Aktuality

Osmý ročník Letních hornových kurzů proběhne v Broumově na začátku srpna s rekordní účastí

Celkem 85 účastníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Portugalska, Japonska a Německa přivítají letošní Letní hornové kurzy, které proběhnou od neděle 31. července do soboty 6. srpna v broumovském klášteře. Největší evropská akce svého druhu nabídne během týdne veřejnosti řadu koncertů přímo v prostorách broumovského kláštera a ve středu 3. srpna také v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Mimo jiné zde zazní i premiéra „Halali“ Kryštofa Marka v podání všech účastníků kurzů.

Další úspěch: Bella Adamova a Malte Schäfer druzí na soutěži komorní hudby ve Štýrském Hradci

Mezzosopranistka Bella Adamova v duu s pianistou Malte Schäferem získali druhé místo ve své kategorií 11. ročníku mezinárodní soutěže komorní hudby „Franz Schubert a soudobá hudba ve Štýrském Hradci. První místo nebylo uděleno a druhé místo tak sdílejí s portugalským duem André Baleiro (baryton) & Pedro Costa (klavír). Na začátku července zvítězila v 55. ročníku pěvecké soutěže v nizozemském ‘s-Hertogenbosch v kategorii oratorium.

Konec horkého týdne osvěží festival Za poklady Broumovska dvěma koncerty

Cimbálová muzika Milana Broučka zavítá do Hejtmánkovic v pátek 29. července se speciálním hostem – zpěvákem Václavem Noidem Bártou. V sobotu 30. 7. se festival vrátí zpět do Broumova, kde v kostele sv. Petra a Pavla vystoupí rezidenční umělkyně festivalu, harfistka Kateřina Englichová spolu s pěvkyní Markétou Cukrovou.

Židovské muzeum v Praze zve na Hudební podzim v Maiselově synagoze

Židovské muzeum v Praze představuje program nové sezony koncertů komorní vážné hudby v Maiselově synagoze. Letošní koncertní cyklus zahájí 20. října vystoupení smyčcového kvarteta Alma Ansámbl s programem nazvaným Osudy Almy Rosé v hudbě. Do konce roku se pak představí ještě 24. listopadu Pavel Bořkovec Quartet a 15. prosince Tramontana / Hana Fleková, Jan Krejča & Lenka Torgersen.

Festival Krumlov vstupuje do třetího týdne, zve také na Festivalovou zónu

Druhý víkend Festivalu Krumlov zaznamenal u diváků velký zájem. Po středečním Večeru serenád s Komorní filharmonií Pardubice před zaplněným Maškarním sálem využije hned dvakrát plnou kapacitu zámeckého barokního divadla také opera A. Vivaldiho Farnace. Posledních několik vstupenek zbývá na koncert při svíčkách v kostele sv. Mikuláše v Boleticích. V interpretaci vokálního souboru Tiburtina ensemble zazní písně Jistebnického kancionálu, který byl v jihočeské Jistebnici objeven právě před 150 lety.

Glagolskou mši a světovou premiérou Mansurjana nabídne festival Mendel 2022 živě, na streamu před bazilikou i v rozhlase

Filharmonie Brno připravuje na tento pátek výjimečný koncert – programem i způsoby, kterými se může dostat k posluchačům. Na festivalu Mendel 2022 zahraje orchestr Janáčkovu Glagolskou mši a ve světové premiéře skladbu, kterou arménský autor Tigran Mansurjan složil na objednávku filharmonie a festivalu. Mansurjan bude prvnímu provedení svého díla s názvem Orhnerg – Navapet Bari (Hymnus – Dobrý kapitán) osobně přítomen.

Olomoucké barokní slavnosti již podesáté pozvou do reprezentativních sálů i chrámových prostor

Festival Olomoucké barokní slavnosti již podesáté osvěží v letních měsících město Olomouc barokní až raně romantickou hudbou. Program nabízí celkem 11 unikátních projektů, které rozezní prostory po celé Olomouci. Mimo Olomouc také festival posluchače zavede do poutního kostela v Dubu nad Moravou. Na festivalu i v letošním roce vystoupí rezidenční soubor slavností Volantes Orchestra, Musica figuralis, Societas Incognitorum, Musica Florea, Arte dei Suonatori a další.

Dvořákova Praha se stala členem Asociace hudebních festivalů ČR

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha se stal členem Asociace hudebních festivalů České republiky a připojil se tak ke čtrnácti významným festivalům klasické hudby, které se konají napříč republikou a termínem konání naplňují kalendář celého roku.

Ostravský koncertní sál má své první návštěvníky – v akustickém modelu, který je zpřístupněn veřejnosti

Několik měsíců byly v modelu interiéru ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10 na malých čalouněných křeslech usazeny pouze figurky s vlasy a oblečky. Napodobovaly tak posluchače v sále a pomáhaly v simulaci reálných akustických podmínek. Právě kvůli dosažení těch nejlepších akustických parametrů budoucího koncertního sálu vznikla zmenšená kopie jeho interiéru, kde probíhala série akustických měření. Ta prováděla japonská společnost Nagata Acoustics po několik měsíců ve specializovaných dílnách v Mnichově Hradišti. Model byl odtud po skončení měření převezen do Ostravy, kde je od 13. července zpřístupněn v městské galerii PLATO v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus.

Dvořák, Vivaldi a Haydn zazní v podání stipendistů Akademie komorní hudby na venkovních koncertech ve Středočeském kraji

Orchestr stipendistů a stipendistek Akademie komorní hudby vystoupí mezi 21. a 24. červencem na několika koncertech ve Středočeském kraji pod vedením svého uměleckého vedoucího, violoncellisty Tomáše Jamníka. Program se skladbami Antonína Dvořáka, Antonia Vivaldiho a Josepha Haydna zazní v Berouně, na zámku v Nelahozevsi, na hradě Pirkštejn a nakonec na zámku v Niměřicích u Mladé Boleslavi.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.