Čhavorenge vystoupí na přeshraniční konferenci britských orchestrů v Belfastu

Hudebníci České filharmonie a členové dětského pěveckého sboru Čhavorenge pod vedením Idy Kelarové vystoupí v rámci zahájení výroční konference Asociace britských orchestrů v Belfastu. Na programu budou také workshopy, které propojí děti z Čhavorenge s místními dětmi katolického a protestantského vyznání i různého etnického původu. Pořadatelé konference chtějí dát prostor pro prezentaci myšlenky, kterou Česká filharmonie uskutečňuje s romskou mládeží už šestým rokem, že hudba je mostem mezi lidmi a cestou porozumění.

„Téma výroční konference Asociace britských orchestrů v Belfastu je Cross border (přeshraniční – pozn. red.), dobře načasované téma v době, kdy očekáváme výsledky vyjednávání o brexitu a jejich dopad na naši hranici se Severním Irskem. Osobně jsem silným zastáncem spolupráce a udržování otevřených dveří, takže jsem jako jedno z témat konference zvolil roli hudby při překonávání překážek. Proto také Čhavorenge, sbor dětí vystavených chudobě, sociálnímu vyloučení a předsudkům, vystoupí při zahájení konference a bude mít workshopy s dětmi z Belfastu,“ říká výkonný ředitel pořádajícího Ulsterského orchestru Richard Wigley.

Podobně smýšlí i významný britský hudební publicista James Naughtie, který se v červenci 2018 zúčastnil letní školy Romano drom v Rumunsku a své dojmy popsal v říjnovém čísle časopisu BBC Music Magazine: „Angažmá České filharmonie je dobrým příkladem toho, co je možné dělat. Mnoho orchestrů udělalo krok správným směrem – třeba Simon Rattle s Berlínskými filharmoniky –, ale tento má mimořádný charakter i význam. V dobách, kdy ve východní Evropě bují nacionalismus, je každá jinakost ohrožena. Pro romskou komunitu není nic nového, když není respektována a musí čelit třeba i otevřené diskriminaci. V takové atmosféře je tento projekt České filharmonie odvážný a výmluvný.“

Čhavorenge, foto Česká filharmonie

Význam cesty do Belfastu pro členy dětského sboru Čhavorenge objasňuje jeho sbormistryně Ida Kelarová: „Snažíme se našim dětem ukazovat svět a mám velkou radost, že po letním Romano dromu 2018, který jsme strávili v Rumunsku a Bulharsku, přišlo pozvání od Asociace britských orchestrů. Naše děti potřebují cestovat. Ne proto, aby viděly pozlátko, ale aby pochopily, že zlepší svůj život jedině tehdy, když se dokážou vymanit ze svého prostředí. A taky tehdy, když se budou dobře učit, budou studovat, vzdělávat se. Čhavorenge znamená v překladu z romštiny „Dětem“. Děláme to vše pro ně. Chci, aby děti poznaly, jak bohatá je jejich kultura, ale taky aby poznávaly jiné kultury. Přeju si také, aby i ostatní lidé pochopili, že romská kultura není zapomenutá a že je krásná a silná.“

Po vystoupení v Belfastu na Čhavorenge čeká další program, jak vysvětluje vedoucí vzdělávacího týmu České filharmonie Petr Kadlec: Mimořádnou událostí bude koncert nazvaný Šun Devloro. Téměř 300 účinkujících z České a Slovenské republiky, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakouska hudebně oslaví Mezinárodní den Romů, který připadá na 8. duben. Od jeho vyhlášení v roce 1990 jej kromě samotných Romů v mnoha zemích světa připomněli i papež Jan Pavel II. či dalajláma. Nyní se k nim připojuje Česká filharmonie ve spolupráci se zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou, dětským pěveckým sborem Čhavorenge, dále pěveckými sbory z Varnsdorfu, Rumburku, Vsetína, Prahy, Chrudimska a Vysokomýtska.“

Sdílet článek: