Aktuality

Sinfonia Varsovia bude poprvé v historii hostem MHF Leoše Janáčka

Polský orchestr Sinfonia Varsovia bude letos poprvé v historii hostem Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Orchestr byl vybrán pro Slovanský večer, který se odehraje 16. června, tedy zhruba v polovině festivalového dění, v Domě kultury města Ostravy.

9. ročník soutěže Lípa Cantantes ovládla Lucie Kovářová

V pátek 8. dubna se v pořadí již podeváté uskutečnila pěvecká soutěž Lípa Cantantes, kterou pořádá Mezinárodní hudební festival Lípa Musica ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa. Celodenní soutěžní klání v sedmi kategoriích sólového a komorního zpěvu, ve kterém spolu změřily síly téměř čtyři desítky malých a mladých zpěváků tříbících svůj pěvecký talent na základních uměleckých školách v Libereckém a Ústeckém kraji, vyvrcholilo koncertem a slavnostním předáváním cen vítězům. Porota letos ocenila na patnáct sólistů a duet. Celkové prvenství a ocenění starostky Města Česká Lípa Jitky Volfové letos získala již dřívější laureátka soutěže Lucie Kovářová z ZUŠ Jablonec nad Nisou. Její zářivý soprán opřený o dobrou techniku si vysloužil navíc i Cenu ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně.

Dvě provedení jedné skladby podruhé: Orchestr Berg uvede českou premiéru zvukových fotografií Istanbulu

Jedna skladba, dvě provedení. Francouzsko-německý skladatel Mark Andre pro svou skladbu üg vytvořil zvukové fotografie z různých míst Istanbulu. V české premiéře ji v sále DOX+ uvede Orchestr Berg pod vedením šéfdirigenta Petera Vrábela, a to v originálním formátu Slyšet 2x. Posluchačům po prvním uvedení nabídnou řadu zajímavostí i osobních postřehů a následně skladbu uvedou podruhé. To vše za osobní přítomnosti autora.

Jarní koncert České filharmonie s Petrem Altrichterem a Jiřím Vodičkou propojí Dvořáka a Čajkovského

Česká filharmonie připravila mimořádný koncert, na němž zazní Houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského a Devátá symfonie Antonína Dvořáka. Čajkovskij a Dvořák byli současníci a navzdory vzdálenosti i skuteční přátelé, uvedení jejich dvou slavných děl v jeden večer tak slibuje jiskřivé spojení, které podtrhne interpretace houslového virtuosa a koncertního mistra České filharmonie Jiřího Vodičky a dirigenta Petra Altrichtera. Jarní koncert České filharmonie se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 9. dubna od 19.30 hodin, veřejná generální zkouška začíná v 10 hodin. O tři dny později, 12. dubna, zahájí Česká filharmonie se stejným programem 53. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami, kde naposledy vystoupila se Zdeňkem Košlerem a Dvořákovou Osmou symfonií v roce 1976.

Festival Prague Sounds pořádá Koncert pro Evropu. Česká filharmonie rozezní Prahu z hladiny Vltavy při oficiální akci českého předsednictví v Radě Evropské unie

Další ze série koncertů pořádaných festivalem Prague Sounds/Struny podzimu se uskuteční 2. září 2022. Festival Prague Sounds opět zamíří na hladinu Vltavy, aby z unikátní plovoucí scény u Slovanského ostrova rozezněl Prahu a letos i celou Evropu. Ve spolupráci s Úřadem vlády České republiky a Českou filharmonií uspořádá oficiální koncert u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie s názvem Koncert pro Evropu. Při něm vystoupí Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova. Návštěvníci koncertu na plovoucím hledišti se stejně jako přihlížející z přilehlých nábřeží, Slovanského ostrova, plavidel či mostu Legií mohou těšit na večer, při němž zazní Beethovenova Óda na radost, Smetanova Vltava, Dvořákův Karneval a Glagolská mše Leoše Janáčka.

Johannes Brahms, César Franck a přívětivější tvář současné hudby. Nová koncertní sezona PKF — Prague Philharmonia nabídne kombinaci klasického, romantického a současného repertoáru včetně světových premiér

Orchestr PKF — Prague Philharmonia odehraje v nadcházející 29. koncertní sezoně přes 35 koncertů v pěti abonentních řadách. Ústřední postavou dramaturgie nadcházející sezony v čele s devíti koncerty Orchestrálního cyklu A bude Johannes Brahms. Dílo tohoto skladatele doplní osobnosti, které byly jeho inspiračními zdroji – či naopak které sám ovlivnil, zejména Mozart, Beethoven nebo Mendelssohn. Ve čtyřech koncertech povede orchestr jeho šéfdirigent a hudební ředitel Emmanuel Villaume, taktovku však převezme i francouzský dirigent Marc Minkowski nebo venezuelský rodák a šéfdirigent Royal Liverpool Philharmonic Orchestra Domingo Hindoyan.

9. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes přivítá rekordní počet účastníků

V pátek 8. dubna proběhne v prostorách českolipské Základní umělecké školy již 9. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa. Je určena dětem a mladistvým mezi 7–25 lety věku z Libereckého a Ústeckého kraje, kteří se věnují klasickému sólovému nebo komornímu zpěvu na základních uměleckých školách. Předsedkyní poroty bude stejně jako ve všech uplynulých ročnících renomovaná operní pěvkyně a profesorka Magdalena Hajóssyová, vedoucí pěveckého oddělení na pražské Akademii múzických umění. Přihlášeny jsou letos rekordní více než čtyři desítky účastníků ze základních uměleckých škol z obou krajů, a to v šesti kategoriích.

Laureáti Broumovské klávesy vystoupí na charitativním koncertě na Polské ambasádě

12. ročník mezinárodní klavírní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa, který proběhl o víkendu v klášteře Broumov, zná své vítěze. Mladí laureáti vystoupí hned v pondělí 11. dubna v 18 hodin na slavnostním koncertě laureátů na Velvyslanectví Polské republiky v Praze. Koncert je koncipován jako charitativní, výtěžek bude věnován do sbírky Broumovsko pro Ukrajinu, jež je otevřena na darujme.cz.

Karel Dohnal uvede s rozhlasovými symfoniky premiéru Tří vět o přijetí Ondřeje Štochla

Klarinetista Karel Dohnal bude sólistou při světové premiéře Tří vět o přijetí, které skladatel Ondřej Štochl, autor děl charakteristických barvitou instrumentací a meditativními polohami, složil přímo na objednávku rozhlasových symfoniků. Program koncertu 11. dubna uvede jedna z nejproslulejších skladeb francouzského impresionismu, Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni. Ve druhé části večera pod taktovkou Pavla Šnajdra zazní severská hudba. Po orchestrální miniatuře věnované Jeanu Sibeliovi od Erkki­-Svena Tüüra program vyvrcholí Sibeliovou První symfonií.

Festival barokních umění v Českém Krumlově uvede světovou premiéru opery ze 17. století

15. ročník Festivalu barokních umění v Českém Krumlově se koná od 16. do 18. září a nabídne mimořádný kulturní zážitek – světovou premiéru barokní opery La Vaghezza del Fato (Vrtkavost osudu). Dílo ve své době významného, dnes však opomíjeného barokního skladatele Giovanniho Buonaventury Vivianiho zazní v unikátním barokním divadle na českokrumlovském zámku v podání barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka a sólistů, v režii Zuzany Vrbové.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.