čtvrtek, 10. říjen 2013

Stonavská Barborka

Napsal(a) 

Interpretační soutěž v komorním a ansámblovém zpěvu Stonavská Barborka se zaměřením na klasickou hudbu a lidovou píseň zatím nepoznala horké výsluní popularity, což však nebrání tomu, aby se letos nekonal její už 7. ročník. Stonava - nevelká obec v Těšínském Slezsku - se v roce 2007 na podnět hudebních osobností spojených s touto severovýchodní výspou republiky nebojácně ujala přípravy typu soutěže, který u nás dosud nebyl realizován. Iniciátory byli emeritní sólista Komische Oper v Berlíně Klemens Slowioczek a emeritní profesor skladby na Janáčkově konzervatoři v Ostravě Leon Juřica, kteří našli podporu u starosty obce Stonava Ondřeje Febera. Nejen však u nás se podobná soutěžní iniciativa ve vztahu k cílové skupině studentů a žáků uměleckých škol nepořádá, ale podle dostupných informací je stonavské zápolení ojedinělým v celé Evropě.

Originalita soutěže pobízí zvědavost mezi studenty zpěvu i mladými profesionály, učiteli hudby, sbormistry či režiséry. Během uplynulých šesti let rádi přijali místo v porotě například sopranistka Národního divadla moravskoslezského Eva Dřízgová-Jirušová, operní režisér Josef Novák, sopranistka operního souboru Národního divadla Kateřina Kněžíková nebo finský pedagog a barytonista Turkka Manninen. V letošním v porotě zasedne paní Gabriela Beňačková.

7. ročník, na který se mohou přihlásit pěvecká dueta až okteta, se bude konat ve středu 4. a ve čtvrtek 5. prosince 2013; v pátek 6. prosince jej zakončí Koncert vítězů a v neděli 8. prosince Slavnostní koncert, jehož přenos pořizuje TV Noe v Ostravě. Soutěž, jež je přístupná veřejnosti, má 4 vokální kategorie, a to pro základní umělecké školy, pro střední a vyšší umělecké školy a pro vysoké umělecké školy nebo fakulty a letos poprvé je zařazena i kategorie amatérská. Rovněž sólisté mají možnost se soutěže zúčastnit, vytvoří-li vokálně-instrumentální ansámbl. Součástí Stonavské Barborky je také 2. ročník autorské soutěže pro hudební skladatele.

Odměnou pro všechny zúčastněné bude ve čtvrtek 5. 12. večerní Koncertní mikulášská nadílka s vystoupením basbarytonisty Klemense Slowioczka a japonského pianisty Hironariho Wady se skladbami J. Brahmse, L. van Beethovena, F. Chopina, F. Liszta a F. Schuberta. Všechno napětí ze soutěžících vyplaví týž večer vystoupení swingového orchestru Dolbend. Nejlepším ansámblům v každé kategorii uděluje ceny pořadatel, ostravské studio Českého rozhlasu a Fakulta umění Ostravské univerzity. Jeden z vítězů vystoupí na koncertě Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Na minulé ročníky přijeli žáci a studenti českých škol z mnoha míst republiky od Ostravy po Plzeň, ale též studenti ze zahraničí: Litva, Polsko, Rakousko, Slovensko; rovněž porota vždy byla mezinárodní. Zájem o účast se od 9 ansámblů v 1. ročníku vyšplhal na 54 ansámblů v roce 2011. Pokud jde o hlavního pořadatele soutěže, jímž je obec Stonava, sluší se sdělit i to, že jeho laskavostí je pro účastníky soutěže jídlo a ubytování zdarma. Veškeré podrobnosti o soutěži jsou na internetových stránkách: www.stonavskabarborka.cz

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.