Aktuality

MHF Kutná Hora uvede všech 32 klavírních sonát Ludwiga van Beethovena v podání Konstantina Lifschitze

Beethovenovy klavírní sonáty, barokní hudba i avantgardní kompozice zazní v rámci 14. ročníku MHF Kutná Hora, který stejně jako v loňském roce proběhne na konci srpna od 21. do 29. 8. 2021. Již podruhé se MHF Kutná Hora koná v netradičním termínu na konci srpna. S vírou, že bude možné kutnohorský cyklus koncertů uskutečnit, festivalový tým připravuje 16 komorních programů.

Konvergencie zvou na živé koncerty s hudbou Ástora Piazzolly. Vystoupí jeho žák Marcelo Nisinman

Slovenský mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie připravuje koncerty věnované tvorbě Ástora Piazzolly, které byly z letošního února přesunuty na květen a červen. Vzhledem k příznivému vývoji pandemické situace nakonec bude možnost oslavit sté výročí narození argentinského skladatele nejen online, ale také společně s živým publikem. Mezi 26. květnem a 12. červnem se uskuteční šest koncertů a čtení o hudbě z Piazzollových memoárů.

Nominace na Cenu Antonína Dvořáka 2021 začínají, návrhy může zasílat veřejnost

Akademie klasické hudby dnešním dnem otevírá možnost nominovat kandidáty na udělení Ceny Antonína Dvořáka 2021 odbornou i laickou veřejností. Na emailovou adresu pořadatele může až do 15. června 2021 každá právnická nebo plnoletá fyzická osoba zaslat svůj návrh na držitele této ceny. Kandidát, který byl nominován, musí splňovat podmínky pro udělení ceny, které jsou uvedeny na webu Akademie klasické hudby.

Garrick Ohlsson pokřtil devátý svazek Souborného vydání děl Bohuslava Martinů

V pondělí 17. května se v sále Martinů uskutečnil křest devátého svazku Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, který vyšel u nakladatelství Bärenreiter. Ten obsahuje kritickou edici klavírních koncertů č. 4 „Inkantace“ a č. 5 „Fantasia concertante“. Křtu v sále Martinů se zúčastnil patron svazku a klavírista Garrick Ohlsson, ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina, ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor, klavírista a člen správní rady Nadace Bohuslava Martinů Ivo Kahánek, šéfredaktorka nakladatelství Bärenreiter Eva Velická a editorka nového vydání Ivana Kalina Tabak.

Česká filharmonie s Kirillem Gersteinem zahraje pro abonenty. Vyrazí také do Vídně a Bratislavy

Česká filharmonie připravila pro své abonenty sérii osmi koncertů s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem a klavíristou Kirillem Gersteinem. Koncerty se budou konat ve Dvořákově síni Rudolfina při dodržení aktuálních hygienických opatření 9., 10., 17. a 18. června vždy od 18.00 a 20.30 hodin. Vstup na tyto koncerty bude zdarma. Česká filharmonie zároveň vyrazí na zájezd do Rakouska, kde naposledy koncertovala před osmi měsíci. V sobotu 29. května vystoupí jako první velký zahraniční orchestr po covidové přestávce ve vídeňském Konzerthausu, kam se znovu vrátí už 13. června, aby o den později zahrála i v bratislavské Redutě.

Dvořákova Olomouc mění program, místo Ohlssona vystoupí Josef Špaček

Na závěrečném koncertu letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc měl v neděli 23. 5. zahrát klavírista Garrick Ohlsson. Vzhledem k jeho aktuálním zdravotním obtížím však nemůže do Olomouce přicestovat. Sólistou koncertu tak bude houslista Josef Špaček, který společně s Moravskou filharmonií Olomouc řízenou Jakubem Kleckerem zahraje Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53 Antonína Dvořáka. Koncert bude možné sledovat živě od 19 hodin na Facebooku, YouTube nebo na stránkách festivalu.

Třetí Zásadní večer Ostravského centra představí tvorbu Johna Cage, La Monte Younga a dalších inovátorů živě z DOX+

Ostravské centrum nové hudby připravuje další ze série Zásadních koncertů situovaných do prostor pražského Centra pro současné umění DOX. Po dvou úspěšných koncertech věnovaným dílům jednoho skladatele – Mortona Feldmana v roce 2018 a o rok později Iannise Xenakise – bude v pořadí třetí večer zaměřen na proces zásadních změn hudebního projevu v dílech Johna Cage, La Monte Younga, Petra Kotíka a členů hnutí FLUXUS: Yoshiho Wady a Benjamina Pattersona. Koncert Essential Changes se uskuteční v pondělí 7. června od 19.30. Vzhledem k současným epidemiologickým opatřením se koncert uskuteční s omezenou účastí publika, bude však také živě přenášen online. Livestream bude dostupný na YouTube, Facebooku a Instagramu Ostravského centra nové hudby.

Ondřej Vrabec si připisuje dirigentský úspěch v soutěži Hanse von Bülowa

Hornista České filharmonie a dirigent Ondřej Vrabec (1979) v poslední době sbírá ocenění především za své umění vedení orchestru. Na sklonku loňského roku získal třetí cenu na na 1. dirigentské soutěži A. Nikische, jež proběhla kvůli pandemické situaci online. Ondřej Vrabec do soutěže zaslal videozáznamy s New Japan Philharmonic Tokio a Českou filharmonií. Přihlášených bylo přes dvě stě, ve finále virtuálně soupeřilo třicet dirigentů.

63. Smetanova Litomyšl představila program s podtitulem Klíče od domova

Smetanova Litomyšl v druhém roce pandemie pracovala do poslední chvíle se dvěma verzemi programu. Nyní oznámila definitivní podobu programu: 63. ročník se odehraje od 1. do 11. července a nabídne třicet pořadů. Předprodej vstupenek bude zahájen 26. května. Organizátoři zveřejňují program týden po oznámení předpokládaného vývoje rozvolňování mimořádných opatření v kultuře. Ta už od dnešního dne za dodržení přísných hygienických podmínek umožňují zaplnit až 50 % kapacity koncertních sálů.

Třeboňská nocturna letos uvítají Kateřinu Kněžíkovou s Adamem Plachetkou a Baladu pro banditu

Již osmnáctý ročník hudebního festivalu Třeboňská nocturna rozezní ve dnech 6.–10. července jihočeskou Třeboň. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Kateřiny Kněžíkové s Adamem Plachetkou nebo uvedení Balady pro banditu s Evou Vrbkovou a Igorem Orozovičem.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.