Aktuality

Dvě Káti Kabanové, čtyři čeští dirigenti a nový baletní soubor. Národní divadlo Brno představilo program sezony a festivalu Janáček Brno

Národní divadlo Brno představilo program nadcházející sezony 2022/2023 včetně listopadového festivalu Janáček Brno, na němž se kromě jiného sejdou dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a Marko Ivanović. Festival zahájí Janáčkova opera Z mrtvého domu společně s Glagolskou mší pod taktovkou Jakuba Hrůši, dále budou uvedeny dvě odlišná režijní pojetí Káti Kabanové, Věc Makropulos v nastudování Velšské národní opery a Schulhoffovy Plameny v režii Calixta Bieita. Dalšími operními premiérami jsou Veselá vdova Franze Lehára, Verdiho Falstaff a Straussova Salome. Zahajovací open air koncert nadcházející sezony se uskuteční 7. září 2022 od 18 hodin na piazzetě před Janáčkovým divadlem.

Předehra festivalu Za poklady Broumovska přivítá Viléma Veverku a Vilmu Cibulkovou

Dialog hudby a literatury v podání hobojisty Viléma Veverky a herečky Vilmy Cibulkové zazní v neděli 1. května v broumovském klášteře během „Předehry“ 17. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Komponovaný večer sestavený ze Shakespearových Sonetů, jejichž tématy jsou láska, krása, politika a pomíjivost života a citů, tedy témata svým vyzněním velmi současná, doplní skladby Georga Philippa Telemanna a Benjamina Brittena v podání sólového hoboje Viléma Veverky. Výběr sonetů přednese herečka Vilma Cibulková. Festivalová předehra se bude konat od 18 hodin v sále Dřevník, v zahradě broumovského kláštera.

Komorní filharmonie Pardubice zve do Sukovy síně nejmenší posluchače

V neděli 20. března přivítají pardubičtí filharmonici v hledišti Sukovy síně nejmenší posluchače. Na programu je matiné nazvané Vlastnosti v hudbě, které je určeno dětem od 5 let věku a které jim prozradí, jak velcí hudební skladatelé pomocí hudby vyjádřili rozličné lidské vlastnosti. Děti tak například uslyší, jak podle Leoše Janáčka zní taková žárlivost. Dirigent Marko Ivanović spolu s moderátorem Petrem Kadlecem jim zábavnou formou odhalí další vlastnosti, ukryté v hudbě Vivaldiho, Beethovena, Bacha či dalších skladatelů.

Struny dětem příští víkend rozehrají divadlo Minor i Novoměstskou radnici

Na nabitý program láká o příštím víkendu 25. až 27. března rodinný festival Struny dětem. Divadlo Minor naplní hudbou nejrůznějších žánrů, tancem i divadlem, na Novoměstské radnici pozve na dobrodružnou výpravu do říše zvířat. Malí i velcí diváci se mohou těšit na koncerty zpěvačky Barbory Polákové, Ondřeje Rumla, Jiřího Vodičky s Martinem Kasíkem nebo společný koncert Epoque Quartet s dirigentem a skladatelem Janem Kučerou. Na hudební výpravu po různých koutech světa vezmou návštěvníky Clarinet Factory a vokální soubor Grunik, dalšími hudebními cestami se vydá Cimbálová muzika České filharmonie. Hudební příběhy v češtině, angličtině, francouzštině či španělštině nabídnou muzikantky Bára Zmeková a Nina Marinová. Za flamenkem i moravským folklorem pozve v tanečně-divadelním představení tanečnice a choreografka Jana Drdácká. Na Struny dětem se vrací také ikonické Pišlické příběhy Beaty Hlavenkové s Ivanem Trojanem v roli vypravěče. Nebudou chybět ani úspěšné inscenace divadla Minor. V pátek program Strun dětem otevře cenami ověnčené představení ZÁ-TO-PEK! …a tak jsem běžel a v neděli jej zakončí slavnostní koncertní provedení Kabaretu tlukot a bubnování.

