Aktuality

Státní opera v Plamenech uvede donjuanovský příběh podle Calixta Bieita

Státní opera uvede v rámci cyklu Musica non grata českou verzi surrealistické opery Plameny Erwina Schulhoffa, a to poprvé od světové premiéry v Brně v roce 1932. Tým Národního divadla pro tuto příležitost zrekonstruoval původní české libreto Karla Josefa Beneše. Netradičně pojatý donjuanovský příběh režíruje Calixto Bieito, hudebního nastudování se ujal Jiří Rožeň. Poprvé „vyšlehnou“ Plameny ve Státní opeře v neděli 12. června.

Jakub Hrůša zakončí sezonu orchestru Santa Cecilia v Římě Novosvětskou symfonií a Glagolskou mší s českými a slovenskými sólisty

Závěr první sezony v pozici hlavního hostujícího dirigenta legendárního italského orchestru pojal Jakub Hrůša jako prezentaci dvou nejznámějších orchestrálních děl Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Program zazní v Římě během tří večerů 9., 10. a 11. června.

Paměť regionu a cesta k odpuštění. 17. ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájí premiéra Krajiny paměti Kryštofa Marka

Premiérou skladby s názvem „Krajina paměti“ rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka v podání harfistky Kateřiny Englichové a Filharmonie Hradec Králové bude v sobotu 25. června zahájen 17. ročník festivalu Za poklady Broumovska. Na zahajovací koncert naváže dalších 12 prázdninových koncertů v kostelích broumovské skupiny a doprovodný program na konci léta. Vstupné na většinu koncertů zůstává dobrovolné – výtěžek putuje na pomoc kostelům.

10. sezonu Czech Ensemble Baroque završí dílo Františka Ignáce Tůmy v novodobé světové premiéře

Bezmála třicet hudebníků vystoupí 15. června v katedrále na Petrově a v novodobé světové premiéře představí dvě díla Františka Ignáce Tůmy, jednoho z prvních českých skladatelů, který se usadil ve Vídni a jehož chrámové skladby prokazatelně znali třeba Haydn a Mozart. Kromě mše Veni Pater Pauperum a symfonie zazní i kantáta Te Deum patřící mezi slavnostní kompozice z období Tůmova působení v kapele královny vdovy v 50. letech 18. století. Mše, která má rovněž slavnostní a jásavý charakter, je z dřívějšího období, komponována nejspíše pro vídeňský klášter Schott. Závěrečný koncert tak zakončí jubilejní 10. sezonu a k zakoupení na něm budou i abonentky na sezonu s číslem 11.

Otello se vrací na brněnské jeviště v mezinárodním obsazení

Jedna z nejslavnějších oper Giuseppe Verdiho Otello se vrací na brněnské jeviště po více než třiceti letech. Jeho inscenační tým, režisér Martin Glaser, dirigent Robert Kružík a výtvarníci Pavel Borák a Markéta Sládečková, jsou již autory dvou inscenací oper P. I. Čajkovského Piková dáma a Evžen Oněgin. V roli Otella vystoupí jihokorejský tenorista Sung Kyu Park, kterého brněnské publikum zná již z inscenací oper La Gioconda či Turandot, a americký tenorista Harold Meers, jehož původně plánovanou účast na Řeckých pašijích přerušila pandemie. Premiéra proběhne 17. června v Janáčkově divadle, první reprízy pak 19., 21. a 28. 6. 2022.

Dvě vdovy v nové ostravské inscenaci konfrontují memento mori a carpe diem

Pátou dokončenou operu Bedřicha Smetany Dvě vdovy uvede v nové inscenaci soubor Národního divadla moravskoslezského jako svou poslední premiéru této sezóny 9. června. V končící sezóně mohli už diváci vidět novou Hubičku a v té příští nastuduje operní soubor Prodanou nevěstu a Dalibora. V roce 2024 – Roce české hudby a roce Smetanových výročí – uvede NDM ve dvou cyklech všechny opery skladatele. Majestátní Libuše zazní v koncertním provedení s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

FOK přivítá Pavla Šporcla na koncertě v rytmu vášně

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá houslistu Pavla Šporcla v programu inspirovaném folklórem. Pod taktovkou slovenského dirigenta Rastislava Štúra zazní dvě díla z pera Pabla de Sarasateho, slavné Bolero Maurice Ravela, Kodályho Tance z Galanty a Bartókovy Rumunské lidové tance. Koncerty nazvané V rytmu vášně proběhnou 8. a 9. června 2022, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

Festival Struny podzimu mění název na Prague Sounds. Nadžánrová přehlídka letos uvítá Nilse Frahma, Snarky Puppy, Lauru Mvulu, jubilujícího Jiřího Stivína a další

Festival Struny podzimu mění název na Prague Sounds. Změnu zdůvodňuje tím, že za čtvrtstoletí existence svůj původní název výrazně přerostl. „Dávno už na něm nezní jen struny, ale důsledně kurátorovaný výběr hudby bez ohledu na žánry,“ uvádí vedení festivalu. Letos se Prague Sounds konají od 23. října do 24. listopadu, vystoupí na nich klávesista Nils Frahm, zpěvačka Laura Mvula, Ghostpoet, jazzové kvarteto Redman–Mehldau–McBride–Blade, bubeník Makaya McCraven, průkopníci akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble nebo jubilant Jiří Stivín. Program 26. ročníku festivalu doplňují již dříve zveřejněný koncert ansámblu Snarky Puppy a sólový recitál mandolinisty Chrise Thileho.

Concertino Praga otevírá 57. ročník soutěže pro mladé hudebníky

Příležitost pro mladé hudebníky napříč obory opět nabízí Dvořákova mezinárodní rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga, jejíž finále proběhne na festivalu Dvořákova Praha 2023. Do nadcházejícího ročníku se mohou přihlásit hráči ve dvou kategoriích: hra na sólový nástroj a komorní hra. Soutěž vypisují společně Český rozhlas a Akademie klasické hudby. Přihlášky je možné podávat přes webové stránky soutěže do 31. března 2023. Ve vybraných oborech také došlo k posunutí věkové hranice na 18 let.

27. Concentus Moraviae zve na putování prostorem a časem. Program připravili Kaspar Zehnder a Pavel Fischer, vystoupí i Magdalena Kožená se Simonem Rattlem

Na putování prostorem i časem zve letos svoje posluchače festival Concentus Moraviae, který od 31. května do 27. června již po sedmadvacáté nabídne cestu kolem hudebního světa skrze řadu míst jižní Moravy a Vysočiny. Cestovní plán mu letos připravili dirigent a flétnista Kaspar Zehnder a houslista Pavel Fischer. První z nich jako dramaturg, dirigent i flétnista, druhý jako rezidenční umělec. „Kasparův program je skvělou syntézou švýcarské preciznosti, nekonečné umělecké zvědavosti a bohatých hudebních zkušeností. Pracovat je radost i s letošním rezidenčním umělcem, houslistou, zpěvákem a skladatelem Pavlem Fischerem. Oba povedou každý svůj rezidenční soubor; ansámbly, které u nás nastudují program pouze pro festival, jsou letošní novinkou,“ uvádí ředitel festivalu David Dittrich. K těmto umělcům se připojí i patronka festivalu Magdalena Kožená společně se Simonem Rattlem.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.