středa, 19. duben 2017

Český úspěch na BBC Music Magazine Awards: mezi vítězi je Smetanovo trio i Mahan Esfahani

Napsal(a) 

Smetanovo Trio Smetanovo Trio

V rámci slavnostního udílení prestižních hudebních cen britského časopisu BBC Music Magazine, které se dnes večer konalo v londýnském Kings Place, zaznamenali velké úspěchy také interpreti spojení s naší hudební tradicí. Cenu v komorní kategorii si odneslo Smetanovo trio ve složení Jitka Čechová, Jiří Vodička a Jan Páleníček za nahrávku klavírních trií Bohuslava Martinů, kterou loni vydalo nakladatelství Supraphon. V Praze žijící cembalista americko-íránského původu Mahan Esfahani zvítězil v kategorii instrumentalistů za loňskou nahrávku Goldbergovských variací Johanna Sebastiana Bacha. 

Smetanovo trio bylo nominováno spolu s Danish String Quartet (za nahrávku soudobé hudby: Thomas Adès, Per Nørgård, Hans Abrahamsen) a Escher String Quartet (za Mendelssohnovy kvartety). Trio již tuto cenu v minulosti získalo a to v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. 

„Zvukové barvy se tu proměňují a prostupují v těch nejpodivuhodnějších kombinacích – mnohdy se ani nechce věřit, že něco takového mohou dokázat pouhé tři nástroje. Všichni tři interpreti jsou vynikající sóloví hráči a o jejich výborné nástrojové technice se můžeme během poslechu přesvědčit nesčetněkrát. Přesto se žádný z nich nesnaží strhnout na sebe pozornost. Jejich komorní cítění je úžasné a jejich souhra fascinující," psali jsme v loňském vydání květnové Harmonie, kdy od nás nahrávka získala ocenění Tip Harmonie. „Postačí poslechnout si jen prvních pár taktů, abychom se zcela octli v zajetí Martinů hudby. Její hravost a poetičnost je v podání členů Smetanova tria prodchnuta mladistvou svěžestí a lehkostí a z jejich hry vyzařuje obrovská dávka optimismu a radosti ze života."

Mahan Esfahani, foto Bernhard Musil/DG Mahan Esfahanifoto: Bernhard Musil/DG

Esfahani, který předloni získal stejné ocenění v kategorii Objev roku, je známý svým nekonvenčním přístupem k cembalu. Rád propojuje historickou tradici svého nástroje s tvorbou 20. a 21. století; často uvádí repertoár českých skladatelů jako Viktor Kalabis či Bohuslav Martinů a aktivně spolupracuje také s nejmladší generací českých umělců. Žák legendární cembalistky Zuzany Růžičkové je rezidentem pražských Vinohrad – ty se objevují i na jeho videích ke kritiky opěvovanému CD Goldbergovských variací, které vyšlo loni na labelu Deutsche Grammophon.

Nejbližší šanci slyšet dnes dvaatřicetiletého virtuosa bude mít české publikum na začátku příštího roku v rámci abonentních koncertů Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Mezitím se Mahan Esfahani objeví mimo jiné na pódiu s Královskou liverpoolskou filharmonií, v Sydney Opera House nebo v rámci sólového recitálu v londýnské Wigmore Hall. Jeho český debut se odehrál předloni na festivalu Bohuslav Martinů Days.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.