Aktuality

Festival Krumlov oznámil termín příštího 33. ročníku

32. ročník Festivalu Krumlov zakončily koncerty NEvážná klasika a Slavné operní sbory a Carmina Burana, který musel být zkrácen. Po závěrečném koncertu byl oznámen termín 33. ročník festivalu, který proběhne v termínu 12. července – 3. srpna 2024.

Cenu Antonína Dvořáka převezme na koncertě 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků Panochovo kvarteto

Španělský sál Pražského hradu bude 29. listopadu 2023 dějištěm slavnostního koncertu 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků, na kterém převezmou Cenu Antonína Dvořáka za rok 2023 členové Panochova kvarteta. Rada akademiků se rozhodla ocenit toto kvarteto za více než padesát let působení na koncertních pódiích a v nahrávacích studiích. Jejich umělecká činnost napomohla zásadním způsobem k šíření dobrého jména české hudby ve světě a péči o odkaz Antonína Dvořáka. Cena, jejíž udílení pořádá Akademie klasické hudby, má podobu skleněné plastiky violoncella, která vznikla podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla a vyrobili ji skláři společnosti Moser.

Srpen Klášterních hudebních slavností ve znamení violoncell

Mnohostranné využití violoncell v různých hudebních žánrech posoudí diváci dvou srpnových koncertů Klášterních hudebních slavností. Nejprve v úterý 22. srpna představí Jiří Hošek a Dominika Weiss Hošková skladby zakladatele hudebního klasicismu Josepha Haydna a jeho žáka Antonína Krafta. Kulisou komorního koncertu bude zrekonstruovaný zámecký skleník v Loučné nad Desnou, který slouží jako originální kulturní dům.

Ostravské dny startují za 10 dní

16. srpen 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Ostravské dny startují za 10 dní

Tři týdny ve společnosti skladatelů stráví od 14. srpna do 2. září účastníci Institutu, který je součástí festivalu Ostravské dny – letos v prostorách nového uměleckého klastru Ostravské univerzity na Černé louce. Třicet pět mladých skladatelů z šestnácti zemí čekají tři týdny intenzivního setkávání a komunikace, navazování kontaktů, odborné diskuse a hlavně koncertní praxe. Všichni přítomní se totiž také autorsky podílejí na festivalu Ostravské dny a díla „rezidentů“ Institutu zazní v sousedství skladeb renomovaných skladatelů dneška i nedávné minulosti. Ostravské dny nové hudby – to jsou osobní setkání, výměna uměleckých zkušeností a tvůrčí propojení cca 200 hudebníků z celého světa s publikem v letní Ostravě.

Apollon Quartet vystoupí na festivalu Za poklady Broumovska

Přední reprezentant slavné české kvartetní školy Apollon Quartet bude dalším z hostů festivalu Za poklady Broumovska. Kvarteto vystoupí v sobotu 19. srpna od 18 hodin v ruprechtickém kostele sv. Jakuba Většího. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na podporu kostelů na Broumovsku.

Premiéry skladatele Jana Kučery zazní na koncertu Daniela a Lukáše Klánských v Martínkovicích

Festival Za poklady Broumovska podporuje vznik nového repertoáru inspirovaného bohatou historií regionu i místní architekturou. Do svého programu tak zařadil další premiéry rezidenčního skladatele Jana Kučery – Písně trpělivé a píseň Mnichova řehole. Novinky zazní v provedení basbarytonisty Daniela Klánského a klavíristy Lukáše Klánského v sobotu 12. srpna od 18 hodin v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude v závěru festivalu předán na pomoc kostelům broumovské skupiny.

Letní divadelní škola Ateliéru NDM 2023 na téma Artivismus – umění nebo aktivismus?

Poslední volná místa nabízí letošní Letní divadelní škola pro pedagogy pořádaná Ateliérem pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském. Ateliér ji rozšířil o nová témata a mezinárodní rozměr a konat se bude 30. a 31. srpna. LDŠ se vždy zaměřuje na způsoby a cesty, jak přilákat do divadel mladou generaci a jak zapojit divadelní formy do vzdělávání a výchovy. Pedagogové mohou využít možnosti nechat si proplatit náklady ze strany svých škol. Vítáni jsou ale také individuální účastníci–nepedagogové. Kompletní program je na webu NDM v sekci LDŠ v záložce Ateliér (změna programu je vyhrazena). Přihlásit se je možné on-line na webu projektu.

Litomyšlský barokní festival nabídne autentická provedení mší i oratoria

Ve dnech 13.–17. srpna se koná již 8. ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, který se snaží zprostředkovat bohaté dědictví barokní doby dnešnímu člověku. Kromě přednášek a květinového workshopu je klíčovou součástí programu historicky poučená interpretace barokní hudby, která na festivalu zaznívá v kontextech a situacích, pro které byla komponována.

Sedmnáctá sezona kinopřenosů z Metropolitní opery nabídne devět titulů a otevřou ji tři premiéry

Oceňovaná série přímých přenosů z Metropolitní opery vstupuje do další sezony. Počínaje říjnem nabídne divákům celkem devět titulů. Je mezi nimi léty prověřená klasika, ale i trojice úplných premiér na prknech newyorské scény. A právě tři premiérové tituly, Mrtvý muž přichází s Joyce DiDonato, X: Život a doba Malcolma X a Florencie v Amazonii, aktuální sezonu přenosů otevřou. Z klasických titulů se diváci mohou těšit na Carmen, Nabucco, Madamu Butterfly, Romea a Julii nebo Vlaštovku. Předprodej abonmá v pražských kinech Světozor a Aero a v Bio Central v Hradci Králové bude spuštěn 28. srpna.

Hudební akademie Terezín představí první operetu ženy skladatelky

Od 14. do 17. srpna 2023 se uskuteční v rámci projektu Musica non grata 3. ročník Hudební akademie Terezín ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze a Institutem terezínských skladatelů. Zásadní hudební událostí letošního ročníku je nastudování první operety z pera ženské skladatelky v historii hudby. Akademie se tradičně otevře nejen mladým profesionálním umělcům, ale i široké veřejnosti, jíž nabídne volně přístupné koncerty a přednášky v Terezíně, Litoměřicích a Praze.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.