Aktuality

Když se hraje o život. Příběh houslistky Almy Rosé ve Venuši ve Švehlovce

Od loňského listopadu uvádí pražský divadelní soubor BodyVoiceBand společně s hudebním souborem Alma Ansámbl na jevišti žižkovské Venuše ve Švehlovce inscenaci …because of Alma. Ta vznikla na popud Silvie Hessové, houslistky a spoluzakladatelky zmíněného hudebního ansámblu. Režie se ujala Jaroslava Šiktancová, pro jejíž práci je charakteristické propojování divadla a hudby. Autorský text napsala dramatička Martina Kinská. Že šlo o šťastné setkání u dramatického příběhu, svědčí vyprodaná představení. Do konce této sezóny odehraje soubor už jen čtyři reprízy, 14. a 15. dubna a 22. a 23. května.

Člověk na hraně svobody připomíná odkaz tvůrců uprostřed hrůzovlád

Duo IndiviDual ve složení Jiří Hrubý (klavír) a Jiří M. Procházka (zpěv) představuje kulturně-společenskou iniciativu Člověk na hraně svobody, do jejíž dramaturgie byla zařazena tvorba pěti tvůrců 20. století Pavla Haase, Dmitrije Šostakoviče, Viktora Ullmanna, Moiseje Samuiloviče Vajnberga a Jana Zahradníčka – skladatelů tvořících v obtížných dobách jak nacistické, tak komunistické totality. Hlavní myšlenkou je na základě těchto děl poukázat na mrazivý odraz obou hrůzovlád, kterému byli sami autoři vystaveni a zároveň skrze jejich emotivní svědectví promlouvat k člověku dneška. Premiérové provedení koncertu je naplánováno na 11. dubna ve vile Löw-Beer v Brně.

Trio Incendio míří na švýcarský Verbier Festival

Po nedávném úspěchu v soutěži Josepha Haydna ve Vídni, kde klavírní Trio Incendio získalo 2. cenu a cenu za nejlepší interpretaci povinné soudobé skladby, zaznamenal tento český soubor další úspěch v podobě pozvání do akademie renomovaného Verbier Festivalu.

Pražské jaro přinese devět světových premiér na pěti koncertech a druhý ročník Prague Offspring

Diváci letošního Pražského jara uslyší na pěti květnových koncertech devět skladeb ve světové premiéře. Čtyři čeští autoři a dvě autorky dostali od festivalu zakázku na novou skladbu, kterou zahraje Klangforum Wien pod taktovkou Petera Rundela v rámci druhého ročníku víkendu soudobé hudby Prague Offspring (26. a 27. května v holešovickém Centru současného umění DOX). Dvě nové skladby čekají také na účastníky druhého kola soutěže Pražské jaro. Jan Kučera napsal dílo pro trombon a klavír, Ondřej Štochl pak pro violovou soutěžní kategorii. Poslední světová premiéra pak zazní na koncertě PKF – Prague Philharmonia s dirigentkou Oksanou Lyniv 28. května, a to od skladatele a violoncellisty Bamberských symfoniků Eduarda Resatsche.

Rok české hudby a projekt Smetana 200. Česká filharmonie představuje 128. koncertní sezonu

Ve své nadcházející sezoně bude Česká filharmonie významně reflektovat Rok české hudby a projekt Smetana 200. Díla českých hudebních velikánů uvedou šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, stejně jako oba hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Vedle nich se k prvnímu českému orchestru vrátí dirigenti Simon Rattle, Giovanni Antonini a Franz Welser-Möst. Debutově se představí Antonio Pappano, Tugan Sochijev a Nicholas Kraemer. Rezidenčním umělcem bude klavírista András Schiff. S Českou filharmonií znovu vystoupí houslistka Janine Jansen, violoncellista Pablo Ferrández, klavíristé Yuja Wang, Pierre-Laurent Aimard a Emanuel Ax, z českých umělců houslisté Josef Špaček a Jiří Vodička a klavírista Lukáš Vondráček. K orchestru poprvé zavítají houslista Augustin Hadelich, klavírista Steven Osborne, sopranistka Louise Alder a barytonista Christian Gerhaher. Do 129. sezony Českého spolku pro komorní hudbu se výrazně propíše houslistka Julia Fischer, s recitály přijedou i klavíristé Mitsuko Uchida a Víkingur Ólafsson. Častým uměleckým partnerem České filharmonie bude Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

