Aktuality

Antonín Dvořák Superstar. Skladatelův památník ve Vysoké u Příbramě zahájí sezonu výstavou, nabídne i med místních včel

Antonín Dvořák Superstar je název nové výstavy, která zachycuje hvězdnou slávu skladatele a jeho díla u nás i ve světě. Mapuje nejen historii, ale i vliv Dvořákovy tvorby na dnešní populární hudbu a kulturu. Už od 20. dubna se tak v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké představí desítky jedinečných exponátů – unikátní kolekce poštovních známek s portrétem skladatele, filmové a hudební ukázky inspirované Dvořákovou hudbou, dobové snímky a další zajímavosti. 

Musica non grata zahajuje cyklus Ženy v hudbě

Ženy-skladatelky spojené s českým uměleckým prostředím, jež komponovaly na pozadí rodícího se nového společenského i politického uspořádání Evropy první poloviny 20. století, představí projekt Musica non grata v rámci cyklu Ženy v hudbě. Zazní díla Julie Reisserové, Vítězslavy Kaprálové, Slávy Vorlové, Elizabeth Maconchy, Dory Pejačević nebo Leny Stein-Schneider. Řada skladeb těchto autorek se vrátí na koncertní pódia v novodobých premiérách.

Garrick Ohlsson s PKF zahraje Brahmsův koncert

V sedmém abonentním koncertu své 29. sezony nabídne PKF – Prague Philharmonia díla dvou hamburských skladatelů. Pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma zazní 11. dubna v pražském Rudolfinu Symfonie č. 3 Felixe Mendelssohna – Bartholdyho a Koncert pro klavír a orchestr č. 2 Johannese Brahmse. Sólového partu se ujme držitel Grammy, americký virtuos Garrick Ohlsson.

Českolipský komorní cyklus zahájí koncertní pašije na Velký pátek

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu bude zahájen 7. dubna na Velký pátek koncertem souboru Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena v českolipském kostele Mistra Jana Husa. Vokální ansámbl, který je specialistou na středověký chorál, uvede program Passio Domini složený z greogriánských zpěvů Svatého týdne. Program vychází z Pašijí podle evangelisty Lukáše.

Filharmonie Hradec Králové zvolila nového ředitele. Povede ji od července

Správní rada Filharmonie Hradec Králové, o.p.s. schválila na zasedání dne 29. března 2023 volbu nového ředitele filharmonie, který vzešel z výběrového řízení na tuto pozici konaného dne 24. března 2023.

Falstaff i Ondřej Havelka jsou zpět v Brně

30. březen 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Falstaff i Ondřej Havelka jsou zpět v Brně

Ondřej Havelka se jako režisér vrací na brněnské operní jeviště po delší pauze a s ním přichází i Falstaff, Verdiho poslední opera plná brilantních ansámblů a humoru. Jako Falstaff vystoupí brněnskému publiku již známý španělský barytonista Luis Cansino, protihráčem v postavě Forda mu bude Ital Damiano Salerno. Obsazení dále slibuje Pavlu Vykopalovou (Alice), Václavu Krejčí Houskovou spolu s Markétou Cukrovou (Meg Pageová) a Janu Hrochovou (Mrs. Quicklyová). Nebude chybět ani mladý zamilovaný pár, který si na konci šťastně padne do náručí, v tomto případě to budou Andrea Široká nebo Doubravka Součková (Nanetta) a Ondřej Koplík nebo Daniel Matoušek (Fenton). Hudební nastudování je dílem Ondreje Olose, který má za sebou například nedávnou inscenaci Nabucca.

SOČR a Petr Popelka uvedou Tristana a Isoldu. První jednání již v pondělí

Všechna tři jednání Wagnerovy opery, a to postupně, ve třech sezonách rozhlasových symfoniků připravuje s orchestrem šéfdirigent Petr Popelka. 3. dubna s nimi vystoupí Michael Weinius coby Tristan, Elisabeth Teige jako Isolda a také Mladý námořník v podání Petra Nekorance. Přímý přenos prvního jednání z Dvořákovy síně Rudolfina nabídne ČRo Vltava, 5. dubna pak odvysílá záznam stanice ČRo D-dur.

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně. Koncert proběhne ve spolupráci festivalu Věčná naděje a cyklu komorních koncertů Svatovavřinecká sezóna. Propojování hudby „klasiků“ s hudbou novější či soudobou, je jedním z důležitých dramaturgických pilířů festivalu Věčná naděje.

Terezie Fialová rozzáří jarní Hybatele rezonance hudbou Vaskse a Scarlattiho

Klasický repertoár i modernu připravuje pro svůj klavírní recitál v rámci koncertního cyklu Hybatelé rezonance klavíristka Terezie Fialová. V mimořádném programu představí 3. dubna v Anežském klášteře na mistrovském koncertním křídle C. Bechstein D 282 jednoho z nejuznávanějších současných hudebních skladatelů pobaltských států Pēterise Vaskse v kontrastu s hudbou italského mistra 18. století Domenica Scarlattiho. Terezie Fialová, která je sólovou hráčkou i vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních sólistů, tak posluchače zavede během večera do dvou různých hudebních světů i období. Společnost C. Bechstein připravuje VII. sezonu vytříbených klavírních recitálů ve spolupráci s Národní galerií Praha. Vstupenky je možné zakoupit na webových stránkách Hybatelé rezonance a v síti GoOut.

Ostravské dny zvou na nové prostory, vrátí se unikátní šestinotónové harmonium

Aktuálně rezonující témata i revize a znovuobjevování minulosti, desítky světových premiér a performance na nových místech, padesátka přítomných skladatelů, velké orchestry, ansámbly i sólisté, elektronická hudba, opera i hudba pro katedrálu – to vše a daleko více bude součástí 12. bienále festivalu hudby dneška, během deseti dní i s několika koncerty denně. Do letní Ostravy se sjede na dvě stě hudebníků z celého světa, aby byli součástí hudební platformy otevřenosti, neznámého, nového, nikdy nebo dlouho neslyšeného. Bez bariér, hierarchie a bez předsudků. Centrum Ostravy ožije díky festivalu na deseti místech, od sebe vzdálených několik minut chůze, včetně nového uměleckého klastru Ostravské univerzity na Černé louce a intervence do unikátních prostor městské galerie současného umění PLATO. Součástí festivalu jsou skladby třicítky mladých skladatelů a skladatelek, rezidentů souběžného Institutu Ostravských dnů. Kompletní program festivalu bude zveřejněn 24. dubna, vstupenky budou k dostání od 1. května.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.