středa, 27. leden 2016

SOČR prozkoumá Nové horizonty s Danem Bártou a s českými premiérami

Napsal(a) 

Dan Bárta, foto ČT Dan Bártafoto: ČT

Nové horizonty, tak zní název abonentního cyklu SOČRu, jehož první koncert v novém roce nabídne tři premiéry českých skladeb a obohacení koncertního pódia o Epoque Quartet, Dana Bártu a dirigenta i autora Jana Kučeru.

Kromě hudby Johna Adamse, Edwarda Elgara a Pata Methenyho uvede SOČR 1. února premiéry českých skladatelů. Petr Wajsar ke své skladbě Cigánská ouvertura uvedl: "Při turné s Janou Kirschner po východním Slovensku jsem zůstal na jeden půlden v Košicích a za tuto krátkou dobu jsem zde zažil množství příhod, které mě velmi zasáhly. Byla to nejen neopakovatelná atmosféra města, ale také cyklistický výlet na sídliště Luník IX a poznávání města s průvodcem Honzou Smrečkem, místním rodákem a v současné době nezaměstnaným člověkem bez stálého bydliště. Tyto silné impulzy pro mě byly důvodem k zájmu o sociální otázky nejen východního Slovenska; v neposlední řadě byly důvodem k napsání této skladby. Jako nejtypičtější nástroj zde v instrumentaci vzhledem k tématu převažují smyčcové nástroje, ale ke slovu se dostane i zbývající část symfonického orchestru. Skladba je věnována mému báječnému košickému průvodci Janu Smrečkovi."

Dirigent koncertu Jan Kučera pro SOČR upravil svou scénickou hudbu Zrození. "Skladba Zrození je jednou částí scénické hudby pro soubor Spitfire Company a jeho představení 13. měsíc. Neodlučitelnou složkou tohoto expresivního tanečního divadla bylo živě hrající smyčcové kvarteto Epoque Quartet, pro které kontinuálně píšu a aranžuji od jeho založení. Zrození plyne v minimalistickém pulsujícím rytmu, nad nímž se tu a tam objeví jednoduchá a táhlá melodická linka. Originální partituru jsem pro dnešní večer doplnil o symfonickou složku tak, aby kvarteto nekryla a pouze mu zpovzdálí přitakala. Epoque Quartet zařazuje tuto moji miniaturu téměř na každý svůj koncert, v symfonické podobě dnes ovšem zazní poprvé." Premiérovou trojici doplňuje Šroubovice  Martina Kumžáka, "...nekonečná spirálovitá křivka zážitků a vjemů, která se zařezává do mé duše jako samořezný šroub do dřeva... Míza, která při tomto aktu ze dřeva prýští, je galerie pocitů, nezřídka v podobě hudby..." Tři skladby z dílny Illustratosphere v premiérovém aranžmá pro smyčcové kvarteto, orchestr a zpěv (autor Filip Jelínek) provede Dan Bárta se SOČRem a Epoque Quartetem.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.