Aktuality

Český spolek pro komorní hudbu ve spojení s poezií a tancem

Český spolek pro komorní hudbu připravil na příští týden dva programy. V pondělí 4. dubna nastuduje dirigent Ondřej Vrabec dvě výjimečné skladby první poloviny 20. století: jazzovou suitu k baletu Kuchyňská revue od Bohuslava Martinů a baletní pantomimu Igora Stravinského Příběh vojáka. Ve středu 6. dubna provede Klavírní kvarteto Josefa Suka raný Klavírní kvartet a moll Josefa Suka a zralý Klavírní kvartet č. 3 c moll Johannesa Brahmse. Ústřední skladbou večera bude Klavírní kvartet, op. 66 „Communicatio intima“ od české skladatelky Marty Jiráčkové, který pracuje s básněmi Jana Skácela, od jehož narození letos uplynulo sto let. Skácelovy verše přednese herečka Taťjana Medvecká.

FOK uvede tři hudební zpracování postavy Dona Juana

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se ve svém dalším orchestrálním koncertu zaměří na postavu Dona Juana. Uvede tři zpracování příběhu tohoto notoricky známého proutníka. Na programu bude předehra Mozartovy opery Don Giovanni, variace pro orchestr z pera Waltera Braunfelse a symfonická báseň Don Juan Richarda Strausse. Taktovky se ujme německý dirigent Michael Sanderling. Koncerty proběhnou 6. a 7. dubna 2022, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

Broadway i Stabat Mater v dubnu ve Filharmonii Hradec Králové

Na první polovinu dubna připravila královéhradecká Filharmonie ve svém koncertním sále dva koncerty rozdílných žánrů, vždy se zajímavými tituly a interprety. Nabídne tak programy pro příznivce muzikálových melodií i posluchače, kteří dávají přednost hloubce klasické hudby.

Richard Novák oslaví životní jubileum koncertem se třemi generacemi Kecalů

Dlouholetý sólista Janáčkovy opery Národního divadla Brno Richard Novák oslavil 2. října 2021 90. narozeniny. Na jeho počest budou mít operní diváci možnost zhlédnout speciální představení Prodané nevěsty, ve kterém se v jeden večer představí hned tři generace „Kecalů“: Jan Šťáva, Jiří Sulženko a právě Richard Novák. Představení se odehraje v sobotu 2. dubna v 18 hodin v Janáčkově divadle.

22. Barokní podvečery Collegia Marianum přinesou tvorbu pražských šlechtických kapel i zahraničních mistrů

22. ročník Barokních podvečerů souboru Collegium Marianum představí širokou paletu hudebního života v Praze a okolních centrech 17. a 18. století. Koncertní cyklus zahájí svoji jarní řadu 21. dubna koncertem ve slavnostním prostředí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě programem s díly Jana Dismase Zelenky, Šimona Brixiho a Antonína Reichenauera. V sólových partech vystoupí uznávaný barytonista Tomáš Šelc.

Vivaldiho a Piazzollova Čtvera ročních dob zahájí Pardubické hudební jaro

Hudba Antonia Vivaldiho zahájí festival Pardubické hudební jaro. Ve čtvrtek 31. března v 19 hodin se uskuteční v Sukově síni pardubického Domu hudby slavnostní Zahajovací koncert, jehož hostem bude houslista Josef Špaček, kterého doprovodí soubor Barocco sempre giovane. Pardubické hudební jaro je festival s dlouholetou tradicí a letos se uskuteční již 44. ročník. Skutečnost, že se jedná o ročník se dvěma čtyřkami, se promítla i do dramaturgie zahajovacího večera. Pro zahajovací program byly vybrány dvě kompozice, které jsou výrazně ovlivněny čtyřmi částmi, konkrétně čtyřmi ročními obdobími. Přirozeně tak zazní Čtvero ročních dob od Antonia Vivaldiho, které patří k nejpopulárnějším a nejznámějším dílům klasické hudby. Druhou polovinu večera pak ovládne výrazně mladší kompozice, a to Čtvero ročních dob v Buenos Aires od Ástora Piazzolly, v úpravě pro smyčcové nástroje.

Festival Věčná naděje zakončí 5. ročník dílem Bohuslava Martinů, Václava Nelhýbela i Karla Husy

Festival Věčná naděje zakončí svůj pátý ročník koncerty Krása Quartetu 31. března v kostele sv. Vavřince v Praze a Hudby Hradní stráže a Policie České republiky 3. dubna v kostele U Salvátora. 

Franz Welser-Möst se vrací k České filharmonii s Brucknerem a Mozartem

Rakouský dirigent Franz Welser-Möst, který jako hudební ředitel formuje již dvě desítky let zvukovou kulturu Clevelandského orchestru a jako pravidelný host úzce spolupracuje s Vídeňskými filharmoniky, provede s Českou filharmonií na koncertech od 31. března do 2. dubna Devátou symfonii Antona Brucknera. V jejich první polovině zazní Pátý houslový koncert Wolfganga Amadea Mozarta, v němž se sólového partu chopí koncertní mistr prvního českého orchestru Jan Mráček.

Italský klavírista Michele Campanella představí Liszta vizionáře na Prague Music Performance

Italský klavírista Michele Campanella v Praze představí program s názvem Liszt The Visionary. Campanella přijíždí na pozvání Prague Music Performance, Akademie Ivana Moravce a HAMU. Recitál proběhne 31. 3. 2022 v sále Martinů Akademie múzických umění v Praze od 19:00. AMU bude hostit na druhý den i mistrovské kurzy, konkrétně od 9:00 do 12:00 v prostorách Galerie, následně od 17:00 do 20:00 v sále Martinů.

Broumovská klávesa přivítá soutěžící ze čtyř zemí Evropy

V broumovském klášteře proběhne ve dnech 1.–3. dubna 12. ročník mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa. Do soutěže se registrovalo téměř čtyřicet soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska. Soutěžní vystoupení všech kategorií jsou otevřena veřejnosti. Koncert laureátů letošního ročníku se koná 11. dubna na Polské ambasádě v Praze.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.