Věčné světlo v temnotě. Březnové benefiční vokální koncerty Czech Ensemble Baroque darují výtěžek na pomoc Ukrajině

Vokální koncert Czech Ensemble Baroque nabídne skladby autorů napříč staletími, od renesance přes baroko po současnost. Od jedné z nejznámějších skladeb historie po světovou premiéru skladby Jakuba Kubína. To vše v březnu ve dvou večerech vždy s 16 zpěváky. A vzhledem k podtitulu a názvu koncertu taky víc než aktuálně – koncert plný naděje a její síly bude zároveň mít benefiční přesah – výtěžek obou koncertů půjde do sbírek Diecézní charity na Ukrajinu. Vokální koncerty Lux Æterna se konají ve Valašském Meziříčí 22. března v evangelickém kostele a v Brně 23. března v katedrále na Petrově.

Self-made woman: Musica non grata uvede Schrekerův Vzdálený zvuk ve Státní opeře

Státní opera uvede v rámci projektu Musica non grata po 102 letech jeden z nejúspěšnějších operních titulů první poloviny 20. století – Vzdálený zvuk Franze Schrekera v režii dvojnásobného držitele Golden Mask Award Timofeje Kuljabina, jenž se představí v českém debutu. Premiéry se uskuteční 20. a 26. března, další představení jsou plánována na 29. března a 3. a 10. dubna.

Jan Čmejla získal 1. místo v soutěži Concours International de Piano d’Epinal

Teprve osmnáctiletý klavírista Jan Čmejla tento víkend ohromil hudebníky na východě Francie. V pátek se probojoval do finále prestižní mezinárodní klavírní soutěže Concours International de Piano d’Epinal, v neděli v podvečer pak vyhrál 1. místo, a ještě získal cenu publika. Dostatečný počet bodů dostal v prestižní soutěži od poroty složené z renomovaných klavíristů a profesorů, přestože byl nejmladším účastníkem.

Do Ostravy dorazí Grigorij Sokolov. Na sólovém recitálu uvede Beethovena, Brahmse a Schumanna

Grigorij Sokolov, klavírista obdivovaný pro svůj vizionářský vhled, spontánnost a oddanost hudbě, absolvoval více než tisíc koncertů po celém světě. Je vždy plně soustředěný na hru a říká se o něm, že je to velmi seriózní pianista, jehož vystoupení odhalují hlubší duchovní významy hudby. Grigorij Sokolov působí především jako sólový klavírista, poměrně málo nahrává a v posledních letech vůbec nekoncertuje s orchestry. O to vzácnější je tak příležitost vidět a slyšet jej u příležitosti jeho ostravského recitálu. V pátek 18. března od 19 hodin vystoupí ve společenském sále Domu kultury města Ostravy.

9. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes vyhlášen

Letošní 9. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa, proběhne po loňské pandemií omezené online podobě opět na živo, a to v pátek 8. dubna v prostorách ZUŠ Česká Lípa. Děti a mladiství mezi 7 a 25 lety věku z Libereckého a Ústeckého kraje, kteří se věnují klasickému sólovému a komornímu zpěvu na základních uměleckých školách, budou moci poměřit své pěvecké schopnosti a dovednosti před odbornou porotou. Její předsedkyní stejně jako ve všech uplynulých ročnících bude profesorka Magdalena Hajóssyová, pěvkyně a vedoucí pěveckého oddělení na pražské Akademii múzických umění. Možnost přihlásit se do soutěže je otevřena až do 28. března. Vyhlášení vítězů společně s online koncertem se uskuteční 8. dubna ve foyer ZUŠ Česká Lípa.

Ševčíkova akademie připravuje tři koncerty k 170. výročí narození Otakara Ševčíka

Ševčíkova akademie chystá k blížícímu se jubileu Otakara Ševčíka trojici koncertů, které se odehrají 19. 3. v Praze, 20. 3. v Klatovech a 21. 3. v Horažďovicích, rodném městě Otakara Ševčíka. Koncerty akademie převede i do virtuálního prostoru: 22. března odvysílá on-line přenos slavnostního koncertu. Protagonisty koncertů budou lektoři a studenti Ševčíkovy akademie.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.