Aktuality

Violoncellista Alban Gerhardt zastoupí na Pražském jaru Alisu Weilerstein, jazzová zpěvačka Alma Naidu vystoupí místo Kandace Springs

Pražské jaro oznámilo dvě změny v programu nadcházejícího ročníku. Americká violoncellistka Alisa Weilerstein nebude moci vystoupit na letošním festivalu Pražské jaro. Na koncertu 30. května ve Dvořákově síni Rudolfina ji zastoupí německý violoncellista Alban Gerhardt. Program zůstává zachován, zazní všech šest suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha.

Made in Poland: Orchestr BERG v pondělí zahájí sezonu zaměřenou na Polsko

Společně s polským souborem Kwartludium představí Orchestr BERG v pondělí 7. března v Anežském klášteře čtyři výrazné osobnosti současné polské hudby, jejichž hudba pravidelně zní na významných událostech po celém světě. Navíc zazní dílo ukrajinské skladatelky Anny Arkushyny jako vyjádření podpory a solidarity s bezohledně napadenou a krvácející Ukrajinou. Všechny kompozice budou uvedeny v české premiéře.

Výzva Kalabis100 oslaví výročí narození Viktora Kalabise. Podpoří koncerty i vědecké projekty

Skladatel Viktor Kalabis by 27. února oslavil 99. narozeniny. Oslavu stého výročí jeho narození, které český hudební život čeká příští rok, chystá výzva Kalabis100. Pomocí příspěvků Nadačního fondu chce podpořit zájem o Kalabisovu osobnost a dílo mezi interprety i muzikology. Projekty je možné přihlásit do konce května.

Metropolitní opera ohlásila program příští sezóny přímých přenosů The Met Live in HD 2022–2023. V kinech po celém světě uvede deset titulů

Přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku do kin budou pokračovat i v sezóně 2022–2023. Sezónu Live in HD zahájí Sondra Radvanovsky v titulní roli opery Médea. Diváci se mohou těšit na světovou premiéru opery Hodiny, v Metropolitní opeře budou premiérově uvedena díla Šampion a Médea a další čtyři inscenace v nové režii. V přenosech se představí Sondra Radvanovsky, Renée Fleming, Anna Netrebko, Joyce DiDonato, Sonja Jončeva, Piotr Beczała, Ryan Speedo Green, Anita Rachvelishvili, Rosa Feola, Christine Goerke, Nadine Sierra, Russell Thomas a další. Čeští diváci jistě ocení Adama Plachetku v úloze Leporella v inscenaci Don Giovanni. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je distribuční společnost Aerofilms.

Karel Košárek v rámci cyklu Hybatelé rezonance prolne světy klasiky a jazzu

Na ikonické skladby George Gershwina ale i díla Earla Wilda, Friedricha Guldy nebo Nikolaje Kapustina v podání klavíristy Karla Košárka zve 21. března v Anežském klášteře koncertní cyklus Hybatelé rezonance. Karel Košárek je dalším z interpretů, který se představí v mimořádném sólovém recitálu v programu dle vlastního výběru. V průběhu večera se budou prolínat zdánlivě odlišné světy klasické a jazzové hudby a posluchači společně s Karlem Košárkem budou společně zjišťovat, zda se mohou tyto žánry navzájem inspirovat a ovlivňovat a zda barokní hudební formy jako toccata nebo fuga mohou souznít s jazzovými harmoniemi, rytmickým cítěním a feelingem. Koncert začíná v 19.30 hod.

Třetí sezona programu Musica non grata nese poselství práva svobodně žít a tvořit

Projekt Musica non grata vstupuje do své třetí sezony. V kontextu aktuálních událostí, ve kterých je vnímatelná jasná paralela s tragickými dějinami 20. století, které cyklus Musica non grata mapuje, vnímá Národní divadlo o to intenzivněji jeho poselství: poselství práva na svobodný život v demokraticky smýšlejícím světě a práva na svobodné, pluralitní tvůrčí prostředí.

Česká filharmonie vyráží na první velké evropské turné od vypuknutí pandemie. Vystoupí s ní Thomas Quasthoff, Yuja Wang a sestry Labèque

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem absolvuje od 3. do 16. března první velké turné od uzavření koncertních sálů na jaře 2020. V plánu je celkem deset koncertů: tři ve vídeňském Musikvereinu, jeden v berlínské Filharmonii, tři v hamburské Labské filharmonii, jeden v Essenu a dva v londýnském Barbicanu. V posledně jmenovaném sále Česká filharmonie vystoupí jako vůbec první velký zahraniční symfonický orchestr od počátku pandemie. Během turné Česká filharmonie provede Smetanovu Mou vlast, Dvořákovu Osmou symfonii, Janáčkovu Glagolskou mši, Kabeláčovo Mysterium času, Ullmannovu Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka s recitátorem Thomasem Quasthoffem, Rachmaninovův První klavírní koncert s Yujou Wang a Koncert pro dva klavíry Bohuslava Martinů se sestrami Labèque. Vídeňské koncerty jsou věnovány obětem války na Ukrajině, před koncerty celého turné by měly zaznít hymna hostitelské země a hymna ukrajinská.

Sympatie a soucit. SOČR odehraje benefiční koncert na pomoc Ukrajině

Benefiční koncert Českého rozhlasu a jeho Symfonického orchestru se uskuteční v pondělí 14. března v Rudolfinu. Pod taktovkou svého designovaného šéfdirigenta Petra Popelky uvedou hudebníci Dvořákovu Novosvětskou i díla ukrajinských autorů. Celý výtěžek ze vstupného bude věnován do sbírky Člověka v tísni na pomoc Ukrajině. Všichni interpreti vystupují bez nároku na honorář. Koncert bude k vidění v přímém videopřenosu na facebooku Českého rozhlasu a živě ho odvysílají také stanice Dvojka a Vltava, záznam pak nabídne ČRo D-dur v sobotu 19. 3. 2022 od 20.00.

Národní divadlo Brno uvede Pikovou dámu, vyjádří podporu Ukrajině

Opera Národního divadla Brno dnes 28. února v 19:00 uvede v Mahenově divadle derniéru Pikové dámy v režii Martina Glasera se Soňou Červenou v roli jedné z Pikových dam. V hlavní roli Heřmana měl vystoupit ukrajinský tenorista Eduard Martynyuk, který zůstává na Ukrajině, aby podpořil svou vlast v nelehké situaci. „Dnes jsem měl zpívat Pikovou dámu v nádherném divadle v českém Brně. Tento tým mi opravdu chybí. A věřím, že se určitě potkáme! Přeji vám dobrý dnešní výkon. A nezapomeňte mi políbit skvělou Soňu Červenu na tvář!“ uvedl Eduard Martynyuk na svém facebookovém profilu. Národní divadlo Brno nastalá situace velmi zasáhla a snaží se pomoci Martynyukové rodině.

Karlovarský symfonický orchestr představí mladého fagotistu Matěje Rothbauera

Pro každou ze svých dvou letošních abonentních řad připravil KSO jeden Jarní komorní koncert, oba pod vedením koncertního mistra KSO Jakuba Sedláčka. Již v pátek 4. března zazní Mozartův Fagotový koncert B dur v čele s Matějem Rothbauerem, dále Schubertova Předehra v italském stylu D dur a Mozartova hudba koncert i uzavře Symfonií č. 41 „Jupiter“.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.