Aktuality

Zelenka Festival Praha Drážďany 2021 přinese do Prahy tři koncerty i muzikologickou konferenci

Pražská část festivalu Zelenka Festival Praha Drážďany se uskuteční od 13. do 15. října 2021 Rytířském sále a kostele Panny Marie pod řetězem v areálu Velkopřevorského paláce na Malé Straně. Zazní Zelenkovy Triové sonáty v podání Ensemble Marsyas a virtuózní orchestrální díla kapelníků a koncertních mistrů Drážďanské dvorní kapely v době Zelenkova působení v saské metropoli v interpretaci polského souboru Orkiestra Historyczna. Vrcholem festivalu bude Zelenkova Mše ke svátku sv. Cecílie ve společném nastudování Ensemble Inégal a drážďanského vokálního souboru Dresdner Kammerchor. Jedná se o dílo, jímž autor získal obdiv a uznání krátce po svém nástupu do královských služeb v Drážďanech, a jemuž se v úpravách a revizích věnoval jako žádné jiné ze svých kompozic.

Laureátky Broumovské klávesy vystoupí v Rudolfinu

Slavnostní koncert laureátů představí ve středu 13. října od 19.30 hodin v Sukově síni pražského Rudolfina vítězky 1. a 3. kategorie mezinárodní soutěže Broumovská klávesa. V podání Viktorie Kozánkové, Nory Lubbadové a Polky Anny Marie Urzędowské zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho nebo Sergeje Rachmaninova.

Petrof představuje projekt Colours, na DesignBloku vystavuje barevný nástroj

U příležitosti mezinárodní přehlídky DesignBlok představuje společnost Petrof veřejnosti projekt „Petrof Colours“. Od 6. do 10. října budou mít návštěvníci v Uměleckoprůmyslovém muzeu na Starém Městě možnost spatřit „ateliér“ společnosti Petrof s akustickým nástrojem v netradiční barvě. V prostorách Domu Radost pak bude možnost prohlédnout a vyzkoušet si nejdelší klavír této dílny nazvaný Mistral.

Zásadní Bernhard Lang: Současná klasická hudba s vlivy free jazzu, rocku, punku a techna v DOX+

S dalším příspěvkem do série „Zásadních“ koncertů se do Centra současného umění DOX+ v Praze vrací Ostravské centrum nové hudby. Na orchestrální programy s hudbou Mortona Feldmana a Iannise Xenakise a letošního koncertu „Zásadní změny“ navazuje dílo Bernharda Langa. Jeho orchestrální skladby s předními sólisty zazní v úterý 16. listopadu od 19 hodin. Ve třech kompozicích z posledních pěti let se zhmotní Langův svět zvukových smyček a repetic, odkazujících nejen na hudbu různých období a žánrů, ale také na ryze současné technologické postupy. Provedení náročných skladeb se ujme PKF – Prague Philharmonia společně s mezinárodním orchestrem Ostravská banda pod vedením dirigentů Johannese Kalitzkeho a Petra Kotíka. V sólových partech se představí basklarinetista Gareth Davis a klavírista Miroslav Beinhauer.

Moravská filharmonie Olomouc zve na program nejlepšího z klasiky se světovou premiérou

Moravská filharmonie Olomouc zve na koncert nazvaný „To nejlepší z klasiky“, který se koná u příležitosti 30. výročí Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci. Koncert proběhne ve čtvrtek 7. 10. od 19 hodin v koncertním sále Reduta. Sólistkou bude houslistka Hana Jasanská, Moravskou filharmonii doplněnou o žáky Evangelické akademie bude tentokrát řídit skladatel a dirigent Jan Kučera. Na koncertu zazní mimo jiné i ve světové premiéře jeho skladba Carpe diem. Návštěvníci koncertu také uslyší Koncert pro housle a orchestr e moll op. 64 od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Symfonii č. 5 c moll op. 67 „Osudová“ Ludwiga van Beethovena.

V Praze poprvé vystoupí švýcarské Homburger/Guy Duo a soubor Terra Incognita

V úterý 5. října představí Prague Music Performance v pražském kostele sv. Martina ve zdi hned dva soubory – české improvizační duo Terra Incognita a švýcarské Homburger/Guy Duo. Zazní Bach, Biber či Kurtág, ale i autorská díla Barryho Guye.

Novým asistentem šéfdirigenta Janáčkovy filharmonie je Maroš Potokár

Ve zkušebně Janáčkovy filharmonie Ostrava ve čtvrtek 30. září, v rámci zkoušky na Zahajovací koncert, probíhalo poslední kolo výběru kandidáta na pozici asistenta/ky šéfdirigenta a hostujících dirigentů JFO. O výběru rozhodlo hlasování samotných členů orchestru. Asistentem šéfdirigenta se stal Maroš Potokár, který o tuto pozici usiloval spolu s dalšími dvěma kandidáty.

Říjnovým hostem Komorní filharmonie Pardubice bude Smetanovo trio

Po úspěšném vstupu do nové sezony vyhlíží Komorní filharmonie Pardubice další koncerty, opět se známým hostem. Zatímco v září byl ozdobou zahajovacích koncertů houslista Pavel Šporcl, v říjnu to bude Smetanovo trio ve složení Jitka Čechová (klavír), Jan Talich (housle) a Jan Páleníček (violoncello). V Pardubicích se představí hned po tři za sebou jdoucí večery, počínaje pondělím 11. října. Koncerty zvané Grand Rondeau bude řídit dirigent Marek Prášil.

Kühnův smíšený sbor vyhlašuje soutěž pro autory sborových skladeb

Kühnův smíšený sbor vyhlašuje soutěž zaměřenou na vznik nových sborových skladeb. Projekt nazvaný Platform for Singing, který zaštiťuje současný norský skladatel a emeritní profesor Norské hudební akademie Lasse Thoresen, získal podporu Fondů EHP a Norska. „Skladatelskou soutěží chceme podnítit obecný zájem o sborovou tvorbu u veřejnosti i u autorů a rozšířit tak sborový repertoár o kvalitní soudobé skladby. Těšíme se na nová díla, která budou zajímavá jak pro sbor, tak pro posluchače,” říká muzikoložka a sopranistka Eva Velická, iniciátorka projektu.

Norské folklórní inspirace s Orchestrem Berg a Berit Opheim

Celovečerní dílo Lasse Thoresena inspirované norským folklórem a přírodou představí v české premiéře Orchestr BERG v DOX+ společně s norskou zpěvačkou Berit Opheim. Ta se pohybuje nejen v oblasti lidové hudby, ale věnuje se i improvizaci, jazzu nebo hudbě středověku. Kompozice s tajemným názvem Løp, lokk og linjer vznikla na míru přímo pro ni.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.