Aktuality

Akustická měření v modelu ostravského koncertního sálu vrcholí. Nagata Acoustics slibuje dokonalý zvuk

K dosažení těch nejlepších akustických parametrů budoucího ostravského koncertního sálu bylo nutné provést několik sérií akustických měření – ta provádí renomovaná japonská společnost Nagata Acoustics, jež projektovala podobné sály po celém světě. Měření, která ověřují správnost navrženého řešení nebo umožňují navrhnout potřebné úpravy, probíhá v modelu interiéru ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10 v Mnichově Hradišti. Právě zde se sjel již na počátku ledna tým expertů z Nagata Acoustics. Jejich cílem je najít akustické vady a ověřit, že tvar sálu vycházející z výpočtů a počítačového modelování a použité materiály zajistí, že zvuk v ostravském koncertním sále bude čistý a bohatý.

36. Festival komorní hudby přinese novodobé světové premiéry z českokrumlovského archivu

Festival komorní hudby Český Krumlov se zvláště v posledních letech snaží připomínat jedinečné, namnoze neznámé hudební souvislosti Českého Krumlova, a takto napomáhat k hledání hlubších vrstev místní identity. 36. ročník proto nabídne hned několik koncertů, jejichž program bude vytvořen speciálně pro tento festival, a to s jasnými historickými vazbami k místnímu kulturnímu životu. V rámci Barokní noci bude provedena francouzská komická zpěvohra La fausse magie, jejíž orchestrální úprava nepochybně zazněla při letním pobytu panstva v českokrumlovském zámku v roce 1780.

Slavíci v zahradě již počtvrté přivítají chlapecké sbory a nabídnou hudební dílny pro veřejnost

V Nosticově zahradě na pražské Kampě se v sobotu 28. května uskuteční 4. setkání českých chlapeckých sborů s názvem Slavíci v zahradě 2022. Tento festival je již tradičním pravidelným setkáním chlapeckých sborů v pražských zahradách a klade si za cíl popularizovat jedinečný fenomén chlapeckého a mužského zpěvu. Od 10 do 18 hodin jsou pro sbory i širokou veřejnost připraveny hudební a tvořivé dílny, po 16. hodině program vyvrcholí přehlídkou sborů. Vstup na akci je zdarma.

Massenetova Manon zazní v Ostravě poprvé ve francouzském originále a s francouzským dirigentem

Nejznámější operu Julese Masseneta (1842–1912) Manon uvidí ostravští diváci znovu po celých 53 letech. Na jeviště Divadla Antonína Dvořáka se vrací již počtvrté v hudebním nastudování francouzského dirigenta Bruna Ferrandise a režii Jiřího Nekvasila v nové premiéře 28. dubna 2022. Poprvé ji ovšem bude divadlo hrát ve francouzském originále. V titulních rolích se představí Jana Sibera a Soňa Godarská, dále Luciano Mastro a Mickael Spadaccini.

Současný taneční dokument nabídne pohled na život brněnské baletní legendy

30. května a 6. června se v prostoru brněnské vily Löw Beer uskuteční premiéra tanečního dokumentu PSOTA_Mistr. Představení mapuje život významné české osobnosti baletního světa, Ivo Váni Psoty. Místo tradičního pojetí a biografického zpracování se však můžete těšit spíše na zkoumání Psotovy osobnosti prostřednictvím inovativního přístupu ke klasickému baletu a hledání nových tvůrčích postupů.

Pat Metheny představí 29. dubna v Hybernii novou krev

Legendární americký kytarista Pat Metheny vystoupí 29. dubna v Praze místo původně ohlášeného Fora Karlín v divadle Hybernia. Představí naživo projekt Side-Eye, ve kterém dává příležitost mladším hudebníkům. Stejným dechem ale kytarista dodává, že energie nastupujících jazzových hvězd inspiruje k brilantním výkonům i jeho samotného. Držitelé původních vstupenek do Fóra Karlín je musí vrátit v síti Ticketmaster a zakoupit nové do Hybernie.

Radek Baborák a Aleš Bárta vystoupí na Českolipském komorním cyklu se společným programem pro lesní roh a varhany

5. ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 26. dubna v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě ve společnosti Radka Baboráka. Ten se v České Lípě představí tentokrát společně s varhaníkem Alešem Bártou, který nahradí původně avizované Trio Jadin, jež ze zdravotních důvodů nemůže v rámci cyklu vystoupit. Večer s podtitulem Nokturno pro lesní roh a varhany nabídne program sahající od baroka až po hudbu 20. století. Koncert proběhne od 19 hodin a hlásí se opět k podpoře veřejné sbírky Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi, kteří své útočiště hledají na Českolipsku a kterou spravuje Charita České republiky.

Kontrasty v komorní hudbě: Mezinárodní hudební festival Kutná Hora představuje program 15. ročníku

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora při přípravách svého programu klade důraz na princip dramaturgických kontrastů a vytváření vyvážené kombinace náročnosti a posluchačské atraktivnosti. Letošní 15. ročník se koná od 4. do 12. června 2022.

Yuja Wang završí rezidenci u České filharmonie klavírním recitálem

Pětatřicetiletá americká klavíristka čínského původu a rezidenční umělkyně České filharmonie ve 126. sezoně Yuja Wang se po nedávných vystoupeních s prvním českým orchestrem v Praze, Vídni, Hamburku a Londýně představí v sólovém recitálu Českého spolku pro komorní hudbu. Na programu budou díla od Ludwiga van Beethovena, Arnolda Schönberga, Györgye Ligetiho, Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, Isaaca Albénize a Nikolaje Kapustina. Koncert, který je součástí jejího světového turné, se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v neděli 24. dubna 2022 od 17.30 hodin.

Doktorandskou konferenci HF JAMU otevřel vzácný nástroj

Prezentací jedinečného šestinotónového harmonia dnes odpoledne na Hudební fakultě JAMU začala doktorandská vědecká konference, která se koná do 19. do 21. dubna. Ve fakultní aule třídenní odborné setkání pro studenty doktorských studijních programů, zaměřených na teoretickou reflexi i interpretaci hudby a všech příbuzných oborů, otevřel přednáškou, workshopem i koncertem Miroslav Beinhauer. Klavírista a doktorand na tento technický i konstrukční unikát, zapůjčený speciálně pro tuto příležitost, posléze přítomným zahrál. Konferenci ještě předtím oficiálně zahájil rektor JAMU MgA. Petr Michálek a děkanka HF JAMU prof. Barbara Maria Willi, Ph.D.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.