Aktuality

Sedmero oslav Bohuslava Martinů na ČT art

8. prosinec 2015 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Sedmero oslav Bohuslava Martinů na ČT art

Neoklasicista, milovník českého a moravského folkloru, jeden ze čtyř největších českých skladatelů a noblesní kuřák Bohuslav Martinů by dnes oslavil sto pětadvacáté narozeniny. Jeho soukromý život i uměleckou tvorbu připomene divákům po čtyři večery program ČT art. Nabídne i premiéru Eposu o Gilgamešovi v podání brněnské filharmonie s proslulým sólistou Adamem Plachetkou.

Brno Contemporary Orchestra uvede angažovaný Koncert pro přírodu

Ve středu 9. 12. 2015 v 19:30 se uskuteční druhý koncert abonentní řady Brno Contemporary Orchestra s názvem Angažovanost - Koncert pro přírodu, tentokrát v netradičním prostoru Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně. Zazní skladby předních soudobých autorů, jako jsou například italský aristokrat Giacinato Scelsi, Michael Obst, který mimo jiné patřil k prominentním spolupracovníkům Karlheinze Stockhausena, Kaija Saariaho či český skladatel Arnošt Parsch.

Supraphon jde proti trendům, otevřel kamennou prodejnu

Ve čtvrtek 3. prosince otevřelo hudební vydavatelství Supraphon nový kamenný obchod se zvukovými nosiči. Mezi umělce, kteří s vydavatelstvím dlouhodobě spolupracují, patří i Dagmar Pecková nebo Štefan Margita. Oba dva se slavnostního otevření spolu s Václavem Neckářem, Helenou Štáchovou a dalšími zúčastnili.

Česká filharmonie po roce opět v kinech, tentokrát se Simonou Houda-Šaturovou

Po úspěšném startu loňských historicky prvních přímých přenosů z Rudolfina se letos Aerofilms vrací ke spolupráci s Českou filharmonií v Mimořádném adventním koncertu. Program kratších hudebních čísel českých i světových klasiků, který diváky zaručeně naladí na vánoční atmosféru, dal dohromady hlavní hostující dirigent ČF a renomovaný umělec Manfred Honeck z Rakouska. Přenos vysílaný z Dvořákovy síně Rudolfina se rozezní 14 kiny po České republice, včetně pražského Světozoru, v sobotu 19. prosince ve 14:45.

Barokní zemětřesení a fascinace mocí přírody opanuje Vánoční koncert Collegia 1704

Švédská mezzosopranistka Ann Hallenberg, titulní tvář prosincové HARMONIE, bude hlavním hostem Vánočního koncertu Collegia 1704, na němž zazní dvě díla napsaná jako reakce na nejničivější evropská zemětřesení 18. století - oratorium Die Donnerode G. Ph. Telemanna a mariánská kantáta Donna, che in ciel G. F. Händela.

Advent po BERGovsku. Večer tří premiér zakončí Život bez Vánoc

Třemi premiérovými skladbami uvedenými v Českém muzeu hudby zakončí Orchestr BERG v pondělí 7. prosince letošní 15. narozeninovou sezonu. Novinka Jany Vöröšové s výtvarnými animacemi, ikonická skladba francouzského spektralismu a závěr s hudební meditací nad stavem společnosti a světa z cyklu Život bez Vánoc - BERG oslaví advent po svém.

Dvořákova Praha nabízí k Vánocům původní zvuk Dvořáka s Jos van Immerseelem

Dvořákova Praha zahájila tradiční vánoční předprodej na vybraný festivalový koncert, dvořákovské matiné s uznávaným belgickým orchestrem Anima Eterna Brugge s dirigentem Jos Van Immerseelem. Ikonická symfonie z „Nového světa“ zazní v rámci festivalu poprvé v provedení na dobové nástroje, tedy tak, jak zněla v době svého vzniku. Neméně objevné bude i

Cembalový ninja Mahan Esfahani poprvé zahraje v Praze

Český spolek pro komorní hudbu pořádá zítra v Sukově síni první recitál cembalisty Mahana Esfahaniho, kterého profesorka Zuzana Růžičková považuje za svého posledního žáka. Mahan Esfahani, britským deníkem The Times označený za cembalového ninju, vedle tří pozdně renesančních a dvou barokních skladeb i Bulharské tance Bély Bartóka, Akvarely pro cembalo Viktora Kalabise a Sonáta pro cembalo Bohuslava Martinů.

Svatá Dorota i Mikeš z hor. Pražský filharmonický sbor oslaví narozeniny Martinů

Koncertem 8. prosince v pražském Rudolfinu zahájí Pražský filharmonický sbor s Lukášem Vasilkem svůj sborový cyklus. V den 125. výročí narození Bohuslava Martinů zazní Legenda o svaté Dorotě, Hora tří světel, Romance z pampelišek a Mikeš z hor.

Bernsteinova provokativní Mše s Vojtěchem Dykem a Czech Ensemble Baroque

Na počest 45. výročí prvního uvedení Bernsteinovy Mše v roce 1971 vzniká unikátní představení, které bude mít premiéru na jaře příštího roku. Sborové party obstarají členové Czech Ensemble Baroque a chlapeckého sboru Pueri Gaudentes. Představitelem hlavní postavy kněze – Celebranta, ale také producentem Mše je Vojtěch Dyk.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.