Aktuality

Kocianova houslová a Heranova violoncellová soutěž pro mladé přijímají přihlášky

Do konce února 2019 je možné se přihlásit na dvojici soutěží pro mladé houslisty a violoncellisty. 61. ročník Kocianovy houslové soutěže a 25. ročník Heranovy violoncellové soutěže se uskuteční v dubnu a květnu příštího roku v Ústí nad Orlicí. Do obou soutěží se mohou přihlásit hráči narozeni v roce 2003 a později.

Liberecké divadlo připravuje jako první dvojici Rachmaninovových oper

Dvě jednoaktové opery Sergeje Rachmaninova, jež ve světové premiéře před více než sto deseti lety zazněly společně v jeden večer, nyní stejným způsobem uvede liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Francesca da Rimini podle Dantovy Božské komedie a Lakomý rytíř vycházející z Puškinova stejnojmenného dramatu budou poprvé v novodobých dějinách českého divadla uvedeny v jeden večer – tak, jako v moskevském Velkém divadle dne 24. ledna 1906. Druhá jmenovaná opera bude navíc provedena v české premiéře. Premiéry dvojice děl proběhnou v pátek 14. a v neděli 16. prosince 2018. Nastudování je společným dílem dirigenta a šéfa opery Martina Doubravského a režisérky Lindy Keprtové.

Figury a gesta z hudby na papír: Česká filharmonie v kresbách studentů AVU

V přízemním respiriu Dvořákovy síně Rudolfina včera proběhla vernisáž výstavy kreseb a maleb studentů Akademie výtvarných umění. Zájemci z různých ateliérů tvořili svá díla na neveřejných koncertních zkouškách pod vedením dirigentů Jiřího Bělohlávka, Semjona Byčkova a Manfreda Honecka.

Šéfredaktor ČRo Vltava Fischer končí ve vedení stanice

Šéf Českého rozhlasu René Zavoral na návrh ředitele programu neprodloužil smlouvu šéfredaktorovi stanice Vltava Petru Fischerovi. Nesplnil zadané úkoly a stanice dál stagnuje, uvedl ve středu mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Fischer se brání, že pro reformu vysílání Vltavy neměl dost času ani slíbenou podporu. Jméno Fischerova nástupce, který se ujme vedení stanice od 1. ledna, má být oznámeno na zasedání Rady Českého rozhlasu 19. prosince.

Výroční cenu Bohuslava Martinů obdržel prof. Jaroslav Mihule

Na koncertě hudebního festivalu Dny Bohuslava Martinů byla 10. prosince udělena Výroční cena Bohuslava Martinů přednímu českému muzikologovi prof. Jaroslavu Mihulemu za celoživotní zásluhy při vědeckém zhodnocení, šíření a uplatnění skladatelova díla. Jaroslav Mihule, který také působil jako pedagog a diplomat, je známý především jako autor publikací o Bohuslavu Martinů.

Neslyšící herci z JAMU propojí osudy Janáčka a Thákura

Dva kulturní velikáni a jejich životní osudy se střetnou v nové inscenaci Srdce v prachu, oči planoucí, jejíž česká premiéra se uskuteční ve čtvrtek 13. prosince od 19 hodin ve studiu Marta. Tato scéna Divadelní fakulty JAMU uvede absolventskou autorskou inscenaci Ateliéru výchovné dramatiky pro Neslyšící v režii odborné asistentky Adély Kratochvílové. Mozaiku ze života a díla hudebního skladatele Leoše Janáčka a indického básníka bengálského původu Rabíndranátha Thákura nastudovalo celkem devět herců – čtyři absolventky Ateliéru výchovné dramatiky pro Neslyšící, tři studenti z dalších oborů a dva hosté. Tři z herců jsou zcela neslyšící nebo nedoslýchaví. Mimochodem právě role Janáčka je obsazena neslyšícím hercem.

Skladatelská soutěž České filharmonie zná vítěze, první cenu získala Jana Vöröšová

U příležitosti 100. výročí od založení samostatného Československa vypsala Česká filharmonie druhý ročník soutěže pro české a slovenské skladatele a skladatelky, kteří k datu výročí nepřesáhli věkovou hranici čtyřiceti let. Vítězné skladby Jany Vöröšové, Matouše Hejla a Adriána Demoče uvede Česká filharmonie ve světové premiéře.

Daniele Gatti nastupuje do čela římské opery

10. prosinec 2018 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Daniele Gatti nastupuje do čela římské opery

Italský dirigent Daniele Gatti, který kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování před několika měsíci skončil u amsterdamského orchestru Concertgebouw, byl nyní jmenován hudebním ředitelem římské opery Teatro dellOpera di Roma. Na místo nastupuje s okamžitou platností na popud tamního superintendanta Carla Fuortese a se souhlasem římské starostky Virginie Raggi. Již tento týden stačil zahájit letošní sezónu i své tříleté působení uvedením Verdiho Rigoletta.

Esa-Pekka Salonen bude novým ředitelem Sanfranciských symfoniků

Novým hudebním ředitelem orchestru San Francisco Symphony se v září 2020 stane Esa-Pekka Salonen. Vystřídá tak dosavadního ředitele Michaela Tilsona Thomase, který orchestr vede již pětadvacet let. Nastupující Salonen povede těleso již ve dnech 18. - 20. ledna 2019 s programem hudby islandské skladatelky Anny Thorvaldsdottir, Richarda Strausse a Jeana Sibelia. V nacházející sezóně mimo jiné doprovodí SFS na turné po Asii.

Dennis R. Davies a Peter Eötvös společně oslaví narozeniny na příštím Moravském podzimu

Od pondělka jsou v prodeji vstupenky na šestici vybraných koncertů Moravského podzimu 2019. „Jubilejní ročník festivalu se koná sice až příští rok v říjnu, ale tímto jsme zareagovali na množící se přání posluchačů, kteří se nás už od léta ptali, kdy začneme prodávat vstupenky,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. Podle předpokladu je zatím největší zájem o závěrečný koncert, tedy symbolickou oslavu 75. narozenin šéfdirigenta Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese a maďarského dirigenta a skladatele Petera Eötvöse. Při společném vystoupení s Filharmonií Brno bude Eötvös dirigovat díla, která jej ovlivnila, a Davies skladby Eötvösovy.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.