Aktuality

Dopolední recitály na jevišti Stavovského divadla přiblíží interprety divákům

Osm písňových recitálů v sezoně 2023/2024 přispěje k pestrosti repertoáru Opery Národního divadla. Dopolední koncerty na jevišti Stavovského divadla navážou na provedení Schubertovy Zimní cesty v lednu 2023. Vzájemná blízkost interpretů a diváků umožní intenzivní vzájemné prožití přednášených skladeb v jindy skrytém prostředí divadelního jeviště.

Písně ruských romantiků zazní na Novoměstské radnici

Na nadcházejícím koncertě spolku Lieder Company Prague bude pozornost věnována dvojitému výročí pozdně romantického skladatele Sergeje Rachmaninova (1873–1943). Kromě písňové tvorby tohoto velikána zazní i písně a cykly dalších ruských autorů: Petra Iljiče Čajkovského (1840–1893) a Nikolaje Rimského-Korsakova (1844–1908). Koncert se uskuteční ve Velkém sále Novoměstské radnice v neděli 10. září od 19.30 hodin.

V mezinárodní soutěži Leoše Janáčka letos poměří síly mladí violoncellisté a kontrabasisté

Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění každoročně pořádá Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně. Letošní 29. ročník této interpretační soutěže v oborech kontrabas a violoncello se koná ve dnech 8.–17. září. Finálová kola soutěže se konají v pátek 15. září v oboru violoncello a v neděli 17. září v oboru kontrabas v Besedním domě v Brně, kde soutěžící vystoupí za doprovodu orchestru Czech Virtuosi pod taktovkou dirigenta Leoše Svárovského a orchestru Ensemble Opera Diversa s dirigentkou Gabrielou Tardonovou.

Česká filharmonie zahraje v Bukurešti a vydá další Mahlerovu symfonii na CD

První český orchestr otevírá 128. koncertní sezonu. V těchto dnech, 30. a 31. srpna, Česká filharmonie pod taktovkou rakouského dirigenta a stálého hosta orchestru Manfreda Honecka vystupuje na Festivalu George Enesca v bukurešťském sále Athenaeum. O týden později vyjde u vydavatelství Pentatone další symfonie Gustava Mahlera, tentokrát První. A v průběhu září orchestr třikrát zahraje na festivalu Dvořákova Praha. Českou filharmonii budou řídit dirigenti Sakari Oramo, Tomáš Netopil a András Schiff, který je zároveň rezidenčním umělcem 128. sezony. Ve Dvořákově síni Rudolfina proběhne oficiální zahájení nové sezony ve dnech 27. až 29. září. Šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov provede dvořákovský program, jímž vstoupí do šestého roku v čele prvního českého orchestru.

Best of SHF: 20. ročník Svatováclavského hudebního festivalu nabídne projekty napříč jeho historií

Jubilejní ročník největšího mezinárodního festivalu duchovní a staré hudby nese podtitul „best of SHF“ a bude přehlídkou jedinečných projektů i osobností napříč festivalovou historií. Letošní SHF proběhne ve dnech 5.–28. září 2023 a nabídne 23 projektů, mezi nimiž bude i balet v kostele, barokní opera s loutkami, a především koncerty světově uznávaných interpretů v chrámech celého Moravskoslezského kraje.

La Divina. Maria Callas ve všech svých rolích vychází na 135 discích

Warner Classics vydává dosud nejobsáhlejší box nahrávek Marie Callasové. Představuje ji ve všech 74 rolích, v nichž byla zaznamenána. Box „La Divina – Maria Callas in All Her Roles“ na 131 CD, 3 Blu-ray discích a 1 DVD přináší kompletní studiové nahrávky, rozsáhlou kolekci jejích nejlepších živých nahrávek, mistrovské kurzy, které vedla na Juilliard School, videozáznamy a bonusové CD s vůbec poprvé vydanými alternativními verzemi studiových nahrávek z 60. let. Set, který doplňuje bohatě ilustrovaná 148stránková kniha, vychází 22. září.

22. ročník MHF Lípa Musica zahájí Lukáš Vondráček s FOK

Hlavní koncertní řadu 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica zahájí v pátek 1. září v 19 hodin v Divadle F. X. Šaldy v Liberci tradiční Koncert pro Liberecký kraj. Protagonistou slavnostního večera, který otevře festivalový ročník zasvěcený především tématu klavírní hudby, bude Lukáš Vondráček, jeden z nejuznávanějších českých klavíristů u nás i v zahraničí. V sólovém partu Druhého klavírní koncertu Sergeje Rachmaninova jej doprovodí Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Festivalový debutant provede v druhé části večera navíc Anglickou symfonii Antonína Dvořáka.

PKF – Prague Philharmonia slaví 30 let. Jubilejní sezonu zahájí s violoncellistou Janem Voglerem

Orchestr PKF – Prague Philharmonia letos slaví 30 let od svého založení uznávaným dirigentem a pedagogem Jiřím Bělohlávkem v roce 1994. Jubilejní sezonu zahájí pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma již 6. září v Rudolfinu, které orchestr rozezní díly Josefa Suka a Antonína Dvořáka se sólistou Janem Voglerem.

Silberbauerovo hudební Podyjí již počtvrté hudebně propojí české a rakouské pohraničí jižní Moravy a Dolního Rakouska

Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se koná již čtvrtým rokem, letos s podtitulem „neobyčejná propojení“. Navštíví svatostánky jižní Moravy a Dolního Rakouska (v okolí rakouského Thayatalu) a hudební díla představí převážně na hudebních nástrojích z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Od konce léta až do podzimu nabídne festival návštěvníkům 7 koncertů, 4 na jižní Moravě a 3 v okolí rakouského Thayatalu, na nichž se představí přední čeští, rakouští, ale i zahraniční interpreti.

Festival Krumlov oznámil termín příštího 33. ročníku

32. ročník Festivalu Krumlov zakončily koncerty NEvážná klasika a Slavné operní sbory a Carmina Burana, který musel být zkrácen. Po závěrečném koncertu byl oznámen termín 33. ročník festivalu, který proběhne v termínu 12. července – 3. srpna 2024.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.