Aktuality

Philharmonia Baroque předává taktovku dál – i s cembalem

Sanfranciský ansámbl zaměřený na dobovou interpretaci Philharmonia Baroque Orchestra ve čtvrtek oznámil změnu svého hudebního ředitele. Dlouholetého šéfdirigenta a cembalistu Nicholase McGegana po celých pětatřiceti letech ve službě příští rok nahradí taktéž šéfdirigent a cembalista Richard Egarr.

Čhavorenge vystoupí na přeshraniční konferenci britských orchestrů v Belfastu

Hudebníci České filharmonie a členové dětského pěveckého sboru Čhavorenge pod vedením Idy Kelarové vystoupí v rámci zahájení výroční konference Asociace britských orchestrů v Belfastu. Na programu budou také workshopy, které propojí děti z Čhavorenge s místními dětmi katolického a protestantského vyznání i různého etnického původu. Pořadatelé konference chtějí dát prostor pro prezentaci myšlenky, kterou Česká filharmonie uskutečňuje s romskou mládeží už šestým rokem, že hudba je mostem mezi lidmi a cestou porozumění.

Třináctý ročník Vychytilovy violoncellové soutěže má absolutního vítěze z Madridu

Už potřinácté se v Praze potkali mladí violoncellisté, aby na počest jednoho ze skvělých českých violoncellových pedagogů Jana Vychytila změřili své síly, nervy a talenty. Od 17. do 20. ledna nám celý víkend vyplnilo svými krásnými výkony sto šestnáct violoncellistů od 6 do 18 let. Přijeli k nám muzikanti nejen z celé České republiky, ze sousedních států – Slovenska, Polska, Maďarska, Německa, Rakouska, Itálie, ale také z odlehlejších končin – Španělska, Slovinska, Ukrajiny, Rumunska, Kaliningradu nebo třeba až z Číny.

Od taktovky ke klavíru: Dennis R. Davies v Brně zahraje Mozarta i Glasse

Ve středu, čtvrtek a pátek se v Brně představí Dennis Russell Davies poprvé nikoli jako šéfdirigent filharmonie, ale jako klavírista. Středeční koncert vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava a přebírají rozhlasové stanice v síti Euroradia.

Classic Prague Awards znají vítěze: Dvojí úspěch PFS a novoroční výstup Jiřího Vodičky

Třetí ročník českých cen určených klasické hudbě byl završen sobotním předáváním křišťálových trofejí vítězům ve Smetanově síni Obecního domu. Celkem jedenáct ocenění v deseti kategoriích vybírala společně s dílčími porotami hlavní porota ve složení Gabriela Beňačková, Jiří Hlaváč, Václav Hudeček, Ivan Klánský a Ondřej Soukup.

Česká klavírní moderna v rukou mladých interpretů

Třetí ročník festivalu Česká klavírní moderna dětem nabídne v sobotu a neděli 26. a 27. ledna 2019 program s celkem čtyřmi koncerty mladých klavíristů. Vedle toho čeká posluchače v kostele sv. Vavřince na Praze 1 koncert a beseda se skladatelem Milanem Dvořákem a jeho chotí Evou či exkurze do Muzea Bedřicha Smetany.

Pavel Haas Quartet vyráží na turné, v květnu natočí nové album

Pavel Haas Quartet čeká nabitá druhá část koncertní sezóny, ve které zavítá do mnoha sálů doma i v zahraničí. Zúčastní se také několika mezinárodních festivalů a na jaře ji zakončí novým albem se třemi smyčcovými kvartety Dmitrije Šostakoviče.

Varieté s cirkusáky, žongléry a orchestrem BCO

Brno Contemporary Orchestra se vrací s dalším experimentálním programem, v němž rozehraje polemiku s fenomény plesu, karnevalu a maškarády, tedy vyhledávané lidové zábavy s nutnou dávkou nechtěných i chtěných taškařic a potměšilostí. V úterý 29. ledna vystoupí v brněnském pracovišti Střediska volného času Lužánky Legato společně s cirkusovým souborem LeGrando ve skladbách Mauricia Kagela a Erwina Schulhoffa.

Cenu za nejlepší českou skladbu roku 2018 získal Luboš Mrkvička

Druhý ročník ceny za soudobou hudbu s názvem Trochu nižší C4 zná své vítěze. Jedenáctičlenná porota složená ze skladatelů, muzikologů, hudebních manažerů a publicistů se shodla na udělení ceny za rok 2018 skladateli Luboši Mrkvičkovi. Ten ji získal za For Large Ensemble, Part D, skladbu provedenou na loňském ročníku Pražského jara.

Andělé rozšiřují záběr o klasiku

16. leden 2019 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Andělé rozšiřují záběr o klasiku

Ceny České hudební akademie Anděl, tradičně udělované českým osobnostem populární hudby, se v letošním ročníku rozrůstají i o kategorii Klasika. V ní se bude vybírat z titulů vydaných domácími vydavatelstvími v loňském roce. Ceremoniál 5. března 2019 v pražském Foru Karlín odvysílá v přímém přenosu Česká televize.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.