Aktuality

Jakub Hrůša se vrací do londýnské Královské opery, tentokrát s Lohengrinem

Dirigent Jakub Hrůša rozšiřuje svůj koncertní i operní repertoár o dílo Richarda Wagnera. Operu Lohengrin nastudoval v Královské opeře v Londýně, kde již úspěšně debutoval v roce 2018 nastudováním opery Carmen. Premiéra Lohengrina pod taktovkou Jakuba Hrůši v londýnské Královské opeře Covent Garden proběhne 19. dubna.

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů letos přivítá housle a komorní soubory s klavírem

V interpretační soutěži Nadace Bohuslava Martinů budou letos 25. a 26. listopadu soutěžit mladí hudebníci v kategoriích housle a komorní soubory od tria po sexteto s klavírem. Povinným repertoárem jsou skladby Bohuslava Martinů, díla světové literatury a čeští autoři druhé poloviny dvacátého století. Přihlášky je možné podat do konce června.

Česká klavírní tria uspěla na Mezinárodní komorní soutěži Josepha Joachima ve Výmaru

Na 9. ročníku Mezinárodní komorní soutěže Josepha Joachima ve Výmaru, v níž soutěží klavírní tria a smyčcové kvartety, uspěla dvě domácí tělesa – Trio Incendio a Trio Bohémo, která obě získala sdílenou 2. cenu (1. cena nebyla udělena). Trio Incendio zároveň obdrželo speciální cenu za nejlepší interpretaci díla raného klasicismu, zatímco, Trio Bohémo získalo cenu za interpretaci moderní skladby.

Česká filharmonie představuje 127. sezonu s Johnem Eliotem Gardinerem, Simonem Rattlem i Magdalenou Koženou

Česká filharmonie zahájí svou 127. sezonu dvěma koncerty 28. a 29. září, na které v říjnu naváže velké evropské turné. K orchestru se vedle šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova a hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila vrátí John Eliot Gardiner, Giovanni Antonini a Manfred Honeck. Poprvé se dirigování České filharmonie ujmou Daniel Harding, Maxim Jemeljanyčev a Juanjo Mena. Rezidenčními umělci budou Simon Rattle a Magdalena Kožená. S prvním českým orchestrem znovu vystoupí houslisté Lisa Batiashvili, Leonidas Kavakos a Jan Mráček, Josef Špaček jako violista a klavíristé Daniil Trifonov, Behzod Abduraimov a Tom Borrow. Debutově s Českou filharmonií zahrají švédský houslista Johan Dalene a korejský klavírista Seong-Jin Cho. Ve světové premiéře orchestr uvede skladby Detleva Glanerta, Thierryho Escaicha, Jaroslava Krčka a Miloše Orsona Štědroně. Pokračovat bude uvádění a nahrávání symfonického díla Gustava Mahlera a Josefa Suka.

Musica non grata uvede v české premiéře Symfonii č. 21 „Kaddish“ Mieczysława Weinberga

V rámci cyklu Musica non grata, jehož hlavním cílem je znovuobjevovat díla autorů pronásledovaných nacionálním socialismem, uvede Orchestr Národního divadla pod taktovkou Tomáše Braunera v sobotu 23. dubna od 19 hodin v historické budově Národního divadla v české premiéře Symfonii č. 21 „Kaddish“ Mieczysława Weinberga. Sólového partu se ujme sopranistka Marie Fajtová, na úvod o kontextu díla promluví ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

ZUŠ Open letos představí kromě nadaných žáků ZUŠ i děti ze speciálních škol či mladé umělce z Ukrajiny

Letos po šesté budou rozdávat na květnovém festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělci ze základních uměleckých škol. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival od 22. do 29. května opět bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav. Uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby. Do programu se mnohdy zapojí i profesionální umělci včetně několika orchestrů. Festivalovým mottem je „ZUŠ Open pomáhá“, pod kterým se i letos uskuteční řada akcí s charitativním přesahem. Mnohé ZUŠ od počátku válečného konfliktu pořádají i benefiční koncerty pro Ukrajinu a dají ve svém programu na ZUŠ Open prostor i ukrajinským dětem. Další ZUŠ například vystoupí v domovech seniorů nebo zdravotnických zařízeních.

SOČR připravuje druhý muzikálový program s Adamem Plachetkou

Melodie z nejslavnějších muzikálů jako My Fair Lady, Les Misérables nebo Jesus Christ Superstar v podání Adama Plachetky zazní v pátek 22. dubna ve Foru Karlín. Rozhlasoví symfonikové zahrají pod taktovkou Roberta Jindry.

Moravská filharmonie Olomouc uvede českou premiéru 11. symfonie Dmitrije Šostakoviče po boku děl Aarona Coplanda a Reinholda Glièra

Na dramaturgicky netradičním absolventském koncertu Patrika Červáka, posluchače posledního ročníku magisterského studia orchestrálního dirigování na JAMU, zazní v pátek 22. dubna od 17:00 v olomoucké Redutě Koncert pro harfu a orchestr Reinholda Glièra v interpretaci Roxany Hädler, laureátky několika mezinárodních soutěží a nyní členkou akademie České filharmonie. Provedení Koncertu pro klarinet Aarona Coplanda se ujme vítěz Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka a držitel Grand Prix z polského Krakova, též člen SOČRu, Aleš Tvrdík. Ve druhé polovině večera pak v české premiéře zazní velkolepá 11. symfonie Dmitrije Šostakoviče.

Světové premiéry devíti skladatelů k narozeninám Petra Kotíka zazní v Ostravě a Praze

Ostravské centrum nové hudby v dubnu pořádá dvojici koncertů v Ostravě (26. 4.) a Praze (28. 4.) u příležitosti osmdesátých narozenin skladatele Petra Kotíka. Program obou koncertů je totožný a zazní na nich v premiérách skladby, které byly komponované přímo pro tuto příležitost nebo Petru Kotíkovi věnovány. Půjde o nové kompozice Christiana Wolffa, Bernharda Langa, Petra Cíglera, Petra Bakly, Philla Niblocka, Daniela Skály, Any Sokolovic a Anny Heflin. Program bude doplněn o novou skladbu Petra Kotíka Piano Piano.

S Ivo Kahánkem za klavírní atletikou. Akademie MenART zve na další webinář

Akademie uměleckého vzdělávání MenART a klavírní virtuos Ivo Kahánek představují další díl oblíbeného výukového webináře, tentokrát s názvem Klavírní atletika aneb nejčastější zlozvyky pianistů. Společně nabízejí ucelený pohled virtuosa na nástroj, který patří mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější, a soubor doporučení, jak jej co nejlépe ovládnout a vyvarovat se častých chyb. Webinář je určen všem, kdo se zajímají o oblast uměleckého vzdělávání, především pak pedagogům, rodičům a pokročilým studentům.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.