Lípa Cantantes po desáté ocenila regionální pěvecké talenty

V pátek 17. března proběhl jubilejní desátý ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou pořádá Mezinárodní hudební festival Lípa Musica ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa. Celodenní soutěžní klání v osmi kategoriích sólového a komorního zpěvu, ve kterém spolu změřily síly rekordní více jak čtyři desítky malých a mladých zpěváků rozvíjejících svůj pěvecký talent na základních uměleckých školách v Libereckém a Ústeckém kraji, vyvrcholilo koncertem a slavnostním předáváním cen vítězům. Porota letos ocenila čtrnáct sólistů a sedm komorních souborů. Celkové prvenství a ocenění starostky Města Česká Lípa Ing. Jitky Volfové si odnesl liberecký Men Tones Kvartet ve složení Michal Paluba, Štěpán Hylský, David Pálka a Jakub Fryč, který okouzlil a pobavil porotu i publikum koncertu vítězů, a navíc získal i Cenu Pavly Šimkové za mimořádný muzikální projev v komorním zpěvu. Gratulujeme! Originální ceny do soutěže opět věnovala sklárna TGK – Technika, sklo a umění s.r.o. ze Skalice u České Lípy.

V zahraničí vyhledávaný, doma umlčovaný. Zemřel skladatel Marek Kopelent

12. března zemřel ve věku devadesáti let skladatel a pedagog Marek Kopelent, jeden z nejvýznamnějších domácích představitelů Nové hudby. V zahraničí vyhledávaný, doma umlčovaný autor a neúnavný propagátor hudební tvorby. Poslední rozloučení proběhne v sobotu 18. března 2023 v 11 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v areálu kláštera premonstrátů na Strahově.

Nová hudba v Atriu na Žižkově zve na klavírní cyklus s českými i světovými premiérami

Světové i české premiéry a skladby méně známých tvůrců, které práh koncertních síní běžně nepřekračují. Atrium na Žižkově ve spolupráci s klavíristou Miroslavem Beinhauerem uvede cyklus tří koncertů soudobé hudby a hudby 20. století. Cílem projektu je přiblížit technicky náročná, avšak posluchačsky atraktivní díla, z nichž část zůstává široké veřejnosti téměř neznámá. Cyklus nese název Nová hudba v Atriu a milovníci souobé hudby mohou očekávat skladby Petra Bakly, Milana Knížáka, Aloise Háby, Johna Adamse, Helmuta Lachenmanna a Adriána Demoče. První koncert se uskuteční 6. dubna 2023 v sále pražského Atria.

Dvořákova Praha 2023 představuje program Dvořáka, Brahmse i návratů velkých umělců

Pocta nejen Antonínu Dvořákovi, ale i Johannesu Brahmsovi, jehož 190. výročí narození si letos připomínáme, v podání předních interpretů, z nichž mnozí na festivalu vystoupili v nedávných letech. K tomu další porce Dvořákových smyčcových kvartetů a oslava životního jubilea. Tak by se dal stručně shrnout program 16. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 7. do 25. září 2023. Vystoupí mimo jiné Vídeňští filharmonikové, Izraelská filharmonie nebo Sir András Schiff. I letos festival pamatuje na nejmladší generaci interpretů, nabízí řadu doprovodných programů a připomene si sto let od zahájení vysílání Českého rozhlasu. Předprodej vstupenek byl již zahájen.

Maxima Jemeljanyčeva nahradí Robert Kružík

7. březen 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Maxima Jemeljanyčeva nahradí Robert Kružík

Čtyřiatřicetiletý šéfdirigent Skotského komorního orchestru a žádaný host světových těles Maxim Jemeljanyčev měl tento týden debutově předstoupit před Českou filharmonii. Z osobních důvodů ovšem musel své vystoupení v pondělí zrušit. Místo něj se v nezměněném programu představí dvaatřicetiletý český dirigent Robert Kružík. S prvním českým orchestrem provede Mozartovu Pražskou symfonii a Beethovenův Čtvrtý klavírní koncert, v němž ho jako sólista doplní teprve dvaadvacetiletý pianista izraelského původu Tom Borrow. Koncerty, které se budou konat ve Dvořákově síni Rudolfina od 8. do 10. března 2023, otevře raně romantická předehra Hebridy od Felixe Mendelssohna Bartholdyho.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.