pátek, 10. září 2021

Bývalá jízdárna v centru Prahy ožije tradiční japonskou flétnou šakuhači i starými tradicemi

Napsal(a) 

John Kaizan Neptune, foto archiv umělce John Kaizan Neptunefoto: archiv umělce

Orchestr BERG ve spolupráci s International Shakuhachi Festival Prague nabízí večer inspirovaný japonskými fenomény – flétnou šakuhači, duchařskými příběhy Kwaidan či velrybami... To vše v syrovém prostoru bývalé jízdárny paláce Sylva-Taroucca, později známého jako Savarin, který po éře kulečníkové herny čeká na rekonstrukci. Doprovodná akce před koncertem představí historii místa a okolí.

V těsné blízkosti Václavského náměstí – dostupná skrze pasáž v Jindřišské – už několik let čeká na rekonstrukci bývalá barokní jízdárna. Právě zde se uskuteční koncert Orchestru BERG nazvaný Chiméra. „Jde o název jedné ze skladeb japonské skladatelky Misato Mochizuki, kterou uvedeme v české premiéře. Na programu je ale také inscenovaná kompozice skladatele Martina Klusáka, který se nechal inspirovat souborem tradičních japonských strašidelných příběhů Kwaidan,“ vysvětluje dirigent Peter Vrábel.

Japonské tradice a kulturní fenomény jsou základem celého večera, v jedné z hlavních rolí je flétna šakuhači. Právě tento původně meditační nástroj japonských mnichů čím dál častěji oslovuje současné skladatele. Ve světové premiéře tak zazní komorní skladba teprve čtyřiadvacetileté Anny Vtípilové i hudba jejího o deset let staršího skladatelského kolegy Martina Klusáka. V inscenované kompozici, kterou vytvořil ve spolupráci s režisérkou Viktorií Vášovou, má hlavní roli americký hráč na flétnu šakuhači John Kaizan Neptune. Sekundovat mu budou performer Roman Zotov i skupina převážně českých šakuhačistů, atmosféru dotvoří světelný design Jana Komárka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.