Aktuality

Brněnský cyklus Klasicky i moderně se rozloučí s cikánskou kapelou a hrou na barel

Böse Zellen neboli Zlé buňky – tak zní název klavírního koncertu Thomase Larchera (1963), který za týden zazní v Besedním domě v české premiéře. Autor se při jeho komponování inspiroval stejnojmenným filmem rakouské režisérky Barbary Albertové: „Film mi neposkytl žádnou dějovou představu jako program, ale s jeho pocitem jsem se dlouhé měsíce snažil zachytit horizontální strukturu lidského života, tedy určit a pojmenovat směr, jímž se má, nebo by se mohl, vyvíjet a naplnit,“ okomentoval svoje dílo z roku 2007 Larcher. Za klavír usedne čtyřiadvacetiletý talentovaný rakouský pianista Aaron Pilsan.

Mezi postupujícími hobojisty na soutěži PJ jsou dva zástupci z Česka

Máme za sebou první kolo v oboru hoboj. Jak je obvyklé u naší soutěže, do druhého kola postupuje nejčastěji dvanáct kandidátů. Stejně tak rozhodla porota i v letošním roce a nejvyšším počtem bodů obodovala následující soutěžící. Uvádím je v abecedním pořadí:

Na soutěži Pražského jara dnes poprvé změřili síly flétnisté

Dnes 9. května v 9:00 začali svůj boj o postup do druhého kola flétnisté. Startovní číslo jedna si vylosovala soutěžící Elizaveta Ivanova z Ruska. Její kultivovaný a výrazově přesvědčivý výkon nastavil hned od počátku soutěže velmi vysokou laťku. Zahrála osmou z dvanácti Fantasií pro sólovou flétnu od Georga Philippa Telemanna. Jako další povinnou skladbu prvního kola hrají všichni flétnisté Sonátu s klavírem Erwina Schulhoffa. Tento repertoár byl naší odbornou komisí skvěle zvolen. Ve zhruba dvaceti minutách musí kandidát přednést širokou škálu jak technických dovedností, tak stylového cítění. Zejména Schulhoffova sonáta prověří hráčovu rytmickou a artikulační brilanci v kontrastu s dlouhými a vřelými kantilénami.

Ivo Kahánek jako poslední z Hybatelů v sezoně: Mezi Bachem a Kabeláčem

Recitálem Ivo Kahánka se 10. června uzavře klavírní cyklus Hybatelé rezonance. V Anežském klášteře zahraje díla Johanna Sebastiana Bacha, Miloslava Kabeláče, Leoše Janáčka a Ludwiga Van Beethovena. „V programu se střídají hudební styly, střetává se objektivněji cítěná hudba s vysoce subjektivní a v neposlední řadě se potkává český hudební svět s německým,“ říká k osobně vybrané dramaturgii koncertu Ivo Kahánek.

Mezinárodní soutěž Pražského jara: První den s hoboji

Dnes ráno v 9:00 odstartovali letošní Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara svými soutěžními výkony hobojisté. Prvním z nich byl Francouz Emilien Lefevre. Jeho počátečním výkonem se pro porotu pomyslně nastavila úroveň, která ovlivňuje hodnocení všech pozdějších kandidátů.

Flétnisté a hobojisté budou od zítřka soutěžit pod hlavičkou Pražského jara

Milí čtenáři, jsem moc rád, že Vás budu moci během příštích dnů prostřednictvím těchto stránek podrobně a aktuálně informovat o průběhu 71. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara. Na přípravě jednotlivých ročníků se podílím již pátým rokem. Společně s tajemníkem soutěže Michalem Venclem, hlavní koordinátorkou soutěže Veronikou Dernerovou a dalšími členy Stálé soutěžní komise se snažíme v co nejvyšší rovině udržovat nejen naši dlouholetou tradici, ale i celkovou úroveň a mezinárodní prestiž soutěže.

Ostravské dny na konci léta: Zazní jediná opera Mortona Feldmana, zahraje ONO i SOČR

V druhé půli srpna bude v Ostravě opět znít nová hudba. Desetidenní Ostravské dny 2019 zahájí v neděli 25. srpna v Trojhalí Karolina hudbou Michala Rataje, Bernharda Langa nebo Chayi Czernowin, na tom závěrečném potom Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje skladby Petra Bakly a Mortona Feldmana.

Příští MET v kinech: Dialogy karmelitek s Karitou Mattilou o síle bojovat

Obnovenou premiérou opery Dialogy karmelitek se uzavírá jarní sezona přímých přenosů z Metropolitní opery. V sobotu 11. května bude Poulenkovu operu dirigovat hudební ředitel MET Yannick Nézet-Séguin, hlavní role zpívají Isabel Leonard a Karita Mattila.

Stýskání zažehnáno: Soňa Červená nahrála audioknihu svých vzpomínek

V rozhlasové úpravě a režii Jana Sklenáře vychází nyní u Radioservisu audiokniha s názvem Stýskání zažehnáno. Volná adaptace autobiografického diptychu Soni Červené - Stýskání zakázáno a Stýskání zažehnáno - tak dostává novou podobu, kterou kromě Soni Červené namluvili Pavlína Štorková a Miroslav Zavičár.

Hudba asijských skladatelek poprvé v Česku a BERG na cestě k prapůvodu všeho

Na pondělním koncertě v Českém muzeu hudby představí Orchestr BERG v českých premiérách hudbu čtyř skladatelek z Japonska, Jižní Koreje a Číny. Všechny dnes žijí na Západě – v Evropě nebo v USA. Jakou hudbu tvoří? Jak se potkává jejich domovská tradice s tou naší?  

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.