Aktuality

Olomoucké barokní slavnosti představují program devátého ročníku, nový rezidenční orchestr a řadu světových premiér

Letošní devátý ročník Olomouckých barokních slavnosti se koná od 9. července do 9. září. Během dvaceti večerů zazní barokní, klasicistní i raně romantická hudba prezentovaná v barokních kulisách Olomouce předními soubory specializujícími se na interpretaci staré hudby. Festival zároveň představí nový rezidenční soubor Volantes Orchestra, který pod uměleckým vedením Veroniky Manové přednese několik světových premiér.

MHF Český Krumlov letos zahájí Plácido Domingo. Festivalová zóna uvítá Dana Browna jako skladatele i spisovatele

Jubilejní 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se bude konat od 4. do 18. září. Program zahájí galakoncertem pod širým nebem s výhledem na českokrumlovský zámek operní pěvec Plácido Domingo. Na festivalu vystoupí také basbarytonista Adam Plachetka, houslistka Leticia Moreno nebo přední jazzový bubeník Billy Cobham. Novinkou letošního roku je Festivalová zóna. Veřejnosti se poprvé otevře 31. července českou premiérou díla Wild Symphony spisovatele a skladatele Dana Browna, který během symfonie bude předčítat ze stejnojmenné knihy. Festival tak letos nabídne včetně Festivalové zóny 16 koncertů v 5 prostředích.

Opera ND opět přivítá diváky, nabízí sérii představení, koncertů i open air akci Národní na vodě

Národní divadlo opět otevřelo i své operní scény, na kterých působí soubory Opery Národního divadla a Státní opery. Diváci tak mají možnost zhlédnout reprízy oblíbených titulů Prodaná nevěsta, Rusalka, Tosca a La traviata. Na své si přijdou i příznivci koncertů, které jsou pro připraveny hned čtyři. V sobotu 19. a 26. června pak proběhne netradiční koncert Národní na vodě, kdy si z břehů v samotném centru Prahy budou moci diváci vychutnat operní repertoár z lodi plující po Vltavě.

Jiří Bubeníček poprvé v La Scale. Soirée čtyř choreografů uvedou jeho tanec andělů

Baletní soubor divadla La Scala opět předstupuje živě před publikum. Ve středu 9. června bude po dlouhé odmlce konečně zahájena baletní sezona této věhlasné scény. Tři po sobě následující večery budou věnovány „Soirée čtyř choreografů“, pásmu komponovanému z prací významných choreografů čtyř národností. Jsou jimi Francouz Manuel Legris, Maďar András Lukács, rodák z Petrohradu Alexej Ratmansky a náš Jiří Bubeníček.

95. sezona SOČR představí Gabrielu Montero, Leilu Josefowicz, Brada Mehldaua a další

Symfonický orchestr Českého rozhlasu dnes představil program koncertní sezony 2021/22 i pestrou škálu hostujících interpretů, mezi nimiž figurují např. rezidenční umělkyně sezony, klavíristka Gabriela Montero, klarinetista Kari Kriikku, houslisté Leila Jose­fowicz a Sergej Chačatrjan nebo cellista Alban Gerhardt. Ve světových premiérách uvede orchestr skladby Ondřeje Štochla, Zbyňka Matějů či Jany Vörösové a tradičně zamíří i do mezižánrového prostoru, kupříkladu s americkým pianistou Bradem Mehldauem nebo v muzikálovém projektu s basbarytonistou Adamem Plachetkou.

Marek Kozák získal třetí místo na mezinárodní klavírní soutěži Gézy Andy

15. ročník mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy zná své vítěze. Marek Kozák získal třetí místo, vítězem je Němec Anton Gerzenberg, druhé místo porota udělila Britovi Julianu Trevelyanovi. Marek ve finále zahrál Beethovenův klavírní koncert č. 5, jako alternativu porotě nabídl Lisztův koncert č. 1 v kombinaci s Variacemi na dětskou písničku Ernsta von Dohnányiho.

SOČR završí sezonu s Adamem Plachetkou a premiérou houslového koncertu

Završení nestandardní koncertní sezony připravuje na pondělí 14. června Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jeho šéfdirigent Alexander Liebreich. Ve Dvořákově síni uvede suitu z Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky, v české premiéře Houslový koncert Toshia Hosokawy se sólistkou Veronikou Eberle a do třetice pak Zemlinského Lyrickou symfonii s pěvci Johannou Winkel a Adamem Plachetkou. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava a také stanice sdružené v Evropské vysílací unii, živý stream bude k dispozici na facebookovém profilu SOČRu.

Filharmonie Hradec Králové v letošní 44. sezoně uvede programy nové i odložené

Koncert vysílaný v hlavním čase na ČT art, natáčení pro nové album kapely Lucie, vzdělávací a osvětové minikoncerty volně dostupné na YouTube – to je výběr z aktivit, kterými Filharmonie Hradec Králové vyplnila dobu, kdy nemohla hrát pro obecenstvo ve svém sále. Na pozadí probíhala také příprava nadcházející 44. sezony. Některé neodehrané koncerty z té minulé jsou opět zařazeny, jiné budou uvedeny nově. V těchto dnech již běží prodej předplatného.

Filharmonie Brno opět zahraje živě. Na nádvoří Besedního domu provede trojí symfonické tance

Již příští týden se Filharmonie Brno po osmi měsících opět setká se svými posluchači. V reakci na rozvolnění připravila neplánovaný koncert s názvem Smíme prosit?, který odehraje celkem čtyřikrát. V ideálním případě na nádvoří Besedního domu, pokud počasí nedovolí, tak v sále. Na programu jsou trojí tance: Janáčkovy Lašské, Dvořákovy Slovanské a Brahmsovy Uherské.

FOK představuje 87. sezonu. Podpoří domácí hudebníky, vrátí se ale také zahraniční hosté

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odhalil program 87. koncertní sezony v online pořadu FOK On speciál. Ve své aktuální dramaturgii se orchestr zaměřil na domácí hudebníky a ansámbly jako gesto podpory po více než roční pauze kvůli pandemii. „Chtěli jsme významnou část programu věnovat českým umělcům a podpořit tak naši kulturu na cestě zpět k normálu. Chceme primárně vyjádřit solidaritu a ukázat, že jejich umělecké úsilí má smysl,“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka. Vrátí se ale také zahraniční hosté a vystoupí mnozí interpreti, jejichž plánovaná vystoupení byla v uplynulém roce odložena.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.