Aktuality

Lukáš Vondráček s FOK zahraje Dvořákův náročný koncert, zazní také symfonická báseň Césara Francka

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK opět přivítá vynikajícího českého klavíristu světového formátu Lukáše Vondráčka. Večer nazvaný Lukáš Vondráček & Dvořák bude plný silných témat a velkých skladatelů. Vedle Dvořákova Klavírního koncertu zazní Janáčkova symfonická báseň Šumařovo dítě a symfonická báseň Césara Francka Psyché na motivy antické mytologie. Koncerty pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Jac van Steena proběhnou 30. a 31. března 2022, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

Lednicko-valtický hudební festival přiblíží hudební historii moravských Charvátů

Osm koncertů klasické hudby a k tomu dvoudenní přehlídka hudby dechové. Lednicko-valtický hudební festival svým letošním 7. ročníkem zaměří pozornost na hudbu chorvatské menšiny, jež na území jižní Moravy přišla na pozvání rodu Lichtenštejnů. Od 24. září do 8. října 2022 představí festival tvorbu balkánských skladatelů, 26. a 27. srpna pak balkánskou dechovku pod otevřeným nebem v obcích s hlubokou chorvatskou minulostí. 

Nové projekty Pražského jara přinesou světové premiéry i historicky poučenou interpretaci

Letošní ročník festivalu Pražské jaro přinese celou řadu premiér, včetně několika světových. Současné hudbě je věnovaný nový projekt Prague Offspring, premiéry zaznějí i v programu orchestrálních koncertů, včetně závěrečného večera s Vídeňskými filharmoniky. Projekt Vize a sny pak představí historicky poučenou interpretaci hudbu středověké, renesanční i barokní v sousedství novodobé tvorby. Vedle ediční řady nahrávek Pražského jara Gold Edition představil festival také novou řadu Blue Edition zaměřenou na nahrávky současných skladatelů a děl napsaných na objednávku Pražského jara.

Martina Janková přednese Mozarta a Mahlera, šéfdirigent Filharmonie Brno Davies usedne ke klavíru

Mozart & Mahler Martiny Jankové – to je název koncertů, které pořádá Filharmonie Brno tento čtvrtek a pátek. Ke spolupráci si přizvala česko-švýcarskou sopranistku Martinu Jankovou známou především jako mozartovskou a barokní interpretku. „Je jedna z nejlepších pro tento projekt,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová s tím, že poněkud nezvyklá role čeká po oba večery šéfdirigenta Dennise Russella Daviese. V Mozartově árii se ujme sólového partu a bude tak orchestr dirigovat od klavíru.

Verdiho monumentální operu Don Carlos odvysílá Met v původní francouzské verzi

Metropolitní opera připravila pro letošní sezonu Verdiho operní opus magnum Don Carlos v nové produkci, která jej představí v nezkrácené původní francouzské verzi o pěti jednáních. A v této podobě se představí i v rámci celosvětové série kinopřenosů MET: Live in HD. Stane se tak 26. března 2022. V hlavních rolích se představí Sonja Jončerva jako Élisabeth de Valois, Eric Owens jako Filip II., John Relyea coby Vrchní inkvizitor, Etienne Dupuis jako Rodrigo, Jamie Barton v roli Eboli a v titulní úloze vystoupí Matthew Polenzani.

Jarní koncert Pražského filharmonického sboru zazní pro Ukrajince a s Ukrajinci

Druhý z řady abonentních koncertů 87. sezony Pražského filharmonického sboru bude věnován Ukrajině v symbolické i finanční rovině. V publiku zasednou vedle českých posluchačů i posluchači z řad ukrajinských uprchlíků a během koncertu bude možné přispět na transparentní účet, který s podporou české vlády zřídilo Velvyslanectví Ukrajiny v ČR na nákup věcí potřebných pro Ukrajinu od českých výrobců. Na začátku koncertu zazní ukrajinská hymna a hned po ní Říkadla Leoše Janáčka a Romance z pampelišek Bohuslava Martinů se sopranistkou Pavlou Vykopalovou. V druhé polovině koncertu provede Pražský filharmonický sbor a PKF – Prague Philharmonia za řízení Lukáše Vasilka a se sopranistkou Méllissou Petit Stabat Mater Francise Poulenca. Jarní koncert se koná 26. března 2022 od 19.30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. V přímém přenosu, který umožní společnost CETIN, ho bude možné zhlédnout i na sociálních sítích Pražského filharmonického sboru a dalších partnerů.

Filharmonie Hradec Králové rozezní varhany společně s orchestrem

Filharmonie Hradec Králové zve v neděli 27. března na koncert velkých varhanních skladatelů: díla Händela, Bacha, Liszta a Brixiho zazní v koncertním sále na Eliščině nábřeží. Návštěvníci se budou moci zaposlouchat do zvuku velkých píšťalových varhan ve spojení s orchestrem.

Musica Florea pokračuje v jubilejní sezoně, do Prahy přiveze hudební experimenty

Musica Florea v letošním roce slaví třicáté výročí svého působení na hudební scéně. Během tří desetiletí se etablovala jako soubor evropského formátu, který pravidelně uvádí světové premiéry koncertních programů i operních či baletních inscenací v historicky poučených interpretacích, s důrazem na práci s dobovými materiály a snahou o oživení zapomenutých interpretačních technik. První koncert letošního roku byl odehrán 27. února v Karlových Varech, tentýž program s názvem Hudební experimenty 17. a 18. století zazní 25. března i v Praze.

SOČR ve svatoanežském klášteře nabídne francouzský program

Další z řady komorních koncertů Symfonického orchestru Českého rozhlasu pořádaných ve svatoanežském klášteře slibuje francouzský esprit. Program nabídne Henriho Tomasiho, Dariuse Milhauda a Francise Poulenca – a zároveň výkony houslistky Martiny Bačové a hobojisty Zdeňka Rysa. Diriguje Marek Šedivý. Koncert konaný v pondělí 28. března od 19.30 bude v přímém přenosu vysílat ČRo Vltava.

Collegium Marianum podpoří Ukrajinu benefičním koncertem vzývajícím sladkou útěchu

Collegium Marianum připravilo na příští týden benefiční koncert na podporu obyvatel Ukrajiny. V rámci programu nazvaného „Ó sladká útěcho“ ve čtvrtek 24. března v kostele sv. Františka v Anežském klášteře v Praze zazní díla Marina Maraise, Francesca Antonia Bonportiho, Jana Dismase Zelenky, Georga Philippa Telemanna a Johanna Sebastiana Bacha. Celý výtěžek ze vstupného bude věnován do sbírky Charita pro Ukrajinu.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.