pondělí, 31. leden 2022

Michel Dalberto, Emmanuel Villaume a PKF — Prague Philharmonia uvedou inaugurační koncert u příležitosti francouzského předsednictví v Radě Evropské unie

Napsal(a) 

Michel Dalberto, foto Caroline Doutre Michel Dalbertofoto: Caroline Doutre

Francouzský ve všech ohledech bude pátý abonentní koncert orchestru PKF — Prague Philharmonia, který se uskuteční 2. února v Praze. Pod taktovkou Emmanuela Villauma zazní ve Smetanově síni Obecního domu díla Georgese Bizeta, Bohuslava Martinů, Clauda Debussyho, a především Maurice Ravela, který v Praze vystoupil pouze jednou, a to před 90 lety. Koncert je zároveň inauguračním koncertem u příležitosti francouzského předsednictví v Radě Evropské unie; koná se tak v úzké spolupráci s Velvyslanectvím Francie v České republice a Francouzským institutem.

 „Světy francouzské a české hudby se od nepaměti vzájemně inspirovaly a dotvářely. Obě země daly světu řadu geniálních hudebníků. Jsem velmi ráda, že náš orchestr na tuto tradici navazuje a dlouhodobě rozvíjí svůj vztah k francouzskému repertoáru, v posledních letech především skrze osobnost svého šéfdirigenta,“ uvedla ředitelka orchestru Kateřina Kalistová. V Česku bychom skutečně jen těžko hledali orchestr, který má k Francii blíže – nakonec hudebním ředitelem a šéfdirigentem PKF — Prague Philharmonia je francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Vzájemné vlivy francouzské a české hudby bude na koncertě reprezentovat i hudba Bohuslava Martinů, skladatele, který ve Francii prožil podstatnou část života. Zazní jeho Toccata e due canzoni, sólistou bude Stanislav Gallin. Skladbu orchestr přitom teprve nedávno vydal na CD.

Maurice Ravel vystoupil v Praze pouze jednou. V roce 1932 zde dirigoval Koncert pro klavír a orchestr G dur. Právě toto dílo zahraje s PKF — Prague Philharmonia francouzský klavírista Michel Dalberto. „Věřím, že díky PKF – Prague Philharmonia, jejíž excelentní kvalitu uznávají všichni milovníci hudby, a také díky Michelu Dalbertovi, „nejravelovštějšímu“ sólistovi mezi francouzskými klavíristy, bude naše pocta krásným připomenutím tohoto legendárního koncertu,“ dodává Alexis Dutertre, velvyslanec Francie v České republice.

Sólista večera, Michel Dalberto, má k hudbě Maurice Ravela opravdu blízko: jeho profesorem klavíru byl Vlado Perlemuter, který s Ravelem velmi úzce spolupracoval. A na co by se Ravela zeptal Dalberto? Vedle otázek o hudbě by ho prý především zajímala jedna nehudební záležitost. „Rád bych s ním zapředl debatu o jeho stylu oblékání. Ravel byl totiž vždy velmi, velmi upravený a elegantní. Proč kombinoval zrovna tuto kravatu s touto vestou? To by mne opravdu velice zajímalo!“ dodává klavírista, který v únoru absolvuje svůj pražský debut.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.