čtvrtek, 20. srpen 2015

Orchestr, který nechybí na akcích norské královské rodiny, završí Musicu Orbis

Napsal(a) 

Lina Johnson Lina Johnson
Poprvé přijíždí do České republiky Ústřední hudba norských vojenských sil, hudební soubor, který zdobí akce norské královské rodiny a který v roce 2018 oslaví 200 let své existence.  Pražským koncertem 27. srpna ve Smetanově síni završí koncertní cyklus Musica Orbis 2015 a zároveň předznamená i zajímavou událost příštího roku, konferenci Světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů (WASBE), která se bude konat v Praze. Na programu koncertu budou především díla severských autorů, ale také Dvořáka a Hindemitha.

Ústřední hudba norské armády sídlí v hlavním městě Oslu a je největší a nejstarší vojenskou kapelou v Norsku. Orchestr provozuje širokou škálu hudebních stylů od klasické hudby až po moderní jazz a pop a pochopitelně také zajišťuje hudební složku vojenských přehlídek a obřadů pro norskou královskou rodinu. Kapela pravidelně pořádá koncertní turné po Norsku i zahraničí. Udržuje úzké vztahy s Norskou národní operou (Den Norske Opera), Norskou hudební akademií (Norges musikkhøgskole). Nahrávky orchestru získávají pochvalné kritiky a v posledních dvou letech byly nominovány na cenu Grammy. V Praze představí program, který české publikum seznámí s díly norských skladatelů a s norskou kulturou.

V líbezné Griegově Solvejžině ukolébavce se představí mladá norská operní zpěvačka Lina Johnson, která má svém kontě vítězství v mnoha soutěžích – mezi jinými byla oceněna Hudební cenou Léonie Sonning v roce 2008 a v roce 2005 stipendiem Dream Scholarship udělovaným Norskými fondy národních hudebních škol. Sopranistka Lina Johnson se velmi rychle stala fenoménem na skandinávské operní scéně, hudební kritika oceňuje její hlas a hudební vyzrálost.

Norsko má silnou tradici lidové hudby, která zůstává stále velmi populární a tak na  posluchače koncertu čeká program ovlivněný norským folklorem. „ Na koncertě zazní například skladba Hjalar-ljod Eivinda Grovena, která je vystavěna na tradičním halekání, které používali norští pastýři. I když byla skladba napsána již dávno, zní pořád velmi svěže. Skoro jako John Williams inspirovaný norskou lidovou hudbou. Griegovy písně, které jsme vybrali, nemají sice základ v žádné konkrétní lidové písni, ale norská melodika je patrná v celé skladbě. Nesmíme opomenout ani Valdreský pochod. Pro Ústřední hudbu ji napsal její tehdejší dirigent, Johannes Hanssen. Hudba je tematicky založená na signálu valdreského batalionu a dnes patří k nejznámějším pochodům na celém světě,“ říká dirigent Andreas Hanson.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.