Aktuality

OSA slavil výročí s významnými českými autory

Ochranný svaz autorský se zapsal do historie naší hudby, ale i celé kultury. Prošel si občas nelehkou cestu, musel několikrát bojovat o své místo ve společnosti a obhajovat svůj význam před veřejností a úřady, což vlastně dělá až do dnešní doby. Ale i přes všechny překážky a převratné události dvacátého století setrval a již 95 let slouží tvůrcům hudebních děl, kteří si jej sami založili 9. října 1919. Oslava tohoto úctyhodného výročí se konala s hudebními autory, kteří se zapsali do dějin OSA a historie české hudby vůbec a rozšířili tak galerii významných českých skladatelů. Dozorčí rada OSA, v čele s jazzmanem a skladatelem Lubošem Andrštem, při této příležitosti ocenila nejvýznamnější současné české autory: Miloně Čepelku, Ivanu Loudovou, Ivana Mládka, Vadima Petrova, Zdeňka Pololáníka, Vladimíra Popelku, Petra Skoumala, Zdeňka Svěráka, Jiřího Tichotu a Jana Vodňanského.

Česká filharmonie se rozroste, v konkurzech bodoval manželský pár a členové Orchestrální akademie ČF

Česká filharmonie doplní své řady o čtyři nové členy. Skupinu druhých houslí posílí Petra Brabcová a Vítězslav Ochman. Jan Brabec získal nejvyšší počet bodů v konkurzu do skupiny klarinetů, do kterého se přihlásilo téměř devadesát uchazečů. Během května filharmonici ještě vyberou chybějícího violistu. Zájem o práci v České filharmonii projevil ve srovnání s minulými lety až trojnásobný počet hudebníků. Hlásí se více cizinců i žen. Konkurzem s úspěchem prošli také dva členové Orchestrální akademie České filharmonie.

Když skřítek skřítku potká, aneb PKF – Prague Philharmonia dětem

Cyklus koncertů pro děti, který PKF – Prague Philharmonia úspěšně uvádí již po několik sezon, zamíří v sobotu 3. května od 10 a od 12 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina pro aktuální 20. sezonu do finále koncertem s názvem Kterak Šíma okouzlil Lupi svým zpěvem aneb Hudba, která zpívá. Program tradičně uvede malým návštěvníkům již dobře známá a oblíbená písničková hymna celého cyklu – Muzikanti, kterou na míru dětským pořadům složil Pavel Jurkovič na text Jiřího Žáčka. Orchestr PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Tomáše Braunera a za vyprávění rošťáckých skřítků Lupi a Šímy dětem dále představí zpěvné melodie vyhlášených Bachových, Mozartových, Griegových či Haydnových děl anebo lidové písničky jako Jede, jede poštovský panáček a Já do lesa nepojedu, do nichž se budou moci děti všemožnými způsoby zapojit.

Ostrava se stane v červnu Mekkou nové opery

25. duben 2014 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Ostrava se stane v červnu Mekkou nové opery

Ostrava je jediným místem v České republice, které se může pochlubit festivalem současné opery. NODO – New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava – uvede během čtyř dnů posledního červnového týdne pět operních představení většinou ve světových premiérách. Pracují na nich skladatelé z Česka, Rakouska, USA, Kanady i Číny. Jedinečný festival předznamená bohatý doprovodný program. 2. bienále NODO navazuje na mimořádný úspěch z roku 2012, kdy se konalo poprvé.

Unikátní pocta Rafaelu Kubelíkovi v Harmonii

Květnové číslo Harmonie přináší jedinečný soubor vzpomínek a reflexí o životní filosofii a díle Rafaela Kubelíka, od jehož narození uplyne v červnu sto let.

Poslední koncert Krásy dneška divadelní a jamující

Perličku na závěr má připraven poslední koncert sezony cyklu soudobé hudby Krása dneška, který je naplánován na úterý 22. dubna v Experimentálním prostoru NoD. Podobně jako u předešlého vyprodaného koncertu, jehož ústřední linií bylo dílo Karlheinze Stockhausena, klade i nadcházející pořad důraz na originalitu a pozoruhodnost. „V záři reflektorů“ totiž stane další z velkých osobností hudby 20. století, německo-argentinský skladatel, který vynikal zejména svým zaujetím promítnout teatrální složku do hudebních vystoupení, Mauricio Kagel.

Struny podzimu budou letos překvapovat a rozšiřovat obzory

Na letošní Struny podzimu zavítají mezi 6. říjnem a 9. listopadem takové výjimečné osobnosti, jako jsou královna portugalského fada Mariza, respektovaný klavírista Ahmad Jamal, legendární komponista Steve Reich, festivalový objev Chris Thile spolu s fenomenálním klavíristou Bradem Mehldauem, fascinující osobnost, jihoafrický zpěvák a trumpetista Hugh Masekela či první dáma současného andaluského flamenka Estrella Morente.

Divadlo Kolowrat a radost z nepředpokládaného vývoje Pražského improvizačního orchestru

Hudební nepředpojatost a  otevřenost – to jsou hlavní atributy improvizačního tělesa Pražský improvizační orchestr (PIO). V sobotu 26. dubna od 20:00 v Divadle Kolowrat v Praze vystoupí uskupení se speciálními hosty, Birgit Ulher a Gregory Büttnerem z Hamburku. Inovativní kapela s výraznou hudební filozofií rozvíjí především myšlenky naprosté tvůrčí svobody a volného proudu hudebního vyjádření.

Příští sezona v brněnském Národním divadle nabídne nesmrtelnou Elinu v Radokově pojetí

Národní divadlo Brno připravuje na sezonu 2014/2015 celkem šestnáct premiér, čtyři z toho chystá Janáčkova opera a na tři premiéry se mohou těšit milovníci baletu. K Roku české hudby a k 160. výročí narození autora hudby uvede Janáčkova opera Janáčkovu Věc Makropulos. Ke spolupráci pozvalo vedení Janáčkovy opery jednoho z nejvýznamnějších českých režisérů současnosti Davida Radoka.

Pětinásobná držitelka Grammy Dawn Upshaw zavítá poprvé do Prahy

Musica Orbis, koncertní cyklus zahraničních umělců, vstupuje do svého 2. ročníku v nebývalém rozsahu a kvalitě. Během sedmi koncertů od května do července 2014 se v Rudolfinu a Obecním domě v Praze představí orchestry a soubory z předních zahraničních škol a univerzit, mezi nimiž nebude chybět kalifornská univerzita z Berkeley, elitní britská škola Eton nebo jedna z nejlepších hudebních škol USA – Bard College Conservatory z New Yorku.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.