Aktuality

V Divadle Archa naposledy zazní Philip Glass. Vystoupí jeho vlastní ansámbl

Pro mnohé české umělce byl jeho první koncert s básníkem Allenem Ginsbergem v roce 1996 v Divadle Archa iniciační. Stejný ohlas měl při další návštěvě v roce 2016. Nyní Glassova hudba zazní v Arše naposledy. Ve čtvrtek 12. října v ní vystoupí těleso Philip Glass Ensemble (PGE), které zahraje skladatelovu ranou tvorbu v programu nazvaném Early Works. Uskupení je složené z virtuózů, kteří jsou autorizovaní k interpretaci samotným Glassem. Ten už kvůli pokročilému věku nelétá do Evropy.

Brad Mehldau zahraje se SOČRem bachovské variace i vlastní klavírní koncert

V neděli 15. října vystoupí v Rudolfinu jeden z nejinspirativnějších jazzových klavíristů současnosti s projektem, ve kterém střídá úpravy Bachových děl a sólové improvizace na Bachovy motivy. Provede také svůj vlastní Koncert pro klavír a orchestr. Taktovky se ujme Clark Rundell, dirigent, který obsáhl rozmanité spektrum žánrů. Koncert živě vysílá Český rozhlas Vltava.

Jakub Hrůša převezme cenu Opus Klassik v kategorii Dirigent roku

Nejúspěšnější český dirigent současnosti získá při slavnostním ceremoniálu v Berlíně ocenění Dirigent roku Opus Klassik. Tím ale jeho berlínská mise nekončí – o několik dnů později zde provede ve třech večerech Dvořákovu Stabat mater ve spolupráci s Berlínskými filharmoniky. Cena Opus Klassik v kategorii Dirigent roku bude Jakubovi Hrůšovi udělena při oficiální ceremonii v Berlíně 8. října. Celý večer bude přenášen německou televizí ZDF.

Dvořákovský festival České filharmonie pokračuje Dvořákem. Vystoupí Pablo Ferrández a András Schiff

Po zahajovacích koncertech pokračuje první český orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova v uvádění děl Antonína Dvořáka. V tomto týdnu, od 4. do 6. října, je na programu koncertní předehra Othello, Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Sedmá symfonie, o týden později, od 11. do 13. října, zazní předehra Karneval, Koncert pro klavír a orchestr g moll a Devátá symfonie „Novosvětská“. V roli sólistů se představí mladý španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony sir András Schiff.

Nástroje odhalují pravou tvář Chopinovy hudby

Mezinárodní Chopinovu soutěž na dobové nástroje čeká v říjnu druhý ročník, první proběhl v roce 2018. Konat se bude od 5. do 15. října 2023. Je to vůbec první soutěž, kdy budou mladí hudebníci hrát Chopinovu hudbu nikoli na moderní klavíry, ale na nástroje, pro které Chopin hudbu napsal. Součástí soutěžního programu bude speciální vystoupení Marthy Argerich.

Trio Incendio si přivezlo třetí cenu z mezinárodní soutěže komorní hudby v Trondheimu

Trio Incendio ve složení Filip Zaykov (housle), Karolína Františová (klavír) a Vilém Petras (cello) navázalo na své předchozí soutěžní úspěchy a získalo další prestižní ocenění. Tentokrát si přivezlo třetí cenu z jedné z nejprestižnějších soutěží pro klavírní tria v norském Trondheimu. První cenu získalo Trio Rilian z Kanady a druhou Trio Tokava složené z asijských muzikantů působících ve Spojených státech amerických.

Odešla mladá operní pěvkyně Patricia Burda Janečková

V neděli 1. října zemřela operní pěvkyně Patricia Burda Janečková. Vystupovala na festivalech v Česku i zahraničí, jako sólistka účinkovala s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry. Ve 12 letech vyhrála česko-slovenskou televizní soutěž Talentmania. V roce 2014 se stala absolutní vítězkou světové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě, díky tomu získala stipendium na letních pěveckých kurzech v italském Arezzu. V roce 2016 tři ocenění si odvezla z Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Janáčkova opera zahajuje sezonu věnovanou české hudbě Jakobínem

Dvě následující sezony Janáčkovy opery NdB se budou nést v duchu Roku české hudby 2024. Sérii českých premiér zahájí Jakobín Antonína Dvořáka, který je sám o sobě holdem české hudbě a všem lidem, co ji mají rádi. Jeho premiéra se koná v neděli 8. října 2023 od 19:00 v Janáčkově divadle. Premiéra Dvořákova Jakobína se dostane díky projektu OperaVision mezi diváky celého světa. Partnerem přenosu bude opět Česká televize, která představení zaznamená pro ČT art.

Letošní sezona Pražského komorního baletu přinese celovečerní premiéru v choreografii Jiřího Bubeníčka a asijské turné

Pražský komorní balet (PKB) zahájil sezonu 2023/2024, v níž soubor čekají kromě řady vystoupení, zájezdů a zahraničních turné také dvě premiéry. V neděli 8. října 2023 bude v Divadle na Vinohradech v Praze poprvé uvedeno představení Moz-Art, které vzniklo ve spolupráci se souborem Balet Praha Junior a je tak ukázkou spolupráce uměleckých souborů v Domě tanečního umění. Ve večeru, složeném z jednoaktových inscenací, se představí dva významní maďarští choreografové Attila Egerházi a Lóránd Zachár, vedle nich mladý český choreograf Šimon Kubáň.

Noc vědců s muzikology zve na záhadu v hudebním archivu

Ústav hudební vědy FF UK srdečně zve do Laboratoře hudebních badatelů v rámci Noci vědců 2023. Program s pedagogy i studenty hudební vědy se odehraje v pátek 6. 10. od 18 do 22 hodin v prostoru Didaktikon, Kampus Hybernská.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.