeho hosty.

Aleš Briscein získá medaili Nadace Leoše Janáčka

Aleše Brisceina ocenila Nadace Leoše Janáčka „za mimořádnou pěveckou i hereckou interpretaci Janáčkova operního díla na českých i zahraničních jevištích“. V minulosti byla cena udělena například Jiřímu Bělohlávkovi, Gabriele Beňačkové, Robertu Wilsonovi nebo Charlesi Mackerrasovi.  Ocenění převezme na závěr Festivalu Janáček Brno před začátkem představení pražského Národního divadla Výlety páně Broučkovy 5. prosince 2018.

Letní slavnosti staré hudby se už připravují na srpen

Letní slavnosti staré hudby zveřejnily program koncertu, kterým 6. srpna příštího roku zakončí svůj 20. ročník. Hudebně-taneční představení Večer pro krále čerpá z bohatství francouzské barokní opery 18. století. Mnohé ze skladeb byly uváděny u královského dvora ve Versailles a jejich autoři, J.-Ph. Rameau, J.-J. C. de Mondonville či J.-M. Leclair, komponovali přímo pro krále Ludvíka XV.

Jiří Bárta a barokní cello: U Animal Music vychází kompletní nahrávka Bachových suit

Jiří Bárta přináší na svém novém dvojalbu komplet cellových suit Johanna Sebastiana Bacha. Vrací se tak k repertoáru, který nahrál již před 23 lety. Pro nahrávku ale tentokrát použil barokní nástroj se střevovými strunami, čímž celkové vyznění skladby přiblížil její pravděpodobné originální podobě.

Čestný doktorát pro Jana Petrofa: Pravnuk zakladatele rodinné firmy je vzorem pro veřejnost

Univerzita Hradec Králové udělila 28. listopadu titul doctor honoris causa v oboru Management Ing. Janu Petrofovi. Pravnuk zakladatele společnosti Petrof je devátým oceněným v historii univerzity.

Hudební rozhledy získaly cenu České hudební rady

Časopis Hudební rozhledy obdržel 19. listopadu 2018 Cenu České hudební rady za vyvážené zpravodajství, reflexi oboru a zachování tradiční značky oborového periodika. Cenu předal při zahájení koncertu Českého spolku pro komorní hudbu v Dvořákově síni v Rudolfinu v Praze president České hudební rady Jaromír Javůrek a generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Rybův festival vyhlašuje skladatelskou soutěž pro české kůry

Festival Jakuba Jana Ryby vyhlašuje skladatelskou soutěž Jakuba Jana Ryby v oboru liturgické vokální či vokálně-instrumentální skladby na texty Vidi Aquam, Veni Creator Spiritus či Magnificat v originální latinské podobě nebo v českém překladu. Jednu dosud nepublikovanou skladbu do 20 minut vytvořenou po 1. lednu 2015 mohou zasílat skladatelé bez věkového omezení. Přihlášky se přijímají do konce února 2019.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.