Aktuality

Vítězem varšavské Chopinovy mezinárodní soutěže na dobové nástroje je kanadský pianista Eric Guo. V Praze vystoupí dvakrát, s Collegiem 1704 i sólově

Eric Guo, mladý talentovaný rodák z Toronta, ve čtvrtek 19. října přednese v Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu Collegia 1704 pod taktovkou Václava Lukse Klavírní koncert č. 1 e moll Fryderyka Chopina. O tři dny později, v neděli 22. října, vystoupí se svým sólovým recitálem v rámci komorní série Hudební cesty Evropou ve vršovickém kulturním centru Vzlet.

Ensemble Opera Diversa a Ensemble Versus přinesou do Červeného kostela pozdní renesanci i světovou premiéru

Dramaturgie letošního chrámového koncertu navazuje na tradici souborové linie usilující o uvádění (současných) duchovních děl v jejich původních prostorách, a zároveň doplňuje dvacetileté jubileum Ensemble Opera Diversa o další provedení světové premiéry od dlouhodobě spřízněného skladatele. Večer s názvem Exsultet, tedy velikonoční hymnus, proběhne 24. října od 19 hodin v Českobratrském evangelickém chrámu Jana Amose Komenského („Červený kostel“) v Brně. Vstupné na koncert je dobrovolné.

Irena Troupová, Jana Hrochová a Graffovo kvarteto uvedou písně minulého století i světové premiéry

Spolek Lieder Company Prague uvede na svém dalším koncertě s názvem „Smyčce písním sluší“ skladby určené zpěvu a smyčcovému kvartetu. Koncert se uskuteční v prostoru Clubu Salsita v neděli 22. října od 19.30 hodin. Vystoupí na něm sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Jana Hrochová a brněnské Graffovo kvarteto. Na koncertě zazní kromě děl Respighiho, Hindemitha a Ullmanna i dvě světové premiéry určené interpretům večera z per skladatelky Terezie Švarcové a skladatele Miloše Štědroně. Všechny písně zaznějí v originálních jazycích a budou provázeny českými titulky.

Na Firkušného festival se vrací Piotr Anderszewski, vystoupí Ivan Klánský i vítězka Van Cliburnovy soutěže

V sobotu 4. listopadu se již po jedenácté otevřou brány Dvořákovy síně Rudolfina a do své druhé dekády vstoupí Klavírní festival Rudolfa Firkušného – svátek hudby, jenž vznikl v roce 2013 pod hlavičkou festivalu Pražské jaro. V jednom týdnu nabídne pět hudebních setkání s mimořádnými klavíristy dneška. V pražském debutu se představí hvězdné duo bratrů Jussenových a Anna Geniušene, laureátka posledního ročníku Van Cliburnovy klavírní soutěže v Texasu. Po pěti letech se na festival vrátí polský klavírista Piotr Anderszewski a na svém prvním českém recitálu se představí laureát Soutěže královny Alžběty v Bruselu Denis Kožuchin. Českým zástupcem na festivalu bude Ivan Klánský, který se svým synem Lukášem rozezní Dvořákovu síň druhou řadou Slovanských tanců.

Karlovarský symfonický orchestr zahajuje 189. sezonu v Císařských lázních

Karlovarský symfonický orchestr vstupuje do své 189. sezony s dramaturgií, kterou již druhým rokem sestavil šéfdirigent Ondřej Vrabec. Programy koncertů reflektují Rok české hudby 2024 - téměř každý koncert obsahuje alespoň jednu skladbu některého z českých hudebních velikánů – Dvořáka, Martinů, Suka a dalších. Mimořádná pozornost je věnována také Bedřichu Smetanovi, jehož výročí 200 let od narození bude orchestr slavit příští rok v březnu.

Klavíristka Claire Huangci se vrací do Prahy s mezinárodním orchestrem ve dvojroli sólistky a dirigentky

Americká pianistka a vítězka soutěže Gézy Andy, Claire Huangci, vystoupí v úterý 17. 10. 2023 v Sále Martinů v Praze s Komorním orchestrem nadace Animato, a to ve dvojroli sólistky a dirigentky. Tento mezinárodní orchestr mladých letos poprvé tvoří hudebníci z celého světa od Mexika až po Tchaj-wan. V rámci evropského turné se představí také v Bratislavě, ve Vídni nebo Salcburku. Na pražském koncertě zazní Klavírní koncert č. 3 D dur Johanna Sebastiana Bacha a Klavírní koncert c moll č. 24 Wolfganga Amadea Mozarta. Večer uzavře Symfonie D dur č. 2 Ludwiga van Beethovena.

Garrick Ohlsson a Alena Hron vystoupí s Pražskými symfoniky

Legendární klavírista Garrick Ohlsson se 18. a 19. října vrací k Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK, aby provedl Beethovenův 5. klavírní koncert zvaný „Císařský“. Dirigovat bude mladá česká dirigentka Alena Hron, která letos předvedla svůj oslnivý talent při úspěšném debutu s orchestrem FOK na Pražském jaru. Garricka Ohlssona čeká kromě orchestrálního programu také klavírní recitál v pražském Rudolfinu v sobotu 21. října, čímž zároveň odstartuje letošní cyklus Světová klavírní tvorba FOK.

Collegium 1704 zahájí koncertní sezonu v Rudolfinu chopinovským večerem

Nevšední výpravou do éry romantismu zahájí ve čtvrtek 19. října pražský orchestr Collegium 1704 svou novou koncertní sezonu. Večer ve Dvořákově síni Rudolfina nabídne jeden z klavírních koncertů Fryderyka Chopina v podání čerstvého laureáta Chopinovy mezinárodní soutěže na dobové nástroje. Collegium 1704 tak navazuje na svou dlouholetou spolupráci s festivalem Chopin i jego Europa organizovaným varšavským Národním institutem Fryderyka Chopina, jenž také zastřešuje prestižní klání klavíristů z celého světa. Který ze dvou Chopinových koncertů zazní i jméno sólisty oznámí orchestr 16. října, bezprostředně po vyhlášení výsledků soutěže.

Encyklopedie klavírního myšlení. Víkingur Ólafsson vydává nahrávku Goldbergových variací

Islandský klavírísta Víkingur Ólafsson v pátek vydal u Deutsche Grammophon nahrávku Goldbergových variací. Bachovo monumentální dílo zároveň vcelku živě provede na osmaosmdesáti koncertech po celém světě v rámci turné, jež potrvá do června příštího roku.

„Hraju forte za českou kulturu,“ zní z celé země. Orchestrální hudebníci a sboristé vystoupí v Praze

V neděli 8. října ve 14:00 v hale nové budovy na hlavním nádraží v Praze společně zahraje a zazpívá přes 150 umělců z celé republiky. Iniciativa Nenechme kulturu utichnout svou kampaní pod heslem „Hraju forte!“ nadále poukazuje na to, že vláda se s plánem dát v příštím roce do kultury jen 0,64 % výdajů státního rozpočtu nedrží svého slibu přibližovat se k hranici 1 %. Neřešeny zůstávají ani platy v kultuře a riziková podoba návrhu zákona o veřejných kulturních institucích.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.